Jump to content
Vesperala Forum

Emisiuni la tv...


Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce parere aveti de Neata cu Razvan si Dani, mai ales de Cruduta ?

 

Pai,de "Cruduta" ce sa zic, arata bestial...dar faptul ca joaca rol de retarda ma intristeaza, e injositor...chiar si pentru totii banii n-as spune lucrurile alea pe care le spune ea in emisiune. In orice caz, emisiunea nu imi place. Erau matinale frumoase candva, ma trezeam dimineata sa le urmaresc,de fiecare data cand aveam ocazia si nu eram la scoala. Imi placea matinalul cu Horia Brenciu,Mircea Badea si Teo Trandafir. Alea au fost ceva mai frumos,astia 2 mi se par niste maimutoi.

Link to comment
Share on other sites

Pai,de "Cruduta" ce sa zic, arata bestial...dar faptul ca joaca rol de retarda ma intristeaza, e injositor...chiar si pentru totii banii n-as spune lucrurile alea pe care le spune ea in emisiune. In orice caz, emisiunea nu imi place. Erau matinale frumoase candva, ma trezeam dimineata sa le urmaresc,de fiecare data cand aveam ocazia si nu eram la scoala. Imi placea matinalul cu Horia Brenciu,Mircea Badea si Teo Trandafir. Alea au fost ceva mai frumos,astia 2 mi se par niste maimutoi.

piko, tipa e lucrata cu operatii si masaje, nu mai vorbesc de fel de fel de trucuri ce au aparut in domeniul cosmeticii.

In schimb, pe cei doi, ii ador, sunt spontani, amuzanti si destepti. Acum abia am timp sa ii vad din cauza serviciului.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

E o emisiune facuta de niste englezi...Realizata de Ricky Gervais si Stephen Merchant, cei care au scris serialul "The Office". Se numeste "An idiot abroad" (un idiot in jurul lumii). Personajul principal este Karl Pilkington, care se potriveste perfect in rolul de idiot. Ideea e ca trebuie sa calatoreasca prin lume, sub pretextul "imbogatirii cunostintelor, prin interactiunea cu diferite civilizatii". Dar este pus in tot felul de situatii penibile de catre realizatori...ceea ce e foarte amuzant. :)

 

In primul sezon, acesta a fost trimis sa vada unele din cele mai grandioase, frumoase...etc. constructii, facute de om sau de natura din lume. Acum, in sezonul doi, tema este "bucket list" - lucruri pe care trebuie sa le faci inainte sa mori.

 

Recomand. :)

 

LE: Am uitat. E pe Discovery Channel...Nu stiu exact unde au ajuns cu episoadele, sau daca le difuzeaza in ordine.

 

Si tot pe Discovery...Ultimate survival. De ala cred ca auzit toata lumea. E cu Bear Grylz, un englez, fost luptator (sau whatever) in legiunea straina, care da lectii de supravietuire in salbaticie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

isr-ul asta doua mii si ceva ma cearta si da in mineeee! :cry:

Iote , frate, din intamplare gasii solutia sa-l scot din expectativa, :yahoo: dar acum ce ma fac cu el ca , intre timp, a devenit artagos, incerc intai cu binisorul :cafea: , si-apoi, de nu mi-o merge, il iau de-a-ndaratelea si-l culc la loc! :agg:

 

Maaai, ma uitai peste postarea mea anterioara , sa-nteleg ce nu i-a placut lui isr. Ar fi cate ceva de amendat , ce-i drept. Sa fie c-am scris "ascultat" in loc de "vizionat"? C-am indemnat tineretul spre zone periculoase? Ca ma piaptan cand arde tarisoara?

Sa am eu marea sansa ca isr insusi sa se fi ferit de-un eventual bulgare de zapada venit dinspre vestul salbatic?

 

isr, hai sa-ti spun. Doamna Varzaru, alias Urania, este istoric si profesor universitar. Vorbim de un astrolog de talie europeana. Acum, sunt oameni care cred in astrologie, in sensul simbolic al planetelor, sunt si destui care nu cred. Dintotdeauna mai-marii lumii acesteia au apelat la astrologie. De ce s-o fi facut ei, oare? Ceea ce admir eu la Urania nu este atat capacitatea de predictie ( chiar are aceasta capacitate) cat faptul ca reuseste sa tina adevarate lectii de filozofie a vietii. Ascultand-o , realizezi care sunt , de fapt, adevaratele valori din existenta noastra , care ar trebui sa fie, mai exact, iti insusesti modele adecvate de comportament, norme de viata, inveti cat de importanta e autosugestia, autocenzura, autoapararea.

Link to comment
Share on other sites

Ascultand-o , realizezi care sunt , de fapt, adevaratele valori din existenta noastra , care ar trebui sa fie, mai exact, iti insusesti modele adecvate de comportament, norme de viata, inveti cat de importanta e autosugestia, autocenzura, autoapararea.

