Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11093

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

RoAp, e bine ca doarme, asta pune organismul intr-un relativ repaus si-l ajuta sa lupte cu boala. Antibioticele nu-si au locul aici, e vorba despre virus nu despre bacterii. Boala e foarte contagioasa, din cauza asta nu te lasa sa intri in salon, asa ca ia-ti masuri si tu, tine aproape niscaiva dezinfectante si aplica-le  in special la intrarea si iesirea in si din spital. Asigura-te ca in camera ei de acasa e totul curat si dezinfectat. Nu te pierde cu firea, ai rabdare, stiu ca e greu sa fii parinte si sa-ti vezi copilul suferind , dar lucrurile vor evolua spre bine, ai sa vezi. Daca vei aplica intocmai  ce-ti spune medicul ,  boala va trece fara sechele.

Sanatate! :console:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor!

E mult mai bine acum! Poate sa inghita deja mancare solida fara restrictii(mai putin sare). Are in tratament si antibiotic in baza antibiogramei de ieri. Nu a scapat. Nu au gresit neaparat nici ceilalti medici. A avut amigdalita severa si s-a suprapus cu mononucleoza. Actul medical e in regula. Chiar sunt surprins la cate temeri aveam. Se merge numai pe analize. Echipa de doctori acopera tot.  Interne, ORL, infectioase. Sper sa nu o tina prea mult internata.

I-am dus cate ceva azi, tot asa prin asistente. Are reguli draconice spitalul. Si foarte bine ca e asa. Cum bine spunea si Narcisa ma feresc cat pot si eu. Masca, dezinfectant, spalat hainele zilnic.

Se reface imbucurator copilul. Mi-a cerut azi si i-am dus culegerea de Limba Romana. Am glumit cu ea legat de asta.

Ne auzim.

Am uitat sa scriu. Negativa Covid, negativa gripa. Test Covid la camera de garda la Grigore Alexandrescu, test gripa la internare la Victor Babes. Trei ore carantina totala pana a iesit rezultatul. Testul Covid l-au facut in ideea internarii, altfel nu se face la camera de garda.  

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine, legat de iC. De parcursul medical.

Inainte de noaptea internarii am avut urmatorul parcurs:

In afara de drumurile anterioare. Vorbesc de cand s-a agravat!

Medic de familie, declinat competente, trimis direct la ORL Sanador in scurt la urgenta. Mers la Sanador(am asigurare si pentru culoarea sicriului), Sanador(ORL} m-a trimis direct la Grigore Alexandrescu. Motivul neoficial: nu avem linie de garda completa!

Si nici laborator rapid! Grigore Alexandrescu si-a facut treaba(tarziu) si m-au trimis la Victor Babes! Spun tarziu de G.A. pentru ca au ratat o analiza la prima consultatie.

G.A. m-a trimis la Victor Babes si apreciez asta(in creierii noptii) direct la internari. Telefon dat in prezenta mea! Direct la linia de garda.

Tigania cu trimisul am mai patit-o la Militar. Nu a fost cazul acum.

Acum e in regula copilul! Duminica il recuperez!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua tuturor! Multumesc de incurajari!

Am sperat sa o externeze azi insa nu am avut noroc. I-au repetat o analiza. Ramane probabil termenul initial, adica duminica.

Are transaminazele iesite inca din grafic. Se fac si in weekend externari, insa e decizia medicala.

Problema noua este ca sta pe bara cu scoala doua saptamani. Nu ca ar fi contagioasa neaparat cat pericolul dat de imunitatea scazuta. In rest e in regula, s-a refacut bine. Are in grafic toate analizele generale, cu exceptia de mai sus(nu stapanesc bine termenii).

Ne auzim!

In rest, toata lumea e bine?

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua tuturor!

E acasa IC! Duminica la pranz am recuperat-o!

 

On 2/26/2023 at 6:19 PM, Narcisa said:

Bine ca ma linistisi , acum nu mai cred ca are careva vreun gand rau cu noi pana nu i-oi vedea aparand  in pragul usii!:resent:

Haideti sa nu mai fim asa prapastiosi! Exista resursa si in afara televizorului! Atat civila cat si militara!

Va rog sa contati pe asta!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cuminte(l) said:

 

Haideti sa nu mai fim asa prapastiosi! Exista resursa si in afara televizorului! Atat civila cat si militara!

Va rog sa contati pe asta!

Bine zici, o sa las drobul de sare la locul lui. Contez pe resursa militara, daca spui ca exista, cea civila nu-mi inspira prea multa incredere.

Fii atent la regimul alimentar recomandat. Si mai faceti niste analize pentru a  va asigura ca e totul in regula.

Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2023 at 6:45 PM, Narcisa said:

Bine zici, o sa las drobul de sare la locul lui. Contez pe resursa militara, daca spui ca exista, cea civila nu-mi inspira prea multa incredere.

Fii atent la regimul alimentar recomandat. Si mai faceti niste analize pentru a  va asigura ca e totul in regula.

Sarut mana! Asa este cum spuneti dumneavoastra! Oarece regim si am control la zece zile! Nu ma joc cu asta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...