Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

Salut tuturor! Am spus ca ma retreg un timp.

Plec miercuri in Ardeal! Am oarece taxe locale de plata si lucruri de lamurit acolo.

Ma gandeam sa vand locul acolo insa am traseu bun pe autostrada din Sibiu catre Cluj.

M-am sucit putin!

Problema mea este drumul acolo. Din Bucuresti fac 5-6 ore. De la munca fac 8. Daca sunt la munca!:lol:

Nu ma pricopsesc daca il vand. Nu asta e scopul. Nu pot sa ma ocup de el. Nu deocamdata.

Folosesc special multa negatie ca sa ma pacalesc singur ca NU trebuie instrainat! Glumesc. :D:

Am sa atasez poze miercuri.

 

On 5/15/2022 at 7:10 AM, samsara said:

Nu:confused:. Mi-e frică de obrăzniciile tale :help::crazy:

Sunt convins ca tremuri toata! :D:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 5/11/2022 at 9:41 PM, Narcisa said:

17-18 boabe , zici? Te ajung si te si-ntrec, eu n-am reusit sa le numar exact, din cauza frunzelor, dar estimez ca as putea intra pe piata cu cel putin 30:tongue:! Puteam sa am chiar 32, dar am vazut cu ochii mei cum gaina aia pestrita a vecinului mi-a mancat doua , desi el nu recunoaste in ruptul capului, nu stiu de ce  sustine ca a avut gainile inchise in ziua aia, din moment ce am surprins-o asupra faptului, i-am facut si poza!

Cu ceapa stau binisor, cartofi n-am , dar poate imi trimiti si mie cativa la toamna. O sa-mi incerc norocul si la Aprig, la Sami , ca poate are si ea la tara cate ceva. Asimetric n-are, ca el sta la oras. Aud ca au ajuns la 15lei kg, icrele de Manciuria cat or mai costa, stie cineva?:confused:

Ma surprinde ca nu ati vazut pisica! Inteleg faptul ca in afaceri se ignora amanuntele!:lol:

7 minutes ago, samsara said:

De pe la mânăstirea Oituz, e superbă zona în perioada asta. 

IMG_20220516_115628_256.jpg

IMG_20220516_115648_470.jpg

IMG_20220516_115705_691.jpg

Succes Cumințel cu vânzarea, sa fie asa cum îți dorești! 

Danke Sam! Eleganta ca de obicei! :d1:

Link to comment
Share on other sites

Deci, unii cumpara , altii vand, unii se plimba,  altii muncesc sau lasa impresia c-o fac s.a.m.d. Eu nu vand ca n-am ce, nu cumpar ca n-am cu ce si dorm linistita pe perna mea de bumbac, vorba cantecului. Ca sa nu ziceti voi ca stau degeaba!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Aprig, cum stai cu agricultura?

Ca ceilalti doi , in care-mi pusesem speranta , m-au lamurit, zic intr-un glas ca n-au, se declara faliti si ma lasa sa mor de foame! Sami n-are picioci, cartofi adicatelea,  RoAp sustine si el ca n- are niciun bob de grau.

Link to comment
Share on other sites

Vai de mine, Sami, vazand eu ca nu ajung nicaieri cu cerseala, musai m-am apucat de munca la tara, am pus si noi oarece rosii, dovlecei, ceapa, usturoi si acum nu ne tinem cu udatul, pe aici seceta s-a instalat deja, e canicula in toata legea , pamantul e crapat de atata uscaciune. Nu sunt semne bune deloc.

Link to comment
Share on other sites

E destul de ciudat.  Cred că am făcut niște greșeli, o să mai repar o parte din ele anul ăsta, restul anul viitor.  Plantele au crescut cumva sub formă de pâlcuri, nu mă prindeam de la ce dar e clar problemă de lumină.  În dreptul copacilor nu a crescut nimic, practic se vede unde nu a fost lumină măcar 6 ore pe zi.  Asta în solar.  Afară unele chestii au ieșit, altele nu prea, iar unde nu am irigat nu a ieșit aproaper nimic.

 

Mai experimentăm.  O să pun ceva poze mai încolo, dar nu prea am cu ce să mă laud.

 

Oricum, e un sentiment plăcut.  Oana s-a dus în solar cu un castron gol și s-a întors cu o ciorbă :) (lobodă + spanac)

Link to comment
Share on other sites

Ma dezumflai de tot , vin vesti nu prea imbucuratoare si de la Aprig. Las orice speranta...

Si da, sub pomi nu creste nimic.  Neudat, la fel. Apa si lumina sunt vitale.

Si-apoi, spanac, loboda , dragavei si altele din gama asta mancati voi, Aprig si Oana, eu vreau rosii  inima boului, ardei gras si kapia, ar merge si niscaiva castraveti , treaca de la mine. Se aude?:ok:

Link to comment
Share on other sites

Se aude, se aude și zici bine. O fost prin aprilie la Brașov un târg cu semințe vechi de fel și fel de plante. Se dădeau gratuit în ideea de a se păstra semințele de la o generație la alta și de a le da cât mai multor oameni. I-am luat si eu mamei. Din păcate sta la casa, dar fără gradina, însă încearcă diverse variante în ghivece. Am înțeles ca i-au ieșit dovleceii, castraveții, tigvele și niște flori trimise 🌷

Semințele de roșii i-au ajuns prea târziu, cumpărase deja de pe net și și-a făcut răsaduri. Dar i-am trimis mai multe soiuri, vreo 10 cred. Vedem la anul ce o fi. 

Și porumb de floricele i-am trimis. Chiar și din cel pentru mălai alb. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2022 at 9:45 PM, Narcisa said:

Ma dezumflai de tot , vin vesti nu prea imbucuratoare si de la Aprig. Las orice speranta...

Si da, sub pomi nu creste nimic.  Neudat, la fel. Apa si lumina sunt vitale.

Si-apoi, spanac, loboda , dragavei si altele din gama asta mancati voi, Aprig si Oana, eu vreau rosii  inima boului, ardei gras si kapia, ar merge si niscaiva castraveti , treaca de la mine. Se aude?:ok:

Astea s-au făcut mai repede, de-aia am zis de ele.  Roșiile au ieșit cât de cât, mici și pipernicite și o parte deja arse, ce am apucat să mut din răsadniță.  Vinete au ieșit foarte puține.  Ardeii au ieșit cât de cât, dar mici.  Ardei gras nu am pus, doar capia și iute.  Castraveții au ieșit mai târziu, o vreme nu au dat niciun semn.  Am pus 12 cuiburi, au ieșit 7.  Am pus 10 cuiburi de dovlecei, au ieșit 0.  Zero.

 

În schimb au înflorit bujorii.

Probabil pentru că erau dinainte, nu i-am pus eu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...