Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11093

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu tastatura română pentru programatori din windows poți să faci cîteva chestii mai puțin cunoscute. Ai ghilimelele românești, de ambele feluri, „adică «așa»”. Toate sînt pe AltGr, deci cînd scriu alt mă refer la cel din dreapta. Astea normale „” sînt pe alt [] iar cele interioare «» pe alt <>. Mai ai semnul de paragraf sau secțiune §, foarte important, nu l-am folosit niciodată. Pe alt-P. Și ß pe alt-w, probabil pentru germană. Pe d și l avem đ și ł, cred că pentru poloneză. Semnul de copyright pe alt-C și semnul de euro € pe alt-E.

 

Asta a fost partea simplă. Pe tastele numerice ai așa numitele dead-keys. Adică apeși de exemplu alt-2 S și-ți iese š. Dacă vrei să scrii corect Škoda. Sau č, păcat că nu merge și ˇg (astea cred că-s din cehă, cu g n-au). Pe alt-3 ai căciulița. Foarte folositoare dacă vrei să scrii sûnt cu î din u. Plus â, î, ô, ê. Pe alt-4 ai breva (căciulița de pe ă). Poți să bați alt-4 a și iese ă. Deși e mai ușor cu alt-a. Din păcate, ˘e, ˘i și ˘u nu merg. Cu cerculețul de pe 5 nu am reușit să fac nimic. Pe 6 avem un ogonek. Se folosește în poloneză pentru ą și ę. Pe 7 și 9 avem accente obișnuite: à è ì ò ù á é í ó ú. Chestia de pe alt-8 nu știu ce e. Pe 0 cred că e o tremă, de asta nu-s sigur cum se numește. Pentru maghiară, probabil. ő ű. Iar pe - avem două puncte, putem să punem două puncte pe ï sau ë. Sau ö ü ä. Iar pe = stă sedila. Deci avem ș și ț cu virguliță pe alt-s și alt-t, sau ş și ţ cu sedilă pe alt-= s și alt-= t. Sedila merge și pe ç.

 

Cam astea ar fi. Dacă mai sûnt altele, nu le-am descoperit.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Doar peste câţiva ani, adică atunci când China va include Europa ca provincie a sa... :crazy:

:math:

 

Asa spun si eu de trei ani incoace. Adevarul e ca mi-e frica sa zbor.

 

 

 

 

Eu de dupa-amiaza ma voi angaja intr-o chestiune destul de dificila si, cel putin pentru o vreme, nu o sa mai accesez forumul. Zic asta pentru ca singurul lucru pe care il urasc mai mult decat sa-mi iau "la revedere" este sa nu-mi iau "la revedere" deloc.

Am si ceva multumiri a aduce comunitatii acestea, dar probabil ca mai necesare si importante sunt scuzele, asa ca imi cer scuze, in unele cazuri inca o data, celor carora le-am perturbat existenta forumistica, ca sa zic asa.

Ramas bun.

 

Bun lucru. Pasul inainte. Nu ca pleci.

 

Spor tipo! :flowers:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...