Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

17 hours ago, Cuminte(l) said:

Bine ca a trecut!

Nu intreb de cauza durerilor, desigur. :flowers:

Nu au trecut :cleanglasses:, tot babă îs. Nu mai au aceeași intensitate, dar încă mă ține spatele. Nu am făcut decât să  mă  aplec un pic să iau o sticlă din partea de jos a frigiderului și s-a dus junghiul instantaneu în tot spatele. Iau niște pastile, dar au reacții adverse gen urticarie, durere de stomac, amețeală :mamba:. Scapi de una zi dai de alta. 

Bătrânețile astea... 

17 hours ago, Cuminte(l) said:

Adevarul e ca sunt ingrijorat putin. Azi e prima zi cand merge IC singura la scoala cu metroul.

E tampita senzatia insa e treaba ei.

Sa vedem!

Cum a fost? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11093

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 9/14/2023 at 12:38 PM, samsara said:

Nu au trecut :cleanglasses:, tot babă îs. Nu mai au aceeași intensitate, dar încă mă ține spatele. Nu am făcut decât să  mă  aplec un pic să iau o sticlă din partea de jos a frigiderului și s-a dus junghiul instantaneu în tot spatele. Iau niște pastile, dar au reacții adverse gen urticarie, durere de stomac, amețeală :mamba:. Scapi de una zi dai de alta. 

Bătrânețile astea... 

Cum a fost? 

Inca nu stiu. E clasa cu note mari.

E la bi!

In alta ordine! Esti o baba frumoasa! :unsure: si eu un mos insistent!:mousquetaire:

Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2023 at 12:38 PM, samsara said:

Nu au trecut :cleanglasses:, tot babă îs. Nu mai au aceeași intensitate, dar încă mă ține spatele. Nu am făcut decât să  mă  aplec un pic să iau o sticlă din partea de jos a frigiderului și s-a dus junghiul instantaneu în tot spatele. Iau niște pastile, dar au reacții adverse gen urticarie, durere de stomac, amețeală :mamba:. Scapi de una zi dai de alta. 

Bătrânețile astea... 

 

Movalis si clorzoxazona, Sami. Cu protectie omeprazol. Si pe mine m-a pus la pat o durere crancena de sold.

Link to comment
Share on other sites

On 9/17/2023 at 1:42 AM, Narcisa said:

Movalis si clorzoxazona, Sami. Cu protectie omeprazol. Si pe mine m-a pus la pat o durere crancena de sold.

Mulțumesc, o să țin minte pentru viitor. Adică, nu știu, încă mă ține spatele. Mai merg luate și acum? Se dau fără rețetă? 

Tu cum ești? Nu prea te mai vedem pe aici... 

On 9/16/2023 at 7:46 PM, Cuminte(l) said:

 

Asa crede ea!

 

Cu asta sunt de acord :D:

On 9/16/2023 at 7:02 PM, Cuminte(l) said:

 

Sunteti zamfira din cantec?:D:

 

Nu sunt, nu sunt:caveman::wedding:. Sunt scoasă de pe piață de ceva vreme :lol:

On 9/16/2023 at 8:42 PM, Cuminte(l) said:

 

Pe final danseaza fetele fara baieti.

E treaba de provincie?

 

Auzi la el provincie...

Se vede că sunt un ansamblu folcloric și așa se joacă în zonă... Bănuiesc că e dans din zonă. 

Link to comment
Share on other sites

Nu se dau fără rețetă, Narcisa. Am căutat, poate ție, ca te cunoaște farmacista, iți dă, dar ele sunt pe rețetă. 

La început am dat cu Biofen și o cremă, nu aveam altceva la mare. Apoi am luat plasturi Nurofen și Nalgesin. Nimic. Doar alergie. Apoi Diclofenac pastile și crema cu petrol și untul pământului. Nimic. Alergia a continuat, plus dureri crunte de stomac. Acum iau ketifexin, cam Același lucru cu  ketonalul. Plus niște plasturi termo. Ei bine, plasturii ăștia au început să-și facă efectul și sunt mai bine. 

Link to comment
Share on other sites

 

20 hours ago, samsara said:

. Acum iau ketifexin, cam Același lucru cu  ketonalul. Plus niște plasturi termo. Ei bine, plasturii ăștia au început să-și facă efectul și sunt mai bine. 

Nu mai lua antiinflamatoare fara un protector stomacal, te trezesti cu vreo gastrita. Ketonalul e f. puternic si cu efecte adverse severe. Mi-a adus Corina Ketoproxin, nici nu l-am atins cand am vazut ca, printre multe altele , poate provoca vertij. De-abia am scapat de vertij, dac-oi fi scapat... Mi-am amintit de ce folosea biata muma cand o-ntepenea rau spatele -o batista mai mare sau servet mai subtire inmuiate in tuica incalzita si aplicat pe zona lombara. Tinea la spate mai mult ,  pana se uscau. Folosit si confirmat, a functionat neasteptat de bine.

Cat despre faptul ca ma vezi mai rar pe forum, scumpa mea, vine o zi....:flowers:

 

Link to comment
Share on other sites

Da, toate au niște efecte adverse de te doare capul numai când le citești. Dar de când ai tu vertij? Întreb pentru ca tot mai multă lume se plânge de asa ceva în ultimii ani. 

