Jump to content
Vesperala Forum

Recommended Posts

Posted

Fiecare vârstă are propriile plăceri...

 

 

demult (copil fiind) colecţionam cioburi colorate... ...adoram să privesc prin ele

pe la vârsta când am crescut niţel (eram chiar o fire băieţoasă) colecţionam "gloanţe" făcute din sârmă îndoită sub forma literei U, pentru "pişcare" pe care mi le confecţionam singură. aveam sute de astfel de gloanţe, toate culorile şi combinaţiile de culori posibile.

 

mai târziu am strâns mărţişoare, timbre şi vederi vechi.

 

cred că la bătrâneţe voi strânge iconiţe...

 

voi ce colecţionaţi şi ce aţi colecţionat de-a lungul vremii?

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posted

in copilarie: capacede de la chibrituri, pachete goale de tigari cosmopolite...ambalaje din sticle de valoare, timbre, machete de avioane (pe care se asamblam cu multa migala), figurine cioplite de mine din lemn, acum insa, diverse mici obiecte (de arta) pe care le confectionez singur...pictura, sculptura, decor casnic...

Posted

Pai,... sa vedem. Un inventar sumar ar arata cam asa:

-bucurii (4 buc.);

-sperante ( fara numar);

-fantasme (idem);

-spaime;

-fotografii intr-un album (care mi le-ai luat?);

-amintiri mucegaite (nu-mi place sa le privesc prea des).

 

Fac schimb (schimbari nu prea mai pot). :flowers:

Posted
Pai,... sa vedem. Un inventar sumar ar arata cam asa:

-bucurii (4 buc.);

-sperante ( fara numar);

-fantasme (idem);

-spaime;

-fotografii intr-un album (care mi le-ai luat?);

-amintiri mucegaite (nu-mi place sa le privesc prea des).

 

Fac schimb (schimbari nu prea mai pot). :flowers:

Interesanta colectia, e veche ? :unsure:

Posted
Interesanta colectia, e veche ? :unsure:

Veche cat varsta posesorului... candva colectionam machete de avion masini s.a.m.d;

Astazi si acuma... ninica. :funny:

Posted
Veche cat varsta posesorului... candva colectionam machete de avion masini s.a.m.d;

Astazi si acuma... ninica. :funny:

mama! daca ati stii cate machete de avioana am facut.....nu-mi scapa nici un model

acum am inceput unul si sta si acum in cutie sa-l termin...de cca 2 saptamani

rusine mie! :angry:

Posted

Interesante colectii pe aici.

Cand eram mica am colectionat: pachete goale de tigari, din care faceam robotei, cutii goale de bere (pentru acelasi scop), poze cu actori si actrite.

Acum m-am maturizat :cheer: : colectionez jucarii de plus

Posted (edited)

o, daaa...si eu am boala pe prosoape....le bag la clor de fiecare data cand le spal....sunt impecabile! (daca nu ma lauda nimeni macar sa ma laud singura :rade:) ...pe ultimul l-am luat din grecia si e cu o harta a peninsulei halkidiki ... :D :D :D

Edited by paradise
Posted

cand eram copchil colectionam timbre...

timbre cu tot cu scrisori...

din cutiile postale a vecinilor...

m-a prins tata.

mi-a tras una in zona occipitala de mi-a iesit colectia din cap cu tot cu posta romana.

ce vremuri...

Posted

Cînd eram mic colecţionam tot ce puteam. Timbre, surprize, cartonaşe de la chibrituri, poleială de la ciocolată, cartele şi benzi perforate, maşinuţe, piese din televizoare sau radiouri vechi, tole de transformator, compasuri, plus cîteva unicate (cum ar fi un cui mare şi ruginit pe care îl mai am şi-acum). Numai prostii.

 

Acum tot ce colecţionez e pe hard.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...