Jump to content
Vesperala Forum

Ce te-a amuzat / necajit azi?


Ally

Recommended Posts

  • Replies 5.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intalnii astazi o fosta colega , profesoara de matematica. Din vorba-n vorba imi povesti ce au raspuns acasa doi copii, frate si sora , cand au fost intrebati de catre parinti cum li se pare profesoara de matematica:

-E data d*cu'! Si nici nu se mai imbolnaveste si ea...

 

Tu ce crezi, ma intreba colega , cat e de bine si cat e de rau in raspunsul lor? Mai mult alb sau mai mult negru?

Rasei in hohote :rade: .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Două femei în vârstă de 90, respectiv 91 de ani, dar și o octogenară și o septuagenară candidează pentru mandate de consilieri locali pe lista UNPR din comuna olteană Sâmburești..."

 

 

Hai, mamaieeee, hai , ca nu mai ai mult :cheer: !

 

Si cand te gandesti ca medicii astia ne-au scos de pe lista aia cu medicamente... :resent:

Link to comment
Share on other sites

Am folosit un program de curatare a istoriei browserului si a trebuit sa dau sign in pe forum. Cand colo, ce-mi vazura ochii? Mos Craciun si "sarbatori fericite de al vesperala.com" :lol: Si eu care deja am instalat aparatul anti-tantari... Credeti ca ar trebui sa-l scot si sa pregatesc cizmele si paltonul?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
M-a intristat stirea ca ziarista Simona Catrina se lupta cu cancerul. Si cu nenorocitul nostru sistem sanitar. Costurile sunt foarte mari, e o imperioasa si , mai eles, urgenta nevoie de bani... :(

 

Manipulati gratuit. Fara suparare.

 

Ea nu are un diagnostic exact. Sau nu il accepta.

 

Costurile pentru o inutila speranta is mari. Cerseste degeaba bani.

 

Admitand ca are sanse in locuri scumpe, lista incepe cu cei cu varsta mica.

 

Sau poate ca nu vi se pare corect?

********************************** editat************************************

Edited by vesperala
Link to comment
Share on other sites

Deci... oamenii trecuti de o anumita varsta ar trebui lasati sa moara. Mai ales daca sufera de o boala cu sanse mici de recuperare. Are sens. Hitler ar fi de acord cu ideea asta.

 

Prioritatea este a celor tineri.

 

 

 

Mda, Hitler si RoAp. Mai ales ca S. C. are probabil o varsta apropiata de a lui, conform pozelor de pe google. :lol:

 

Ce inseamna Ssi C?

 

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-l trimit pe roap pe tusa o repriza si nu gasesc in panou care e contul. Pffffffff.

 

Ce inseamna Ssi C?

Numele femeii despre care scria Narcisa mai sus.

 

 

ps: am gasit :think: gata, pauza.

Link to comment
Share on other sites

Manipulati gratuit. Fara suparare.

 

Ea nu are un diagnostic exact. Sau nu il accepta.

 

Costurile pentru o inutila speranta is mari. Cerseste degeaba bani.

 

Admitand ca are sanse in locuri scumpe, lista incepe cu cei cu varsta mica.

 

Sau poate ca nu vi se pare corect?

********************************** editat************************************

 

 

Nu pot sa cred ce-mi vad ochii :( ! Vorbim de un om tanar si nici pe departe nu se pune problema ca salvarea ei sa insemne moartea altcuiva! Nu vorbim de transplant, ci doar de niste mdicamente necompensate si scumpe raportat la starea materiala a familiei ei. Am vazut-o intr-o emisiune televizata, era insotita de sotul sau, a spus clar ca are cancer la san, ca ar fi dorit sa nu stie familia de boala asta dar n-a putut s-o ascunda fiind vorba de spitalizare pentru tratamentul cu citostatice, ca va incerca sa lupte... o singură doză de citostatice costând peste 12.000 de lei.

„Am plâns silenţios, nu-mi venea să cred, în imensa şi naiva mea putere de a spera, am făcut biopsia cu gândul că poate se va dovedi că nu este“, a declarat jurnalista colegilor de la Antena 1, precizând totodată că şi-ar fi dorit să ducă această bătălie departe de ochii publici. „Regret că nu am putut să ascund, nu aş fi spus nimănui, dar din păcate este o luptă în care nu mă pot strecura printre umbre şi lumini, să dispar undeva“.