Ai perfecta dreptate, ai exprimat exact ce cred si eu.

 

Isr2002, astrologia este o stiinta, una dintre cele mai vechi din lume. Pur si simplu multi nu cred doar pentru ca nu stiu sa interpreteze corect horoscopul. Lumea tinde sa ia totul ad litteram, asta e greseala principala. Astrologia nu-ti poate spune ce se va intampla cu exactitate in viata fiecarui nativ dar iti poate spune daca influentele astrelor sunt pozitive sau negative intr-o anumita perioada, intr-un anumit plan. Si astfel de sfaturi sunt binevenite si utile atunci cand nimeresti intr-o situatie complicata sau cand trebuie sa rezolvi o problema.

 

Ca sa-ti depasesti soarta trebuie mai intai s-o cunosti...

 

Link to comment
Share on other sites

Astrologia financiara e folosita la greu de oameni cu capul pe umeri si studii temeinice in economie. Eu zic ca vorbim , totusi , de-o stiinta, ba chiar de una dintre cele mai vechi, din care au luat nastere matematica, fizica, astronomia, filozofia. Dac-ar fi fost doar o taina mistica, pacaleala, sarlatanie, n-ar fi rezistat probei timpului. Nu te poti iluziona la nesfarsit. Au fost cercetari inca de la babilonieni, observatii, experiente, interpretari. Exista legaturi de cauzalitate, nu pot fi simple coincidente.

Nu vorbim despre escrocii de tot felul, despre horoscopurile comerciale care arunca astrologia in derizoriu.

Link to comment
Share on other sites

Dac-ar fi fost doar o taina mistica, pacaleala, sarlatanie, n-ar fi rezistat probei timpului. Nu te poti iluziona la nesfarsit.

Ba da. Oamenii vor sa creada, se lasa pacaliti; Pentru unii este o modalitate placuta de a-si petrece timpul, pentru altii o afacere... sarlatanie nu stiu, poate doar in cazuri particulare. Proba timpului? Si alba-neagra rezista de multisor acestei probe. :lol: Taina mistica - in niciun caz.

Marte, Venus, Pluto, au tot atata influenta asupra noastra, cat are pisica ta din curte asupra bursei din Tokio, recte 0.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: se pare că ai uitat teoria fluturelui, isr..:) adicătălea ce, el bate din aripi la Bucureşti şi apare un ciclon la Tokio, nu?

şi atunci de ce pisica Narcisei nu ar mieuna să influenţeze bursa? :unsure:

 

(ps: :angelnot: mai exact, în teoria haosului se vorbeşte de o dependenţă de condiţiile iniţiale, a căror perturbare cât de mică va produce efecte uriaşe la un moment ulterior)

Link to comment
Share on other sites

Ba da. Oamenii vor sa creada, se lasa pacaliti; Pentru unii este o modalitate placuta de a-si petrece timpul, pentru altii o afacere... sarlatanie nu stiu, poate doar in cazuri particulare. Proba timpului? Si alba-neagra rezista de multisor acestei probe. :lol: Taina mistica - in niciun caz.

Marte, Venus, Pluto, au tot atata influenta asupra noastra, cat are pisica ta din curte asupra bursei din Tokio, recte 0.

 

Buuun! Mi-am dorit cativa fulgi de nea, sa am si eu cu ce ma lauda la lume, ca prea se dadea Sami mare cu ce-avea ea pe taraba. De unde sa stiu eu ca Dumnezeu tocmai dorinta asta , din cate am inaltat catre cer, mi-a ascultat-o si s-a hotarat sa-mi deblocheze si restantele din decembrie si ianuarie, ba si-o parte din anii trecuti! :resent:

Mi-am mai dorit sa spuna si isr-ul nostru pe forum doua vorbe cu talc, ca-i lipsa mare la capitolul "comunicare". Mai ales ca-l stiu " mare vorbitoriu". Si iata , miracol, isr a cuvantat!

Elvira, mami, crede-ma ca nu-i a buna. Ii cunosc ca pe buzunarul meu pe toti, ca-s de multisor in zona, uita-te numai cate postari am. :rules: Ce crezi tu ca face isr acum? Iti spun eu, scotoceste internetul si podul casei in cautare de informatii si argumente zdrobitoare. Va dovedi fara drept de apel ca astrologia este o pseudo-stiinta. Sau mult mai rau. Si ca noi respectam intocmai pactul cu Aghiuta, asociatul nostru in business. Isi face incalzirea seful Aprig, o alta piesa grea de pe tabla de sah. N-ar fi exclusa nici participarea hors concours a lui Asimetric. Fereasca Cel de Sus sa-i avem ca invitati de onoare la tema asta si pe CatalinX sau pe seful NightS. Berbeci, capricorni get-beget, ma uitai in catastif. Deci, rezistenta la efort si tranta. :D: Daca-l lasa singur pe isr inseamna ca nu se-ndoiesc de victoria lui si nu vor sa mai strice fara noima tusul. De orz, nu mai zic!

