Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11092

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sami si Pufonel, voi aveti si ati mai avut pisici. Am o problema cu Mitu. Acum doua zile i-am pus bobite in farfurie, el s-a apropiat , dar , cand sa manance, s-a tras iute inapoi, mirat si speriat. Mi-am dat seama ca e vorba despre o afectiune dentara si m-am uitat in gura lui. Gingiile aveau o dunga rosie, la baza dintilor. Deci, gingivita. Pe net am gasit cateva solutii de moment- albastru de metilen, glicerina boraxata. Vespe a consultat un medic veterinar care i-a prescris un antibiotic si i-a dat niste bobite Oral Sensitive menite sa-l ajute cat de cat la eliminarea tartrului de pe dinti, cica principala cauza a gingivitei. Efectele gingivitei pot fi destul de urate, desi aparent pare o afectiune banala. Gingivita este consideratÄ ca fiind faza timpurie a bolii paradontale, stadiul I. S-ar impune periaj profesional, detartraj periodic... Cica ar trebui sa le periem dintii zilnic , ca si la oameni, cu pasta de dinti si periuta speciala, inca de la varsta de 3 luni, pentru a preveni aparitia acestui tartru ...

 

"Gingivita este la randul ei o afectiune des intalnita la pisica. Consta in inflamarea gingiilor, care apare datorita mai multor factori :radacini ale dintilor care au ramas situate in interiorul gingiei, depozite de sare. Primele simptome se manifesta prin aparitia unei zone rosii in jurul botului, urmata de infectie. Desi mai putin periculoasa pentru pisica, nu trebuie lasat netratata. Pentru a impiedica dezvoltarea ei este nevoie de administrarea de antibiotice, dar in cazuri mai grave se recurge chiar si la extragerea acelor dinti sensibili "

 

Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme, le periati dintii? Mitu e un maidanez pur-sange :lol: ,nu am crezut ca are nevoie de astfel de fineturi.

Link to comment
Share on other sites

Hm, am avut dintotdeauna pisici, in general maidaneze :) Nu am intampinat astfel de probleme. Poate la cele maidaneze care ieseau si pe afara nu oi fi bagat eu de seama gingivita asta si a trecut ca si cum nici nu ar fi fost. Zina are 7 ani, nu am observat nimic suspect inca. Hm, cred ca pisicile care stau in casa se sensibilizeaza mult mai mult decat cele care merg si pe afara.

Am mai auzit oameni care le spala pe dinti, eu nu as face-o decat la nevoie, nu m-as baga peste natura prea mult :)

Citisem, parca, undeva, candva, ca exista betisoare speciale pentru aceste afectiuni sau, in fine, pentru prevenirea aparitiei lor.

Link to comment
Share on other sites

Narcisa,mergi la veterinar.

Nu stiu cat te pot ajuta sfaturile primite aici. Am si eu un ditamai persanu' de 8 kile, probleme am avut destule cu el.

E mare lucru sa gasesti un veterinar care sa-i pese de sufletul animalutelor si nu de bani, asa cum am patit eu !

Sa auzim numai de bine !

Link to comment
Share on other sites

Narcisa,mergi la veterinar.

Nu stiu cat te pot ajuta sfaturile primite aici. Am si eu un ditamai persanu' de 8 kile, probleme am avut destule cu el.

E mare lucru sa gasesti un veterinar care sa-i pese de sufletul animalutelor si nu de bani, asa cum am patit eu !

Sa auzim numai de bine !

 

Blue, tare ma bucur cand intalnesc iubitori de animalute de-astea care nu dau nici lapte, nici carne, nici oua... Problema de suflet. De suflet bun. Deci , ai si tu o dragalasenie miorlaitoare. Cati ani are? Pe Mitu l-am luat de pe strada, dintre caini, dintre masini. Si, de ce nu, dintre oameni. Ca sunt destui fara inima. In ianuarie 2011. Corina zice ca n-ar fi avut mai mult de un an atunci, dar e posibil sa fi avut mai mult, deci acum sa aiba in jur de 7-8 ani. Nu mai e tanar. Au si pisicile aceleasi boli ca si oamenii, aceleasi dureri...Probleme nu am avut cu el pana acum, in afara unei predispozitii pentru constipatie, pe care o mai rezolvam cu Bezo-Pet plus niste bobite speciale pentru digestie, aduse de Corina .. Cat despre medicii veterinari, de ce s-ar deosebi de confratii lor care vindeca oameni? La fel de ahtiati dupa bani ... Nu toti, desigur, dar destui.

 

Link to comment
Share on other sites

L-am luat de la o familie care nu l-a mai vrut, asteptau un copil si ziceau ca lasa mult par.

E adevarat si asta, dar daca te ocupi de el totul e in regula.

Cred nu ca aveau timp de el. Cand l-am luat, avea blana ciopartita pe burta. le-a fost mai usor asa decat sa-l perie.