Deci nu am citit exagerarile unui ziarist, am auzit-o vorbind... De ce ar fi inutila speranta ei? Daca ar fi fost sora ta, ai fi vorbit la fel? Sau chiar mama ta, tatal tau? De ce as manipula eu si pe cine, ca suntem doar cativa oameni aici, doar nu vrei sa spui ca incerc sa strang fonduri de la Barcelona, Sami, Aprig si Asimetric? Cerseste, spui tu? Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi la limita asta, domnule Radu , sa fii ingenuncheat de spaima, durere, neputinta , umilinta! Ea incerca sa ramana demna, sotul ei era distrus...S-a mobilizat lumea ziaristica, incearca sa stranga ceva fonduri. Ce trist e ca un astfel de om trebuie sa apeleze la mila altora pentru a mai castiga un crampei din viata asta nenorocita si un Victoras Micula isi cumpara avion de milioane de euro pentru ca s-a plictisit de Bugatti! Grele vremuri! Imi amintesc ca acum ceva timp erai indurerat pentru cineva apropiat care suferea de boala asta cruda, intrebai daca stie cineva ceva, cumva, pe undeva... Durerea si disperarea altora crezi cumva ca un pret mai mic si ca se masoara diferit? Nu stiu ce s-a editat. Banuiesc ca ceva referitor la varsta mea. Nimeni nu traieste viata altuia, RoAp. Daca eu mor maine, nimeni nu-ti garanteaza ca mai traiesti o saptamana dupa. Nu-i bai asta. Dar e bai ca-s poate singura de aici care nu te-a evaluat corect. Asa ca, sa-mi fie rusine!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce s-a editat. Banuiesc ca ceva referitor la varsta mea.

Nu, nu de-asta.

 

Era doar lipsit de bun-simt, cum e de obicei. Cu recomandari despre ce fel de stiri ne permite sa citim si ce nu.

Filtrul personal, desigur.

Stie el mai bine.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

"Daca eu am cancer in stadiul trei si inca lupt, lasati smiorcaiala!

Sunt un om pozitiv (folosesc un termen la moda). De aceea, cand medicul mi-a spus, politicos si metalic, „Ai cancer de san in stadiul trei”, am ranjit ca o idioata. Nu stiu sa ma psihanalizez. Poate ca nu am crezut-o pe doamna doctor Nedelcu, desi e geniala. Sau poate ca nu eram de acord cu Dumnezeu si n-aveam curaj sa-I spun.

 

Am revenit aici, ca sa va invat sa traiti, dragii mei. Nu luati asta ca pe o abordare aroganta, nu stiu legile fericirii, le-am facut praf de cate ori am avut ocazia. Dar acum nu mai e vorba de subiecte frivole, precum barbatul cat p-aci insurat care cat p-aci ma iubea si cat p-aci a ramas cu mine. Acum e vorba despre lucruri care tin de viata si de (ma scuzati) moarte.

 

Daca era sa ma gandesc strict la confortul meu, as fi zis clar: ma, domnule (sau doamna) medic minunat, eu nu vreau chimioterapie, tata, nu vreau tortura de-astea stiintifica, nu vreau stres, nu vreau nimic, vreau doar sa ma odihnesc. Doar ca iubesc niste oameni din preajma mea si nu pot sa-i las sa-mi aprinda lumanari (decat la rubrica „Vii”, sa fie clar).

 

Si, uite, numai de-a naibii (si Dumnezeu ma iarta ca vorbesc urat), am sa traiesc, am sa inot prin iad, am sa ies la suprafata, am sa ma trezesc din orice coma, am sa indur orice. Am sa arat ca Dumnezeu e mai puternic decat o satana deplorabila, care, fiindca se simte o leguma, ataca murdar. Tipic.

 

Va tin la curent, bine v-am regasit, voi deschide un jurnal al fericirii, al supravietuirii, al sperantei!"

Link to comment
Share on other sites

Pffff. Atat am de comentat.

