Jump to content
Vesperala Forum

Visele


puiu.t

Recommended Posts

Se spune ca visele fara valoare sunt cele din primele ceasuri de somn, cand digestia este in curs. De asemenea, visele rele dupa o lectura, spectacol, groaza sau necaz, precum si visele provenind dintr-o stare maladiva sau dintr-o cauza exterioara: zgomote,tipete...

Adevaratul vis, cu semnificatii, este acela din mijlocul somnului, intre 3-7 dimineata, cand digestia e terminata si spiritul nu e sub stapanirea unei excitatii, cand pozitia de repaus normala nu cauzeaza nicio tulburare vreunui organ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Incerc o clasificare simpla a imaginilor din vis.

 

Obiectele cu margini ascutite (cutite, foarfeci...) prevestesc vesti rele.

Obiectele curate, noi, lucioase- semne pentru fericire; cele opuse-nefericire.

Orice forma de urcare este un semn de succes; coborarea, caderea- insucces.

Cu cat urcusul este mai lung, cu atat succesul este mai mare; cu cat caderea este mai lunga, cu atat mai mare va fi insuccesul.

Obstacolele si rezistenta intalnite in vis arata dificultatea problemelor cu care ne vom confrunta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
La un interval de cateva zile visez foc.Este in spatele meu si nu ajunge pana la mine :uf: .....pt ca ori se stinge ori ma ocoleste.

 

Narcisaaaaaaaaaaa :clapping:

 

 

daca nu este graba pana maine ... am o carte de vise ma uit si iti voi spune! :d1:

Edited by Marius-Doru
Link to comment
Share on other sites

Am inteles maine dupa ora 08:00 voi raspunde... :friends: :rose: :airkiss:

 

 

Ce ti-e cu concurenta asta...uite cum imi ia Marius painea de la gura! Sa-l opreasca cineva :D: ...ca daca ii fac cateva vraji mi-e ca depasesc doza :rade:

 

Aida, focul arzand prevesteste ceva cel putin neplacut. Dusmani primejdiosi. Se pare ca nu vor avea sorti de izbanda, intrucat s-a stins fara sa te atinga sau te-a ocolit. Focul stins inseamna tristete, vei ramane cu un gust amar in urma unor evenimente, dar macar nu vei avea mult de suferit. Mai apare cineva in visul tau?

Link to comment
Share on other sites

Ce ti-e cu concurenta asta...uite cum imi ia Marius painea de la gura! Sa-l opreasca cineva :D: ...ca daca ii fac cateva vraji mi-e ca depasesc doza :rade:

 

Aida, focul arzand prevesteste ceva cel putin neplacut. Dusmani primejdiosi. Se pare ca nu vor avea sorti de izbanda, intrucat s-a stins fara sa te atinga sau te-a ocolit. Focul stins inseamna tristete, vei ramane cu un gust amar in urma unor evenimente, dar macar nu vei avea mult de suferit. Mai apare cineva in visul tau?

 

Da. O data mi-a aparut o batranica pe care nu o cunosteam sau mai multe persoane tinere care le cunosteam si erau langa mine.Iar cei care incercau sa stinga focul erau tot persoane cunoscute.

Link to comment
Share on other sites

Vei fi ajutata sa depasesti un necaz. Trebuie sa iei in considerare cele mai mici amanunte si sa le pui in conexiune. Poti sa-ti dai seama cam din ce parte vine furtuna dupa persoanele care participa . Nu inseamna ca vor fi exact acele persoane ,dar s-ar putea sa poti identifica oarecum natura evenimentului. Visul mai poate insemna ca necazul nu se abate direct asupra ta , ci asupra unei rude sau persoane dragi, apropiate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
  • 1 month later...

 

aseara am visat ca mergeam cu o fată (ciudat este ca nu i-am vazut faţa) si amandoi deodata, din vorba in vorba, ajungem in cimitir. Mergem si din neatentie cadem intr-o groapa adanca. Sus apare ca un fel de copil dar stralucea.

Cam atat ca a turnat mama apa rece pe mine ca tipam in somn, cel putin asa mi-a zis.

Ce poate fi ?

 

dar visul se tot repeta, nu la o perioda, dar tot visez.

Edited by kykykyky
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...