Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11093

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai dezvaluit identitatea secreta a propunatorului? Hm. Merita bonus :rolleyes:

 

 

Deci asa, se teme lumea in ultima vreme de mrejele lui Adrian? :conductor:

Link to comment
Share on other sites

Samsara ar trebui să se întoarcă mâine, pe 1 a zis că lipsește o săptămână, deci 2 + 7 = 9, tre' să apară. Fiind weekend, probabil luni. Părerea mea :)

 

Of, ca tare ne lipseste!

Corina pleca impreuna cu sotul spre Republica Moldova, intentionand sa ajunga la Ţiganca , o localitate-centru de comună în Raionul Cantemir. Aici se află un cimitir dedicat eroilor români căzuţi în 1941 (Frontul de Răsărit din al Doilea Război Mondial). Pe dealul de la Tiganca curgea sangele ca apa... asa suna un cantec. De-abia acum ceva timp am aflat de pe internet cum a murit si unde a fost inmormantat. A fost un soc, sufletul lui instrainat de-atata amar de timp a inceput sa ne bantuie . Si Vespe a hotarat sa plece la el. Aproximativ 26 ani, necasatorit, speranta si sprijinul surorilor sale si al batranului sau tata. " Cand ma voi intoarce de la razboi voi face o casa ca o cutie de bomboane..." Asa spunea . Si cand ma gandesc ca Basarabia , pentru care au murit atatia oameni , multi luati de la coarnele plugului, nici acum nu-i a noastra...

"Ostasi, vã ordon treceti Prutul!" Si l-au trecut. Doar o data. Inapoi nu l-au mai putut trece. Dupa 75 de ani, nepoata isi cauta unchiul . O cruce , un nume. Constantin Popescu , plutonier la tancuri. Titu, cum il alintau cei de acasa. Sa-i aduca vesti despre cei carora le-a frant inima prin moartea lui nedreapta. O floare, o lumanare si o mana de pamant din satul lui natal . Sa urati razboiul , oameni buni!

Link to comment
Share on other sites

E fratele tau, Narcisa? :o:

 

Nu, Sami. E vorba de fratele mamei, unchiul meu. In acel blestemat razboi mama si sora ei au pierdut doi frati, despre Titu au stiut precis ca a murit, le-a venit acasa o instiintare, celalat frate , vitreg acesta, a fost dat disparut , ele si bunicul l-au asteptat pana au murit, au tot sperat... " S-au dus puterile mele" soptea adesea bunicul...L-am cautat si pe el pe listele cu mortii , nu l-am gasit, dar atatia "eroi necunoscuti" sunt pe acele liste...

Eu n-am avut frati. Care aveti, pretuiti-i, ca e greu singur la necazuri. Si cate necazuri nu sunt intr-o viata de om, dragii mei... Nici veri nu am avut, decat dinspre tata. Dar , in fapt, nici tata n-am avut decat in scripte. Asa ca am inotat singura. Se poate si asa, dar am avut grija mereu sa nu ma-ndepartez prea mult de mal si sa ocolesc apele tulburi, stiind bine ca nu va avea cine sa-mi intinda , la nevoie, nici macar un deget.

 

Big, Corina trecu prin Buzau, se gandi la tine , dar isi aduse aminte ca esti plecat din localitate. Facu ea ceva poze, ca mereu face poze pe unde ajunge, intelesei ca-i placu mult sediul primariei de la voi.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa parafrazez, doi olteni trecura Prutul la razboi. Dupa ei trecura doi, inainte, si-napoi.

 

 

Eh, inapoi il trecem maine; cimilitura asta abia acum are un sens si- n mintea mea.

Hai, ma faceti sa bocesc iar. Azi sunt la Cahul, maine ajung la Tiganca.

 

 

Un detaliu: fara absolut niciun fel plan prealabil, viata face ca eu o sa ajung la cimitir exact dupa 75 de ani de la moarea lui, asa cum e consemnata in scriptele armatei. 9 iulie 1941

 

 

 

 

 

 

PS: ma uitai dupa Seven, dar nu-l vazui. Sigur il recunosteam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...