 

In alta ordine de idei, in aeroportul din Istanbul a fost din nou un atac cu bomba si, pe langa asta, si o executie cu AK-47 (nici nu conteaza tipul armei, am zis doar ce nume mi-a trecut prin cap). Nu stiu ce e in mintea astora... Nu stiu cum se va rezolva situatia, dar cred ca ne indreptam spre un razboi de amploare, pentru ca totul pare sa fie din ce in ce mai rau. Sau poate ca nimeni nu e interesat sa puna capat acestor atrocitati, de fapt.

Link to comment
Share on other sites

Pffff. Atat am de comentat.

 

In alta ordine de idei, in aeroportul din Istanbul a fost din nou un atac cu bomba si, pe langa asta, si o executie cu AK-47 (nici nu conteaza tipul armei, am zis doar ce nume mi-a trecut prin cap). Nu stiu ce e in mintea astora... Nu stiu cum se va rezolva situatia, dar cred ca ne indreptam spre un razboi de amploare, pentru ca totul pare sa fie din ce in ce mai rau. Sau poate ca nimeni nu e interesat sa puna capat acestor atrocitati, de fapt.

 

In maniera in care se misca liderii mondiali situatia asta nu se va rezolva . In timp ce mor atatia oameni nevinovati ei se declara solidari cu..., condamna cu fermitate, urmaresc cu ingrijorare...Aceste atacuri teroriste nu se pot preveni , pur si simplu. Degeaba declara ei ca nu negociaza cu teroristii, exact asta trebuie facut. In primul rand. Apoi, in lipsa unui acord, intervenit la fata locului. Statul in expectativa , cu mainile-n san e o solutie falimentara, deja s-a demonstrat asta cu prisosinta.

Da, poate ca nimeni nu e interesat de viata oamenilor, dimpotriva. Oribile timpuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Azi am lăsat un șofer să intre în trafic de pe o stradă laterală. Mi-a zis: „-Bă boule, nu vezi că ai prioritate tu ?”…

2. Azi am dat 1 leu unui cerșetor. Mi-a zis să-mi iau lumânări de ei…

3. Azi am lăsat o femeie înaintea mea la coadă. Cei din spate m-au înjurat: „-Băăăă, e și înaintea noastră !”…

4. Azi am mers cu 50 km/h prin localitate. Mi-am luat la claxoane și „-Ai murit la volan, bă?”…

5. Azi l-am sunat pe un amic să-i spun ca îl iert de datoria de 1.000 de lei. Mi-a zis: „-Ok, poți să-mi mai dai încă 1.000?”…

6. Azi am adunat 3 (trei) hârtii de pe strada mea, de pe jos. Un vecin mi-a zis „-Hai și adună și la mine, că uite ce mizerie e”…

7. Azi am cerut o cafea în restaurant, apoi am intrebat dacă pot fuma.

„- Îmi pare rău, aici nu se fumează!”

„- Păi și dânșii de la masa aia de ce fumează?”

„- Dânșii au comandat mai mult, și mâncare, și băutură”…

8. Azi le-am zis gunoierilor că nu le mai dau bacșiș. Mi-am găsit tomberonul aruncat 50 de metri mai încolo…

9. Azi am cerut un CD cu André Rieu. Vânzătoarea a căutat o oră pe sub teancurile de CD-uri cu manele…

10. Azi am claxonat un trecător neatent, să nu-l lovesc. Mi-a arătat degetul mijlociu și m-a înjurat de morți…

11. Azi am cumpărat o pâine. Am dat un leu și am cerut restul, 20 de bani. Mi i-a dat. Dar mi-a schimbat pâinea cu una mai veche…

12. Azi am sunat la un club să-mi fac o rezervare. „-Da, sigur, Pe ce nume și câte persoane?”

Am spus, apoi am întrebat: – Aveți aviz de funcționare de la ISU? Mi-a închis…

13. Azi l-am atenționat pe un domn că i-a căzut chiștocul pe trotuar. Era să mănânc bătaie…

14. Azi am chemat o echipă să-mi repare cablul TV. Mi s-a spus „- Vă programăm peste 3 zile”. O dată am întârziat cu plata 2 zile. Mi-au tăiat cablul de 3 ori…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...