Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11081

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unde-i Narcisa?

 

:airkiss: Draga mea Sami, dragii mei , am pentru voi o mica povestioara. Ea se numeste Greutatea cuvintelor. Se prea poate s-o fi postat si Big vreodata, nu mai stiu. Eu postez aici, la Chat, moderatorii vor decide unde ar fi locul postarii.

 

"Cica, demult , pe când se potcovea puricele cu nouăzeci şi nouă ocale de fier la un picior şi tot îi rămânea călcâiul gol, un tânăr s-a dus la un bătrân înţelept să-l întrebe despre puterea cuvintelor. Tânărul a spus că el are obiceiul de a vorbi direct, dar că oamenii din jurul său spun că vorbeşte într-o manieră dura. A spus că el e obişnuit să vorbească sincer, dar oamenii consideră că el vorbeşte jignitor.

"Şi-n plus, chiar dacă aş vorbi urât uneori, ce contează? Sunt simple cuvinte, dispar în aer în clipa în care le-am rostit."

Bătrânul îl privi şi apoi îi spuse să-l urmeze. L-a condus pe tânăr la coliba unde locuia el.

"Ce vezi pe masă?" l-a întrebat bătrânul înţelept

"Două coli de hârtie albe" răspunse oarecum nedumerit tânărul.

"Bun. Ia una dintre coli şi strânge-o în mâini, mototoleşte tare."

Tânărul nu înţelegea ce legătură avea acest lucru cu întrebarea sa şi începuse chiar să regrete că a apelat la ajutorul bătrânului, dar totuşi nevrând să-l dezamăgească pe înţelept făcuse ce-i ceruse acesta. Luase hârtia şi timp de câteva minute o strânse puternic în mâini. În scurt timp coală de hârtie devenise o minge mică şi albă.

"Şi acum?" întrebase tânărul.

"Acum încearcă să o faci să semene la loc cu coala cealaltă de pe masă, cea pe care nu ai atins-o."

Tânărul încercase zeci de minute să facă acest lucru. În final, renunţase. Coala pe care el o strânsese în mâini nu mai semăna a ceea ce a fost. Era o hârtie plină de îndoituri, aspră, pe alocuri chiar ruptă.

"Nu pot să o fac să fie ca înainte!" răspunse înfrânt tânărul

"Nici cuvintele pe care le arunci în inimile altora nu le poţi scoate" zise zâmbind trist înţeleptul.

"Inima este precum o coală de hârtie, fiecare cuvânt dur pe care tu-l arunci în vânt şi crezi că se "dizolvă" în aer, de fapt intra adânc în inima respectivei persoane. Uneori îndoaie inima, alteori pe alocuri chiar o rupe. Gândeşte-te că tu ai strâns hârtia asta în mâini doar câteva minute, însă uneori, răneai inimile celor din jur cu vorbele tale chiar şi câteva ore... Întotdeauna o inimă aspră, este aşa din cauza cuvintelor care ani de-a rândul şi-au făcut loc cu forţa în ea."

Iar tânărul a plecat trist, însă cu o lecţie importanta despre viata gata invatata.

 

 

Mi-am luat cateva zile "libere" pentru ca , in spatele vorbelor spuse la suparare , nu exista prea mult adevar si n-am dorit sa spun vorbe pe care sa le regret ulterior. E ca şi atunci când platesti raul cu rău crezând că va ieşi ceva bun. Dar niciodată din două rele nu va ieşi un lucru bun.

Mi s-a parut nelalocul ei si m-a durut reactia unor persoane care , la RUGAMINTEA Corinei de-a vota ceva anume, au raspuns de maniera " o sa votez cand o zbura puiul cu ata, cand o zbura porcul ..." si tot asa. Ma intreb ce-i costa pe acei oameni sa taca si sa nu voteze? De ce, neaparat , au tinut sa arunce cu vorbele? Inteleg sa faci asta cand esti obligat, nu cand esti rugat si cand ai la indemana libertatea de-a face ce doresti.

 

Dragii mei, de foarte multe ori duritatea nu e neaparat sinceritate, doar se confunda cu ea si , pentru cel pus intr-o situatie neplacuta , nu e aşa uşor să nu ia în seamă cuvintele adresate lui. Voi sunteti tineri, dar va rog sa credeti ca toate cuvintele au o putere mai mare decât credem noi. De fapt , noi le investim cu acea putere. Un cuvânt bun are puterea de a ridica un om din boala , un altul rau il darama de sanatos.

Sinceritatea nu înseamnă a jigni. Putina diplomatie nu strica nimanui si niciodata. Decat sa spui ceva doar ca sa te afli in treaba, mai bine taci.

Si Corina a invatat mai tarziu lectia autocontrolului in folosirea cuvintelor , e important insa ca a invatat-o . Cea mai buna dovada este ca , in cazul de fata, a ales sa nu riposteze taios, ca altadata.

Link to comment
Share on other sites

:hugs:

 

Seara bună. Viaţa ne invaţă multe lecţii.

Pe principiul din copilărie: "las' că-ţi vine ţie roaga..." :nav:

 

 

:shout: Dacă şi la voi e primăvară, să-mi spuneţi. Am auzit că a ieşit ursul din bârlog.

 

Link to comment
Share on other sites

:hugs:

 

 

Pe principiul din copilărie: "las' că-ţi vine ţie roaga..." :nav:

 

 

:shout: Dacă şi la voi e primăvară, să-mi spuneţi. Am auzit că a ieşit ursul din bârlog.

 

:D: Ei, nici sa stai ca scorpionul la panda nu-i chiar recomandabil, cat o sa stai pandind cu pusca dupa colt?

 

Cat despre reactia lui Mos Martin , e prematur sa ne bucuram, parca vad ca n-o sa se dea iarna dusa prea usor. O sa mai vrea oleaca de tribut.

 

Sami :bighug: , e-n regula.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...