Jump to content
Vesperala Forum

Ce te-a amuzat / necajit azi?


Ally

Recommended Posts

  • Replies 5.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am plans in dimineata de 1 Ianuarie, cand ducandu-ma la curte sa dau de mancare la caini, din greseala o pisica siameza( de rasa) a travesat curtea si cei doi mari caini ai mei : Tara si Goe au sfasiat-o! Am incercat sa o salvez, dar am fost si eu la randul meu muscat!

Cine o fi pierdut-o? Oricum a avut o moarte rapida si am inmormantat-o in gradina greu, ca era pamantul tare. ( si asta cu cainii inchisi) Singurele circumstante atenuante pe care le acord cainilor sunt: singuratatea lor de un an si jumatate, simtul de proprietate si faptul ca ma vad numai pe mine, de doua ori pe zi cu mancare.

Link to comment
Share on other sites

Am plans in dimineata de 1 Ianuarie, cand ducandu-ma la curte sa dau de mancare la caini, din greseala o pisica siameza( de rasa) a travesat curtea si cei doi mari caini ai mei : Tara si Goe au sfasiat-o! Am incercat sa o salvez, dar am fost si eu la randul meu muscat!

Cine o fi pierdut-o? Oricum a avut o moarte rapida si am inmormantat-o in gradina greu, ca era pamantul tare. ( si asta cu cainii inchisi) Singurele circumstante atenuante pe care le acord cainilor sunt: singuratatea lor de un an si jumatate, simtul de proprietate si faptul ca ma vad numai pe mine, de doua ori pe zi cu mancare.

 

Uuuuf, Big, ce trist! :( Se intampla...

 

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca romanii se inghesuie la cozi la reduceri chiar si cand e vorba sa dea bani si sa nu primeasca nimic. Desi reducerea de 10% e valabila pana la 31 martie, multi romani s-au hotarat sa isi plateasca impozitele la stat inca din primele zile din an... :lol: Si-au luat-o aia pe-o baba la intrebari, ca "ce-a fost, mamaie-n capul tau de te-ai strans aici? ai crezut ca se da ceva? teapa". Si mumia cica "nu, maica, eu sunt corecta, nu vreau sa-mi amaneteze statul piramida in care stau de mii de ani. Si-s atat de idioata si spalata in cerebel incat am stat la coada de doua ori; cand am ajuns la ghiseu mi-am dat seama ca n-am buletinul, m-am dus acasa si m-am bagat inca o data in linie.". E dragut si cum de fiecare data trebuie sa fie o octogenara zbarcita la fata locului, care ori boceste, ori isi da cu parerea total pe langa subiect si neinteresant pentru omenire. Ele fac tot spectacolul.

 

 

LE: Inca una, si mai buna: Irinel Columbeanu va candida la primaria capitalei. :rade: Probabil otevistii il vor vota. Si deci va castiga. :)

Link to comment
Share on other sites

"Potrivit cotdianului Daily NK, tovarăşii care nu au participat la “sesiunile de doliu” ţinute în memoria lui Kim Jong Il şi nu şi-au manifestat durea faţă de moartea conducătorului iubit vor fi condamnaţi de autorităţile nord-coreene la cel puţin şase luni într-un lagăr de muncă silnică.

 

Dar nu numai ei sunt vizaţi! Presa din Coreea de Nord avertizează că sunt luaţi la ochi şi cetăţenii care nu au vărsat lacrimi sincere. Aceştia vor fi trimişi în tabere de reeducare."

 

 

Am banuit asta. Dumnezeule, in ce lume traim! :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

un prieten vechi, napadit de necazuri . pentru a scapa de niste datorii presante a fost nevoit sa-si vanda unui consatean vaca din curte. o crescuse de mica, de vitica. il durea sufletul cand vaca, intorcandu-se de la pascut, se oprea tot la poarta lui, cu greu reusea noul stapan s-o urneasca de acolo. vazandu-l cat sufera , sotia hotaraste sa plece in Italia , la munca, cu un contract pe doua luni. acum s-a intors cu 2300 euro. bolnava, ca nu mai este chiar tanara si munca a fost grea, la camp. ce credeti ca au decis sa faca ? sa roage pe consateanul caruia i-au vandut vaca sa le-o dea inapoi, indiferent cat le-ar cere, dublu, triplu...

Link to comment
Share on other sites

Situație disperată la adăpostul de câini de la Glina!

Îngrijitorii nu pot ajunge la ţarcuri pentru a hrăni cei 320 de câini, ce au rămas acoperiți de zăpadă, fără ieșire. Deși s-au mobilizat voluntari ai mai multor asociații, aceștia nu fac faţă. Ba mai mult, unul dintre voluntari a rămas blocat în zăpadă. Reprezentanții adăpostului fac apel la toţi iubitorii de câini, care ar putea să-i ajute.

Reprezentanții adăpostului au trimis un mesaj pe Martor.Ocular.ro în care spun că nu se poate ajunge la adăpost, iar un tractor a rămas deja înzăpezit în încercarea de a scoate din nămeți un voluntar blocat cu mașina acolo.

 

"Situația este absolut disperată, căci câinii mor cu zile, acoperiți de zăpadă. Este nevoie de cât mai mulţi voluntari care să ajungă acolo şi în special de un utilaj cu şenile, care să facă posibil accesul cât mai aproape de adăpost" :(

Link to comment
Share on other sites

Ma-ntreb daca in tara asta se va rezolva vreodata problema oamenilor strazii. E atat de greu sa-i stii pe acesti oropsiti ai sortii inghetati pe te miri unde... Unii sunt singurii vinovati c-au ajuns la o asa limita a degradarii umane, altii poate nu.

Dragii mei, in viata se pierd multe, dar tineti cu dintii de acoperisul de deasupra capului si de-un minim venit pentru acoperirea nevoilor de baza. Cand sunteti pe val, cand va e bine , ganditi-va ca vremurile se schimba , ca oamenii se schimba, ca noi insine ne schimbam.

Link to comment
Share on other sites

E o poveste mai lungă, majoritatea nu l-au citit, el fiind un tratat secret. E în lucru de vreo 2 ani or so, şi tot ce s-a dat publicităţii e de la unii care l-au negociat, dar nu-s de acord cu el. Dezbatere publică nu a existat în nicio ţară. Există presiune uriaşă din partea SUA pentru semnarea lui, în Polonia a fost chiar mai ciudat, a intervenit ambasadorul SUA, sau cam aşa ceva, o să caut linkul; l-au semnat pe nv. Obama l-a semnat fără să fie ratificat de congres (ceea ce în teorie nu e constituţional, dar se pare că e o portiţă, dacă-l ratifică congresul şi e gata semnat de preşedinte intră în vigoare, e ca şi cum la noi ar fi ceva promulgat în alb, ca să zic aşa). Ai noştri nu ştiu să zică decît da, să trăiţi, cînd vine vorba de americani.

 

Toată şmecheria e că fiind tratat internaţional, are putere de lege în toate ţările care l-au semnat, chiar şi fără să fie transpus în legislaţia naţională. Şi se păstrează secret pentru că altfel nu l-ar semna nimeni. E o mişelie fără seamăn.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...