Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11082

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dragii mei, ieri ati fost tristi , cu doliu la rever si banderola alba pe brat. La fel si azi. Eu zic sa nu dramatizam. nici Yelle, nici vespe, nici eu nu suntem niscaiva eroine de melodrama. Stiti cum e datul sortii, ca unii ar dori sa intre si nu pot, in timp ce eu as dori sa ies si imi dau seama ca musai sa stau c-un picior afara si cu unul aici. Pentru ca destul de des trebuie sa-i transmit cate ceva vesperalei si nu pot prin telefon, de frica sa n-o deranjez la serviciu. Asa ca folosesc posta de pe forum, MP. Voi fi online , dar nu membru activ. Asta va multumi pe toata lumea.

Oameni buni, omul inteligent are un mare avantaj, el poate face pe prostul si pe inocentul dupa cum are chef. Yelle , cel putin in ce ma priveste, asa a procedat. Daca injuri pe cineva, e clar ca moderatorii vor lua atitudine si te vor sanctiona. Dar ,daca procedezi mai subtil, faci acelasi rau cu infinit mai putine pierderi. Trebuie probe, dovezi beton ca celalalt sa dovedeasca natura si provenienta durerii. Tactica uzurii nervoaste e adesea extrem de eficienta. Daca eu v-as fi spus ca a scris intentionat PROSTEST, m-ati fi crezut, cum puteam sa dovedesc ca ea nu a gresit o litera? Ar fi spus cum i-a si spus vesperalei, ca delirez. Incepand cu acest prostest, cum ar veni, test pentru prosti, au urmat 5-6 postari cu adresa. Cititi-le si voi, dar in cheia in care trebuie. Au mai fost si inainte de asta, toate dupa treaba cu votul. Voiam sa copiez acele postari si sa vi le arat. Dar, la ce bun? Refuzul ei cu votul filmului nu a fost o jignire la propriu, poate nici rautate, nu pot dovedi, cum ziceam, dar o impolitete a fost , in mod clar. Eu am sperat ca Yelle se va opri, dar speranta falsifica adesea realitatea, incat n-o mai recunosti.Si doar o buna judecata, una lucida, poate tine lucrurile sub control. Se pare ca eu n-am avut-o si de aici necazul. Am pariat pe incredere si am pierdut, dupa cum era de asteptat. Il oprisem si pe Mithras sa mai posteze, tot ca sa n-o supere cumva . Nu s-ar fi oprit , ar fi continuat sa intepe, orgoliul o indemna sa platesca polite. Cand barbatul ii da sotiei o palma, sotia poate sa mai astepte, e posibil sa fi fost o intamplare. Dar daca i-o da si pe a doua , nu trebuie sa se mai uite inapoi la investitia facuta. Eu prefer sa fiu inselata la pret decat la marfa.

Asimetric, ce s-a intamplat dupa banarea ei de catre vespe, tot o forma de presiune a fost, chit ca una mascata cumva. Toata lumea in transa. Se intamplase o grozavie, dupa cateva ore toata lumea era la priveghi. Te-am abordat de cateva ori, nicio reactie. Recunosc, ca fiecare, intorsul spatelui. A fost momentul in care am vorbit cu un anume user de pe forum si i-am spus: vor sa ma arunce afara din cuib. Eu zic ca daca un moderator da o sanctiune, ceilalti n-ar trebui sa procedeze astfel, cum sa ridici sanctiunea dupa cateva ore, ardea pamantul? Care mai e atunci autoritatea celui care sanctioneaza, daca acum ia o hotarare si peste cateva ore alta? Si care mai e rolul sanctiunii, oare nu se bagatelizeaza ea? In fine, stiti mai bine.

 

In rest, cam asta a fost. Eu n-am sa va spun nu v-am iubit, dar as fi putut-o face. Eu chiar v-am iubit pe fiecare in parte. Inclusiv pe cei care au plecat. In contrapartida, va rog sa nu mai faceti nicio referire pe forum legat de mine si de acest incident. M-ar afecta si mai tare. Ce-a fost, a fost, Yelle se va reintoarce si lucrurile vor fi ca in ceasul cel dintai. Important e sa ramaneti uniti. Dupa cum am spus, nu plec nici eu de tot.

Link to comment
Share on other sites

Asimetric, ce s-a intamplat dupa banarea ei de catre vespe, tot o forma de presiune a fost, chit ca una mascata cumva. Toata lumea in transa. Se intamplase o grozavie, dupa cateva ore toata lumea era la priveghi. Te-am abordat de cateva ori, nicio reactie. Recunosc, ca fiecare, intorsul spatelui. A fost momentul in care am vorbit cu un anume user de pe forum si i-am spus: vor sa ma arunce afara din cuib. Eu zic ca daca un moderator da o sanctiune, ceilalti n-ar trebui sa procedeze astfel, cum sa ridici sanctiunea dupa cateva ore, ardea pamantul? Care mai e atunci autoritatea celui care sanctioneaza, daca acum ia o hotarare si peste cateva ore alta? Si care mai e rolul sanctiunii, oare nu se bagatelizeaza ea? In fine, stiti mai bine.

