Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)

vesperala

Recommended Posts

• Replies 97.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• vesperala

16623

• samsara

10992

• florin7franky

5591

• Narcisa

5080

Top Posters In This Topic

Posted Images

Furtuna Mathis, așa cum au numit-o meteorologii francezi, va ajunge și în România de mâine.

România va fi lovită de un val de frig și de ploi însemnate. Meteorologii anunță că temperaturile vor scădea de la o zi la alta cu 10 grade.

1 minute ago, Narcisa said:

Furtuna Mathis, așa cum au numit-o meteorologii francezi, va ajunge și în România de mâine.

Reincep sa va iubesc mult!

E cu ploaie?

3 minutes ago, Narcisa said:

România va fi lovită de un val de frig și de ploi însemnate. Meteorologii anunță că temperaturile vor scădea de la o zi la alta cu 10 grade.

Exagerati!

Ziua bună, Cumințel :whistle:

2 hours ago, Cuminte(l) said:

Ce conteaza? 

Bănuiesc că era doar o curiozitate, ca fapt divers 

La Brașov deja de azi e cu ploaie si frig. 

Neața.  Am înțeles că în jumătatea nordică vine Crăciunul, nu Paștele.  Mă duc în weekend la țară să văd dacă mai am recoltă anul ăsta.

On 3/30/2023 at 8:01 PM, samsara said:

Se numește Schitul Oituz. E lângă Onești județ Bacău. Pe dealurile de aici s-au purtat celebrele batalii din cel de-al doilea război mondial.

E schit de călugări. Adevărat, e liniște. Schitul e sus pe unul deal si nu se ajunge chiar așa lesne. 

Onești se numea pe vremuri Gheorghe Gheorghiu-Dej, deși Dej nu era din Onești, nici din Dej, de fapt nici măcar nu-l chema Dej, și-a adăugat el numele ăla.

1 hour ago, Aprig said:

Onești se numea pe vremuri Gheorghe Gheorghiu-Dej, deși Dej nu era din Onești, nici din Dej, de fapt nici măcar nu-l chema Dej, și-a adăugat el numele ăla.

Asta sună așa... mind blowing:stars:

La Brașov încă e cu zaoada, ninge, frigut, dar nu se depune ca-n Moldova, unde în unele locuri are peste 1 m zăpada. 

Neața bună vouă! 

Sunt oarecum liber azi. Nu am mers acasa.

Am timp!

Deci!

Sa nu cumva sa puneti botul la tampenia de protest agricol. E o manipulare la greu. Si in Polonia.

Am vazut zeci de camioane la descarcat la Lacu Sarat cu numere de Ucraina. Au fost chemati de traderi.

Au acoperit contractele cu grau din Ucraina luat la pret de k***. Nu exista diferente de calitate.

Niciun fermier nu a facut contract ferm cu traderii. Au crezut ca vor da lovitura daca stocheaza.

Au luat-o in bot. 1.5 lei la recoltare, 1.3 lei in iarna, 1 leu acum!

Daca e ceva de gadilat este treaba Consilului Concurentei!

Aici stam rau!

Chiar au crezut unii ca 1,5 lei poate urca la 2 lei.

Si cine mama ma-sii a avut putere financiara sa stocheze? Nimeni. Au cumparat din Ucraina!

Si ca idee! Ati vazut la TV utilajele de la protest?

Cel mai ieftin e 125.000 Euro!

Mare tiganie!

Cunosc in zona un tampit bogat care a luat despagubiri de seceta si acum aplica pentru cereale in stoc compensate!

Curva draq nici macar nu a fost la protest! Emo de gluma!:D:

La nivel de guvern se stie. E elementar. Transportatorii si traderii au cerut si Ucraina a livrat.

Pute rau treaba.

Noi am fost calamitati spre 90%. Despagubiti doar la grau.

Intarziati la plata legata de agromediu.

Insa in regula! Fara aiureli contabile.

Repet! Este o aiureala juridic-electorala.

Ne auzim!

6 hours ago, Cuminte(l) said:

vant cum rar am vazut.

Exagerezi!

5 hours ago, Cuminte(l) said:

Transportatorii si traderii au cerut si Ucraina a livrat.

Inteles, draga RoAp.:yes:

Intotdeauna mândriile rănite sunt mai periculoase decât interesele lovite. Nu spun eu asta, ca pe mine nu ma duce capul. A spus-o nu stiu care filozof.:confused: