Jump to content
Vesperala Forum

Flori dăruite fetei dragi


vesperala

Recommended Posts

Nici eu nu cred in rationamentul lui Rocozaur. Duci flori cui vrei, si asta e doar treaba TA. ... si bine-nteles, a celei cui i le duci.

In rest ... ??? ... poa' sa se uite si Papa Pius crucis, sau cum vrea. Nu conteaza.

 

 

aaa,, ca si eu duc flori RAR,, asta e alta treaba. :lol:

Setul meu de explicatii e mult mai tare!

1. nu suport mirosul de apa clocita din florarii

2. nu reusesc sa inteleg de ce le place femeilor un buchet de plante taiate in doua

3. ma descurajeaza idea de a cumpara flori, cat timp nu stiu care or fi florile preferate ale destinatarei. ...iar decat sa le nimeresc prost, mai bine cumpar altceva.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Cryss - eu nu am oferit flori doar cu ocazii speciale. eu nu am dorit sa ofer flori doar in ocazii speciale. Insa ma simt jignit atunci cand nevoia mea de a oferi multe, multe flori este degeaba. Si atunci, ca ce chestie mi-a mai venit mie sa le ofer?!

 

 

Eu vorbeam la modul general. Nu m-am referit la tine, cand si cum oferi tu flori. Si de asemenea vorbeam de o relatie stabila.. Atunci cand pentru persoana respectiva, conteaza micul tau gest.

Link to comment
Share on other sites

1. nu suport mirosul de apa clocita din florarii

2. nu reusesc sa inteleg de ce le place femeilor un buchet de plante taiate in doua

3. ma descurajeaza idea de a cumpara flori, cat timp nu stiu care or fi florile preferate ale destinatarei. ...iar decat sa le nimeresc prost, mai bine cumpar altceva.

 

1. Nici eu nu-l suport, dar asta se intampla doar cand nu schimbi apa florilor.

2. Pentru ca gestul conteaza...si nu stiu, le plac florile pentru ca sunt frumoase. Cred ca ar merge sa faci si alte gesturi in locul florilor, dar intervine competitia idioata intre femei de unde rezulta depresii in urma rationamentului "Toate primesc flori numai eu nu!" etc. :lol:

 

Mie sotul imi cumpara saptamanal flori de toate felurile -'taiate in doua', in ghiveci etc ,desi nu tin neaparat sa imi cumpere. La ocazii speciale imi cumpara florile preferate. Mi se pare un gest dragut, plus ca imi bucura privirea.

 

Inainte oricum imi cumparam singura flori daca nu avea cine sa mi le daruiasca. Imi plac mult.

 

Aceeasi problema ca si cea mentionata mai sus. M-as face de ras. Si daca e un lucru care sa-l inghit mai greu, acela este faptul de a ma face de ras.

 

Mie faza asta cu "Ar rade de mine!" mi se pare copilareasca. Si daca rad ce ? Ce-ti pasa tie de parerea altora?Sa rada pana li se intoarce gura la spate! Daca tii atat de mult la parerea altora o sa devii slavul altora si toata viata vei fi condus de altii. In aceasta viata fiecare are dreptul de a se manifesta cum are chef. Cui nu-i palce sa intoaca capul...

Link to comment
Share on other sites

cede mai mofturi la berbantii astia.... :rolleyes:

 

am o caruta de ani in spate si nu-mi amintesc sa nu ma fi emotionat la indiferent ce floare si in indiferent ce moment mi-a fost oferita :pink-star:

 

si ..... desi florile mele preferate sunt margaretele -vara si crizantenele -iarna, nu mi s-a parut mai putin frumos trandafirul sau garoafa care s-a asezat in glastra mea, din cand in cand

 

mno acuma, ma iertati ca m-am bagat si io in sama :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Eu am dăruit şi voi dărui flori cu toate că nu o fac des...

...totuşi după 10 ani de căsătorie am constatat că lumina din ochii ei este mult mai puternică şi mai frumoasă cînd vin cu 1 kg de roşii sau de ceapă! :imao:

am stricat vraja...îmi cer scuze

...ideea este să fii sincer când dăruieşti!

...domnişoarele sau doamnele sunt ele însele flori ...

:rose:

Link to comment
Share on other sites

M-as face de ras.

ştii ce e frumos? că durii care ar râde de tine sunt aceiaşi care nu consideră că e caraghios să te urci la volan după un pahar de vin în plus sau să mergi pe stradă în diagonală din acelaşi motiv...

lor aia li se pare dovadă de bărbăţie, aşa că dacă vrei să nu râdă îţi pot face o listă cu astfel de comportamente de care sunt foarte mândri, ca să le simţi privirile admirative..:focus:

Link to comment
Share on other sites

..... "de cinci lei flori"

 

no comment

 

:rolleyes: aşa este...sunt foarte multe situaţii de acest gen...

când ajungi într-un astfel de punct...să dăruieşti flori doar pentru a te scuza voalat faţă de fata sau femeia care ţie dragă sau de a demonstra că eşti capabil de un gest absolut gratuit chiar dacă este făcut sistematic la modul fals,devenind rutină...nu-i bine!

 

ştii ce e frumos? că durii care ar râde de tine ...

 

:rolleyes:

probabil că acei duri au corespondentul în latura feminină la persoane cu aceleaşi idealuri ca şi ei!

pentru ei ,orice justificare ar exista sună penibil să dăruieşti flori ca să demonstrezi sau să obţii ceva ce poţi obţine şi altfel...

doar latura aceasta o vor percepe şi e greu de crezut că vor vedea altfel florile!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Stie aproximativ toata lumea pe aici ca detest florile :rolleyes: Nu stiu ce am, imi zicea vesp odata sa depistez cumva cauza acestei stari, bunica mea are aceeasi reactie, asta e tot ce am putut gasi dupa ce am facut "investigatii".

Insa ma amuz si acum cand incerca vreun baiat sa ma cucereasca si facea greseala, nevinovata de altfel, sa imi daruiasca vreo floare. :lol: Era taiat imediat de pe lista.Disparea orice farmec de pe chipul lui.

Link to comment
Share on other sites

Stie aproximativ toata lumea pe aici ca detest florile :rolleyes: Nu stiu ce am, imi zicea vesp odata sa depistez cumva cauza acestei stari, bunica mea are aceeasi reactie, asta e tot ce am putut gasi dupa ce am facut "investigatii".

Insa ma amuz si acum cand incerca vreun baiat sa ma cucereasca si facea greseala, nevinovata de altfel, sa imi daruiasca vreo floare. :lol: Era taiat imediat de pe lista.Disparea orice farmec de pe chipul lui.

 

Cred ca is doua cauze la mijloc. Ideea ca o floare oferita ii prefacatorie.

Si poate asocierea cu ceva rau, cu un eveniment trist, in urmatorul rand.

 

O floare oferita are totusi semnificatia delimitarii de materialism. Ii aiurea sa oferi cuiva un obiect.

Cred. Ideea ii buna, in sens de comunicare.

 

Link to comment
Share on other sites

Ii aiurea sa oferi cuiva un obiect.

orice lucru are faţete

 

dacă la ora aia îi e foame, dacă nu are bani de pâine în ziua aia şi tu îi iei o floare care costă cât masa ei pe 3 zile, s-ar putea să fii deplasat, în ciuda intenţiei.

 

 

depinde cui oferi floarea, şi depinde de momentul când o oferi...

 

 

ca orice gest, poate produce efect contrar celui scontat

Link to comment
Share on other sites

orice lucru are faţete

 

dacă la ora aia îi e foame, dacă nu are bani de pâine în ziua aia şi tu îi iei o floare care costă cât masa ei pe 3 zile, s-ar putea să fii deplasat, în ciuda intenţiei.

 

 

depinde cui oferi floarea, şi depinde de momentul când o oferi...

 

 

ca orice gest, poate produce efect contrar celui scontat

 

Categoric ca trebuie evaluat momentul.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cred ca is doua cauze la mijloc. Ideea ca o floare oferita ii prefacatorie.

Si poate asocierea cu ceva rau, cu un eveniment trist, in urmatorul rand.

 

O floare oferita are totusi semnificatia delimitarii de materialism. Ii aiurea sa oferi cuiva un obiect.

Cred. Ideea ii buna, in sens de comunicare.

Nu un obiect, o ciocolata de orice fel :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
orice lucru are faţete

 

dacă la ora aia îi e foame, dacă nu are bani de pâine în ziua aia şi tu îi iei o floare care costă cât masa ei pe 3 zile, s-ar putea să fii deplasat, în ciuda intenţiei.

 

Foarte corect, mi-a placut intotdeauna romantismul cifrelor :D: , altfel calca omu' cand reuseste s-alunge nevoia din prag! :rade:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Cât de mult contează să primeşti flori de la El?

 

 

Conteaza, dar e cu schepsis. Eu sunt, in sinea mea, mai mofturoasa si mai nesimtita. Nu-mi plac "buchetele" alcatuite dintr-o singura floare, cred ca mai degraba de banii aia ar lua porumb pentru floricele, l-am coace si am manca floricele... sau fulgi de porumb,fulgi de ovaz, sampon, hartie igienica, lapte, spray de mobila, orice, lucruri utile pentru casa. :tease: Nu-mi plac buchetele alcatuite din flori mediocre :tomato: sau buchetele modeste, garoafe, gerbere, crini sau altceva de genul asta, eventual infasate bine intr-o tipla de nailon, alaturi de o feriga si de o floare nemuritoare. Nu-mi plac, am primit cu sutele din astea, n-am zis niciodata, nici inainte, nici dupa, ca nu mi-ar place, dar nu-mi plac. Consider ca daca tot vrei sa-i iei flori unei femei, macar i-ai un buchet de bun simt. De altfel, cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodata de ziua mea a fost un buchet de flori, dar florile erau flori si buchetul era buchet, nu te uitai la el si aveai senzatia ca este o incropire ieftina ( nu musai in sensul pretului) de elemente vegetale, facuta pentru a achita o "obligatie". De altfel, am vazut ca au aparut si pe la noi (adica mai prin provincie) florarii care sunt in stare sa incropeasca buchete de bun gust.

 

Bine, cred ca sunt atat de nazuroasa din cauza varstei. Cand eram mai tanara nu faceam nazuri din astea. Adica faceam, dar nu le constientizam. :tomato:

 

Pentru eventuale critici, tin sa precizez ca n-am refuzat niciodata un buchet de flori sau o floare, indiferent cum au fost acestea. De asemeni, n-am tinut prelegeri niciunui barbat pe tema asta. Asta e un secret, asa, intre noi.

 

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...