Țuica, ce idee interesanta... Și cred ca bună. Mama îmi zisese de Bitter sa pun... 

Link to comment
Share on other sites

Si  comprese cu frunze de hrean , Sami. Se introduc in apa clocotita, ca sa se inmoaie putin, se scot rapid si se pun calde pe locul dureros. Deasupra lor se pune o folie de celofan , un bandaj uscat si se tin asa cateva ore.

Sami, vertijul l-am avut in februarie 2022, a fost cumplit, am crezut ca este un AVC. Am urmat tratament cu Betaserc si Arlevert un an si jumatate, zi de zi. Acum pare-se ca s-a stabilizat. Anterior debutului facusem doua doze de vaccin Moderna . Nu stiu ce sa zic.

 

Link to comment
Share on other sites

Sami, dupa ce timp de o luna am inghitit cu pumnul fel si fel de pastile si m-am uns cu tot  felul de unguente care  initial pareau ca dau rezultate apoi durerea de spate revenea, astazi Mithras se intalni cu o doctorita pe care o cunostea si , dupa ce-i expuse necazul, o intreba la ce mai putem apela. Raplon si Mydocalm, timp de cinci zile, cate doua pe zi, la cateva minute distanta unul de altul . Circa 5 minute. Ca unguent  , Diclac.

Luai cate-o pastila din fiecare, ca le aduse dupa.amiaza.Nu-mi vine sa cred ca durerea care m-a chinui atata timp disparu cu totul. Noteaza-le  si tu.

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2023 at 9:42 PM, Narcisa said:

Sami, dupa ce timp de o luna am inghitit cu pumnul fel si fel de pastile si m-am uns cu tot  felul de unguente care  initial pareau ca dau rezultate apoi durerea de spate revenea, astazi Mithras se intalni cu o doctorita pe care o cunostea si , dupa ce-i expuse necazul, o intreba la ce mai putem apela. Raplon si Mydocalm, timp de cinci zile, cate doua pe zi, la cateva minute distanta unul de altul . Circa 5 minute. Ca unguent  , Diclac.

Luai cate-o pastila din fiecare, ca le aduse dupa.amiaza.Nu-mi vine sa cred ca durerea care m-a chinui atata timp disparu cu totul. Noteaza-le  si tu.

Mulțumesc mult, notat. Încă ma doare spatele, cumva pe soldul drept s-a lăsat. Iar seara în pat parca ma doare cel mai tare. Asta e, am îmbătrânit și eu:lol:

On 9/26/2023 at 4:47 PM, Narcisa said:

 

Sami, vertijul l-am avut in februarie 2022, a fost cumplit, am crezut ca este un AVC. Am urmat tratament cu Betaserc si Arlevert un an si jumatate, zi de zi. Acum pare-se ca s-a stabilizat. Anterior debutului facusem doua doze de vaccin Moderna . Nu stiu ce sa zic.

 

Imi pare tare rău să aud asta. Să dea Domnul să nu fi fost decât ceva trecător. Știi părerea mea despre toată p(l)andemia, virus, "vaccin"... Cu toate astea mă gândesc că poate e vreo spondiloza cervicală și de acolo a apărut vertijul. Ai fost la medic, ai făcut vreo investigație? 

On 10/1/2023 at 6:08 PM, Cuminte(l) said:

Exceptand pandemia(un an jumate) maimuta a fost in TOATE taberele si excursiile.

Acum are drum la Lisabona.

Nu e prin Erasmus. Nu acum.

E cu lovele, 800 de euro. S-a inscris deja capra.

In ritmul asta trebuie sa incep sa....

:boss:

Smechera IC:D:, te-a prins la înghesuială.

Cum merge cu școala? 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, samsara said:

Ai fost la medic, ai făcut vreo investigație? 

 

Am fost, mi-au facut un CT la Neurologie, apoi la ORL, la Endocrinologie, la Oftalmologie, nu reuseau sa depisteze cauza care, pana la urma, s-a dovedit a fi o deplasare de otoliti  la urechea interna dreapta. Pe langa tratament mi s-a recomandat manevra Epley, pentru revenirea otolitilor in pozitia normala. In urechea interna este situat centrul echilibrului. Daca  urechea sanatoasa  trimite spre creier o comanda, cea bolnava trimite si ea una exact pe dos si astfel creierul nu mai stie de care sa asculte. Atunci apare vertijul.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Narcisa said:

Am fost, mi-au facut un CT la Neurologie, apoi la ORL, la Endocrinologie, la Oftalmologie, nu reuseau sa depisteze cauza care, pana la urma, s-a dovedit a fi o deplasare de otoliti  la urechea interna dreapta. Pe langa tratament mi s-a recomandat manevra Epley, pentru revenirea otolitilor in pozitia normala. In urechea interna este situat centrul echilibrului. Daca  urechea sanatoasa  trimite spre creier o comanda, cea bolnava trimite si ea una exact pe dos si astfel creierul nu mai stie de care sa asculte. Atunci apare vertijul.

Mare lucru să găsești cauza, e tare greu cu vertijul, sunt multe persoane care nu au gasit cauza și acesta tot reapare. 

Sănătate multă! 🤗

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...