Jump to content
Vesperala Forum

Stângaci? Dreptaci?


vesperala

Ce mână folosiţi mai mult?  

47 members have voted

  1. 1. Ce mână folosiţi mai mult?

    • stânga
      6
    • dreapta
      37
    • sunt ambidextru
      4


Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sunt dreptaci,dar am avut o fascinatie fata de persoanele stangace. as vrea sa fiu ambidextru si sper sa invat cat de curand sa folosesc si mana stanga destul de bine

Link to comment
Share on other sites

sunt dreptaci,dar am avut o fascinatie fata de persoanele stangace. as vrea sa fiu ambidextru si sper sa invat cat de curand sa folosesc si mana stanga destul de bine

e drept că exersarea conduce la formarea unor deprinderi... dar caracteristica stângaci/dreptaci e înnăscută...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Unele lucruri le fac cu dreapta... de pilda scrisul.

 

Dar de mancat, mananc de multe ori cu stanga ( si aici nu ma refer la furculita) . Am incercat sa si scriu cu stanga, si mi-a iesit, fara prea mult efort... si spre marea mea surpindere, era destul de lizibil. Dar mai comod mi se pare cu dreapta.

 

Nu stiu ce-o insemna, dar am votat "dreapta"

Edited by BeRightBack
Link to comment
Share on other sites

Dreptaci.

Cu groaza imi amintesc de doua luni din viata cand am avut dreapta in gips.

Ma mira un lucru in schimb. Am mai multa precizie si baza pe piciorul stang. Ma refer la sport in general.

Sau la datul pe ghetus. Piciorul stang in fata.

In alta ordine.

 

Si garda o am inversa. Si cand inot crawl tot pe stanga respir.

 

Exista si legat de picioare regula asta? Ma gandesc la vreo chestie legata de protectia organelor. Dar e ca naiba.

Pe stanga e inima care ar avea prioritate. Deci sa stea in spate cumva. Buba este ca si pe dreapta is destule sensibile. Ma rog, ficatul e glanda insa protectie tot cere.

Exista vreun studiu, ceva, legat de chestiile astea? Intreb in mare, de curiozitate.

 

Am parerea ca nimic nu-i intamplator in organism. Tot binele dumneavoastra.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
dreptaci sunt....dar mi-as fi dorit sa fiu stangaci....shutezi mai bine la poarta cu stangu :)

Depinde de pozitia in care te afli in momentul sutului... :)

 

tu vorbesti serios? chiar poti scrie cu ambele maine?? cat de magic :flowers:

Sunt multi care pot face asta. Exista si o parte rea, totusi. Daca iti rupi o mana, nu mai ai nicio scuza la scoala care sa te scape de scris. :lol:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

:lol: E tarziu daca ma apuc acum sa invat sa scriu si cu mana dreapta? :unsure:

 

ehh, nu chiar asa multi. :)

 

Sa fii ambidextru nu inseamna sa poti deschide o usa cu oricare din maini :D:

ci sa poti face ceva DE PRECIZIE cu oricare din ele. ;)

Exista sportivi care lovesc cu ambele maini/picioare. Cunosc persoane care scriu cu ambele maini...Am vrut sa spun ca nu e o chestie chiar atat de rar intalnita.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
dau bine cu amandoua :) dar de scris scriu cu dreapta :rolleyes:

 

 

Sef NightShift a zis-o cel mai bine. Eu am dat exemplul cu foarfeca.

Precizia e importanta.

 

Insa a venit vorba de lovit. Cred ca e subiect de cartea recordurilor sa gasesti pe cineva

sa imbine precizia cu forta loviturii cu indiferent care mana. Si in contextul in care se face un antrenament ani de zile. Corpul in atac, in aparare sau in asteptare nu are pozitie simetrica fata de adversar.

Daca se loveste o tinta prevazuta cu dinamometru(la sali exista asa ceva) din pozitie dreapta, adica

aceeasi distanta intre umeri si tinta indiferent cat va veti chinui, din postura de "ambidextru" nu veti obtine acelasi rezultat. Uneia dintre maini in ultima instanta ii va lipsi precizia. Nu va lovi optim ci sub unghi mai mare. Rezultat diferit.

 

Ca sa va distrati incercati sa loviti schimbandu-va garda. Adica loviti din pozitie exact inversa fata de

cea care va caracterizeaza. Deci "neambidextru fiind(sic)" o sa constatati ca mana care parcurge distanta mai mare obtine rezultat mai bun. Chiar daca nu e antrenata precum cealalta. Asta e statistica. Distanta mare, acceleratie, dezastru garantat.

Glumesc. Se poate compensa. Daca dai pe langa...

 

Exista un sport in care se folosesc in aceeasi masura mainile aparent. Halterele.

Dar daca priviti atent la o reluare in cazul esecului la ridicare sau la sustinere una din maini cedeaza

mai repede.

 

Nu mai stiu la inot la stilul fluture din ce punct se penalizeaza nefolosirea simultana a mainilor.

 

 

Cred ca e greu totusi ca cineva sa se declare ambidextru total. Admitand termenul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...