Jump to content
Vesperala Forum

Petrec mult timp gândindu-mă la...


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • 6 months later...

...rautatea noastra, a oamenilor.

 

"De ce sunt oamenii asa de rai?! Ma straduiesc de multe ori sa inteleg de ce le este mai la indemana multor persoane sa fie critice si rautacioase, in loc sa fie dragute si amabile, insa nu prea reusesc sa gasesc un raspuns valid. Probabil ca nici nu exista vreunul. Sau poate ca multi oameni isi exprima frustrarile facandu-i si pe ceilalti sa se simta macar la fel de mizerabil ca si ei, dupa principiul "sa moara si capra vecinului". Un raspuns scurt ar putea fi: pentru ca au fost raniti candva, iar unul mai lung: au fost raniti cu adevarat grav ori de catre parinti, iubiti sau poate Destin, cine stie?! Si sunt deprimati pana la extrem si le este teama de suferinta si nu doresc sa mai pateasca vreodata ceva atat de "rau". Hmmm! Se pare ca am descris caracteristicile fiecarei fiinte de pe planeta albastra (adica Pamantul nostru iubit ). Ideea este ca am fost cu totii raniti la un moment dat, insa nu suntem cu totii asa de rai. De ce? Pentru ca unii reusesc sa isi indeplineasca datoria de a fi mai buni , dar din pacate, mult prea putini."

"Nu ar fi mai bine, mai usor de trait, mai placut, mai normal sa fim prietenosi, calmi si relaxati, sau macar politicosi daca intr-adevar nu avem deloc chef sa schimbam, spre exemplu, doua cuvinte cu vecinul care coboara cu liftul cu noi in fiecare dimineata?"

Adina Gheorghe

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...