Acum eu am grija de el si mi-e tare drag ! :)

In iunie a facut 9 ani.

Primul doctor la care am fost cand a avut probleme cu rinichii m-a uscat de bani in 3 zile. Cum dadea frigul, motanu' avea probleme. Vreo 3 ani la rand asa am patit, pana cand am schimbat doctorul...ca sa aflu ca nici alimentatia recomandata nu-i facea bine !

 

Link to comment
Share on other sites

L-am luat de la o familie care nu l-a mai vrut, asteptau un copil si ziceau ca lasa mult par.

E adevarat si asta, dar daca te ocupi de el totul e in regula.

Cred nu ca aveau timp de el. Cand l-am luat, avea blana ciopartita pe burta. le-a fost mai usor asa decat sa-l perie.

Acum eu am grija de el si mi-e tare drag ! :)

In iunie a facut 9 ani.

Primul doctor la care am fost cand a avut probleme cu rinichii m-a uscat de bani in 3 zile. Cum dadea frigul, motanu' avea probleme. Vreo 3 ani la rand asa am patit, pana cand am schimbat doctorul...ca sa aflu ca nici alimentatia recomandata nu-i facea bine !

 

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el ani multi, Blue! Esti un om cu suflet mare daca gandesti si simti asa. Si noi tinem foarte mult la Mitu, am vrea cateodata sa ne doara pe noi in locul lui... Problema e ca iubitorii de animale au parte de multa suferinta in tara asta care pare ca se indeparteaza tot mai mult de civilizatie, nu e zi sa nu vedem sau sa auzim despre tot felul de acte gratuite de cruzime asupra animalelor. Pe strada, la televizor... Si suferim in plus, de parca nu ne-ar fi de ajuns propriile noastre suferinte ... :(

 

:( of, aceeasi meteahna si pe veterinari

sanatate lui Mitu, poate, vorba lui Blue, un veterinar bun il poate ajuta cat mai repede

 

Multumesc, Sami, suntem deja pe drumul cel bun, speram sa depasim. Cat despre nimicnicia unor doctori profitori de necazurile si durerile altora, ce sa mai vorbim, urate specimene , urate suflete... :resent: Se va gasi o justitie si pentru ei. Macar una divina...

 

Link to comment
Share on other sites

Tiiii, cata pofta de munca la tineretul de astazi :o: ! De-aia n-au bietii guvernanti bani sa-mi mareasca mie pensia si sa mi-o faca de-aia speciala... :sadwalk:

 

 

Sefule 5555, sa nu dea vreun sfant sa te legi de " sa-mi dea mie" , ca ai obiceiuri de-astea neortodoxe, o fi el pleonasm sadea sau cu nuante de, dar ce daca, daca l-am pus , iti faci si tu cruce , iti scuipi in san si mi-l lasi acolo, intelesu-m-ai :fingers: ?

 

Sa scriu, sa nu scriu?

 

Profitati de mine.

 

Foarte bine faceti.

 

Al dumneavoastra. :flowers:

 

Link to comment
Share on other sites

Cum il cheama pe pisu tau, Blue? Asta cu familiile care se inmultesc cu un copil si nu mai au loc de parul matei nu o inteleg, chiar nu face nimic parul ala, la sanatate ma refer, doar le intareste sistemul imunitar.

 

Se numeste Darius, persan fiind m-am gandit la ceva apropiat....

Cei care l-au avut il botezasera Kyra, au crezut ca e femela. Nu stiu pt cat timp au avut impresia asta. Cert este ca doamna respectiva il striga tot Kyra cand l-a adus, avea 3 ani pe atunci.

Link to comment
Share on other sites

Primul doctor la care am fost cand a avut probleme cu rinichii m-a uscat de bani in 3 zile.

 

Cainele lui illudere , Leutu, are un an, e de rasa, Bichon nu stiu de care , oricum , talie mai inalta decat cea obisnuita, o minunatie de caine extrem de afectuos. De la plimbarile pe-afara a racit, fiind si vremea asta umeda, 80 ron i-a luat veterinarul pentru niste injectii facute timp de trei zile. Daca racea illu , scapa mult mai ieftin, c-un ceai de tei si-o aspirina...

Te prind ei la mana , turc te numesti :think: ...

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, am dat 180 de lei in trei zile, ii faceau cate 2 injectii pe zi ! Si era o injectie aproape cat o sticla de 0,5.

Mi-era o mila de el, ii era foarte frica ! Sa-l fi vazut cum ma impungea cu capul, dar nu zicea nimic, saracutul... :(

Unde mai pui ca nu i-a nimerit din prima tratamentul ! :shooting:

Treaba s-a schimbat la celalalt doctor.

Mai intai i-a facut ecografie, ceea ce primul nu facuse asa ceva ! I-a descoperit piatra la rinichi si vezica inflamata. Mi-a dat 2 medicamente, nu mai retin cum se numesc, care se administreaza la oameni.

