Jump to content
Vesperala Forum

Gramatica si dificultatile ei


vesperala

Recommended Posts

Despre 15 - este tendința naturală a limbii române să treacă verbele de la conjugarea a doua la conjugarea a treia. De altfel, am înțeles că în conjugarea a doua au mai rămas tare puține. Motiv pentru care nu ar trebui să ne abținem de la transformarea lui a plăcea în a place, este vorba de evoluția limbii aici. Doar că ăia care fac dexuri și doomuri nu vor să recunoască asta, vor să fosilizeze verbul.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...

"Grizonat sau grizonant: corect este grizonant Ĺi vine din francezÄ, grisonnant (care ĂŽncepe sÄ ĂŽncÄrunĹŁeascÄ).

Mi-ar plÄcea sau mi-ar place: Forma corectÄ este mi-ar plÄcea.

Genuflexiune sau genoflexiune: Forma corectÄ este genuflexiune Ĺi se referÄ la exerciĹŁiile de ĂŽndoire a genunchilor.

Niveluri sau nivele: Sunt acceptate ambele variante, depinde de context

Vise sau visuri: Ambele variante sunt acceptate, la fel ca Ĺi la niveluri/nivele, ĂŽn funcĹŁie de context.

Din cauza Ĺi datoritÄ: âdin cauzaâ se foloseĹte pentru a descrie un efect negativ, ĂŽn timp ce âdatoritÄâ se foloseĹte pentru a descrie un context pozitiv.

GlonĹŁ sau glonte: Forma corectÄ este glonĹŁ.

Maiou sau maieu: Articolul de lenjerie se numeĹte maiou.

Repercusiune sau repercursiune: Varianta corectÄ este repercusiune Ĺi vine din francezÄ: rĂŠpercussion."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...