 

Nu e nimic adevarat... As vrea sa spun ca nu am incercat nicio presiune asupra vesperalei pentru a ridica banul lui Yelle, si cu atat mai putin nu am intors spatele nimanui, in scopul de a-l alunga - mai ales un user atat de important. Dar nu are rost, pentru ca nu m-ar crede nimeni. Spun lucrurile astea cu tot respectul si fara intepaturi subtile. Explicatii nu voi da, pentru ca nu am pentru ce, din punctul meu de vedere. M-a surprins postarea lui Mithras de aseara, desi am inteles de unde vine. Dar dupa asta, nu cred ca o sa mai am loc pe-aici.

I-am spus si vesperalei. Eu, daca trebuie, pot sa plec de buna voie, fara nicio suparare. Ma gandesc de mult la asta, desi a parut de fiecare data ca am glumit. Acum, insa, e un moment foarte bun sa ma tin de promisiune, mai ales daca v-ar face sa va intoarceti pe forum. Si nu are legatura cu banarea lui Yelle, nimic din toate astea nu au. Eu am vrut doar sa inteleg ce s-a intamplat, presarand, pe alocuri, si cateva glume. Proaste. Probabil ca nu am vazut problema din punctul de vedere al vesperalei, dar nu pot fi condamnat pentru asta.

As fi avut mai multe de spus, dar nu ma mai obosesc. Am plecat si eu.

 

PS: Eu chiar nu ma consider vinovat de nimic. Si spun asta si pentru a arde orice punte care m-ar face sa revin vreodata. Asa ca ma puteti injura, blama sau condamna in continuare pentru lucruri imaginare. Nu o sa fie altceva decat un motiv in plus sa stau departe de locul asta, in care am petrecut o perioada frumoasa. Dar daca nu se poate mai departe, asta e.

 

PPS: Nu ar fi trebuit sa cititi atat de mult printre randuri. Toanele mele nu au legatura cu nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Da. Pai eu am zis ca nu plec suparat. Din contra. Sau, mai degraba, nedumerit. Dar daca ajuta cu ceva, ca sa se intoarca Narcisa, o sa plec. Cum as putea eu sa o alung de pe forum? :huh: E un user si o persoana mult mai importanta decat mine. Fara nicio ironie (simt nevoia sa spun asta de fiecare data, desi as fi vrut sa nu fi fost cazul).

Sam, esti de treaba. :) Nu ca m-as fi indoit sau as fi negat vreodata asta. :P:

Link to comment
Share on other sites

Nimic acum nu ajuta sa se intoarca Narcisa. E evident.

 

De plecat nu pleaca definitiv, pentru mine, e drept. De citit va mai citi. De vorbit, putem si noi spera ca va mai vorbi, atunci cand va mai dori.

 

Lucrurile nu sunt simple. A fost un moment dificil pentru forum, mai dificil as zice chiar decat plecarea lui Orpheus. Pentru ca am fost prima data aproape de punctul punerii offline a acestui board.

 

Asimetric e inca aici, semn ca stie ca oricate probleme sunt si oricate vorbe spuse la suparare, vor trece, caci locul lui e aici. Portocaliu. Nu am luat nici o clipa in considerare altceva. Multumesc pentru calm.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Weekend placut! :bighug:

Eu unul, personal va iubesc si va stimez pe toti, indiferent ce ati postat de-a lungul timpului si mi-ar parea nespus de rau ca acest forum sa se inchida, ar fi o pierdere!

Asa ca va zic, ca de la un om batran si bolnav, sa va ganditi bine si sa reveniti!

Link to comment
Share on other sites

narcisa, mi-ai adus aminte ca nu imi scrisesem epitaful. si sa stii narcisa ca ma dezic in totalitate de tine. nu, nici urma de impolitete nu a fost, ca as fi remarcat-o. a fost doar o banala marlanie . iar paharul a fost cu apa, din moment ce pe fundul lui nu s-a vazut nici urma de furtuna. doamna yelle, eu am tulit-o la timp, inca de la prima descalecare a domniei tale si recunosc ca nu v/am venerat suficient. dar asta numai pentru ca nu am stiut unde vi s-a amplasat statuia. m-as fi caciulit cu smerenie acolo. recunosc si ca ati avut dreptate cu filmul ala, o catastrofa de copii. si o catastrofa de regizor care, putred de bogat , a incercat sa faca ceva si nu a stat cu burta la soare pe banii babacilor. un naiv. un fraier. fardurile alea mi-au placut dar nu stiu daca nu cumva trebuie aplicate si pe interior.

doamna, ma retrag pentru ceilalti dar raman pe fir pentru dv, in eventualitatea ca la revenire veti /ve-ti (!) dori sa ma abordati.

 

 

stimati moderatori, nici eu nu am intepat si dovezile palpabile am avut grija sa lipseasca. :hatoff:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zăpadă şi aici. De la Bucureşti aud că şi Floreasca e albă.

 

Încă ninge.

 

PS: Adrian 007, nu am uitat de mesajul tau privind culoarea. :) O sa îi dau curs, întrucât am văzut şi eu ca în ultima vreme esti adesea pe la noi. Mulţumesc pentru revenirea în echipă.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...