Dupa 2 saptamani m-am prezentat din nou la doctor, se facuse bine ! :)

Poate te intrebi cat m-a costat, doar 80 de lei ambele consultatii !

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, am dat 180 de lei in trei zile, ii faceau cate 2 injectii pe zi ! Si era o injectie aproape cat o sticla de 0,5.

Mi-era o mila de el, ii era foarte frica ! Sa-l fi vazut cum ma impungea cu capul, dar nu zicea nimic, saracutul... :(

!

 

:bighug: Ai tot respectul meu, Blue. Sunt de nepretuiti acesti prieteni care ne aduc atata lumina in suflet. Niste terapeuti atat de eficienti si de dragalasi!

 

Dragii mei, daca va apasa singuratatea, daca va doboara necazurile de orice fel, daca sunteti bolnavi sau aveti un bolnav in familie,daca aveti copii, batrani in intretinere, luati-va un animalut de companie si veti vedea instantaneu beneficiile , face adevarate minuni!

 

:lol: illule, ia fii matale atent la ce spune stiinta:

 

"Un studiu realizat ĂŽn Marea Britanie a arÄtat cÄ stÄpânii de pisici sunt mai inteligenČi decât oponenČii lor, stÄpânii de câini. StÄpânii de pisici au avut rezultate mai bune atât la testul de inteligenČÄ cât Či la cultura generalÄ. Ăn niciun caz nu pisicile ĂŽi fac mai deČtepČi pe stÄpâni, ĂŽnsÄ, ĂŽntrucât acestea au nevoie de mai puČinÄ atenČie, stÄpânii pot sÄ petreacÄ mai mult timp cercetând Či aflând lucruri noi. Pe de altÄ parte, stÄpânii de câini trebuie sÄ dedice o mare parte din timpul lor liber animÄluČelor din locuinČÄ."

 

Asa ca , in timp ce proprietarii de caini umbla hai-hui toata ziulica, cu blanosul si latosul de zgarda, cu farasul si maturica in plasa, cei de pisici stau in casa , cu burta pe carte si contribuie din plin la progresul societatii, mda! :yes:

Link to comment
Share on other sites

:hatoff:

 

Al dumneavoastra!

 

considerati ca e diferenta intre carne si legume :o: ? in mancarurile narcisei nu pare a fi :confused: . aveti amabilitatea sa-mi restituiti palaria, ca pe la noi e toamna si , pe cale de consecinta , frig, daca racesc nimeresc peste ceaiurile narcisei si-ar fi ultimul lucru pe care mi l-as dori. fiti sigur ca la vreo tuiculita fiarta n-o s-o duca gandul, direct la buruienile ei se va duce glont. palaria v-o pot imprumuta cu placere in perioada iulie-august.

 

daca racea illu ...un ceai de tei si-o aspirina...

 

ce va spuneam eu... :resent:

Edited by Mithras
Link to comment
Share on other sites

Uuuf, ce vreme :uf: ! Buna de stat in casa si de numarat banii :cent: . Corina e plecata de ieri in Gemania , la o nunta, au o obligatie , si tare duc grija, la cate accidente se intampla... Nunta acolo are loc astazi, maine se-ntorc si merg la o alta nunta in Craiova... numai distractiv nu pare, se-aduna oboseala.

Link to comment
Share on other sites

Uuuf, ce vreme :uf: ! Buna de stat in casa si de numarat banii :cent: . Corina e plecata de ieri in Gemania , la o nunta, au o obligatie , si tare duc grija, la cate accidente se intampla... Nunta acolo are loc astazi, maine se-ntorc si merg la o alta nunta in Craiova... numai distractiv nu pare, se-aduna oboseala.

 

Suna bine!

 

Link to comment
Share on other sites

Uuuf, ce vreme :uf: ! Buna de stat in casa si de numarat banii :cent: . Corina e plecata de ieri in Gemania , la o nunta, au o obligatie , si tare duc grija, la cate accidente se intampla... Nunta acolo are loc astazi, maine se-ntorc si merg la o alta nunta in Craiova... numai distractiv nu pare, se-aduna oboseala.

 

Narcisa, daca cineva pleaca departe nu inseamna ca este automat expus pericolului. Asta apare cand nu te gandesti....

La sfarsitul lui august am ajuns prin Olanda cu masina personala, cateva mii de km. M-am intors cu bine de acolo.

S-a intamplat sa lovesc masina la mine in oras, la cateva zile dupa ce ma intorsesem, din cauza unui inconstient care mai era si beat si care a fugit de la locul accidentului. Si era o dupa-amiaza de toamna atat de frumoasa si de linistita....

S-a rezolvat pana la urma, dar dupa multe frecusuri. Intr-o luna cred ca am imbatranit un an !

Edited by Blue
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...