Pe interventia vesperalei in apararea noastra n-as conta, dupa cate vezi ea-si apara motanul, n-are nicio treaba cu tot ce nu-i matematica si , dintr-un accentuat simt al proprietatii , nu recunoaste astrologia ca fiind sora mai mare a disciplinei ei preferate. Acestea fiind zise, iti propun sa ne luam jucariile si sa lasam doar urme pe zapada, ca-i mai sanatos si nici la frumusete nu face vreun rau. :airkiss:

 

In alta ordine, eu n-am vazut un rac veritabil cu caracteristicile unui leu, nici un taur cu ale unui peste. dar isr nu stie asta. :D:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Mi-e mai greu sa spun ce imi place la televizor, decat sa spun ceea ce nu imi place. Cu stirile ma pun la curent, dimineata, lasand televizorul pe realitatea, nu pentru ca mi-ar placea acest post, ci pentru ac imi displace mai putin decat altele. O perioada am incercat sa le urmaresc online, insa imi creste prea tare tensiunea cand vedeam printre primele stiri, articole despre Zavoranu etc. Apoi, cand chiar stau si ma uit la televizor, imi place ma ma uit la TCM sau la TVR Cultural, nu pentru ca as fi culta, ci pentru ca si ei mai difuzeaza filme vechi. :imao:

Imi displac total emisiunile de scandal, fie cele difuzate dupa-amiaza, fie cele de noaptea, tarziu.Dar asta nu ma deranjeaza atat de mult pentru ca in intervalul acela orar nu las televizorul deschis, insa pana de curand, daca era sa ma intrebe cineva care e cea mai toxica emisiune de la tv, aminteam de In gura presei. Intre timp Badea a fost devansat, a apaut Banciu.:doh: Emisiunile cu si despre pitipoance, sotii de miliardari, foste vedete tv ori cantarete de muzica populara imi par mai putin nocive, datorita credibilitatii lor scazute, decat personaje de genul Mircea Badea, Mihai Gadea, Victor Ciutacu, Adrian Ursu si tipa cealalta, care facea emisiune cu el, Dana Deac, Banciu etc etc etc.

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine, eu n-am vazut un rac veritabil cu caracteristicile unui leu, nici un taur cu ale unui peste. dar isr nu stie asta. :D:

 

 

In primul rand, recunosc ca nu-s mai mult decat o diletanta in domeniul astrologiei. In al doilea rand, mai recunosc si faptul ca am vrut sa deschid un topic la astrologie tocmai despre asta, si anume despre zodii la care zodiacul a dat gres ( grosso modo exprimad asta, evident). Amu' ... de ce-am intervenit... tocmai pentru ca e vorba despre una dintre zodiile astea. Nu-s experta in raci (fecioarele se pare ca sunt domeniul meu de expertiza :girl: ) , insa m-am tot lovit de raci si mai am si unul in familie, in calitate de ruda apropiata, deci n-as putea spune ca sunt tocmai neinitiata in domeniul observatiilor practice despre aceasta zodie. De-a lungul timpului, daca mi s-a intamplat extrem, dar extrem de rar sa vad, de exemplu, vreun leu atipic, ori nu mi s-a intamplat vreodata sa vad vreo fecioara atipica, in cazul racilor, tot ce cunosc eu nu are nici macar vagi legaturi cu caracteristicile acestei zodii. Persoanele nascute in aceasta zodie contrazic mai mult sau mai putin cam tot ceea ce zodiacul le pune in carca. Mai mult, sunt sigura ca stii basmele despre barbatul rac, acel romantic incurabil si, mai ales, cel mai fidel barbat din univers. :lol: Asta e un banc bun, dar bun de tot, nu stiu nici macar vreun barbat rac casatorit care sa fi fost fidel sau care sa nu fi fost in cautare de aventuri extraconjugale. E o ironie a sortii ceea ce spune zodiacul despre ei si ceea ce sunt ei, in practica.

Apropo, Urania are publicate pe undeva, pe internet, caracteristicile generale ale zodiilor, compatibilitatile, chestiile astea generale etc? Ca poate sursa unde am citit eu dezinformeaza, si zodiacul spune, in cazul acestei zodii, cu totul si cu totul altceva.

Scuze legat de acest mini-maxi offtopic. Si scuze si racilor care au citit aceste randuri, pe care nu-i cunosc si despre care, cu siguranta, nu mi-as permite sa fac astfel de afirmatii/supozitii.:lol:

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
astrologia este o stiinta, una dintre cele mai vechi din lume.

Legat de acest lucru, Eu am o curiozitate. La baza astrologiei nu se află calcule care au fost făcute în urmă cu mii de ani, prin Orient? Cum poți face un horoscop actual dacă acele calcule nu au fost actualizate?

 

Iar astrologia nu este o știință.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...