Jump to content
Vesperala Forum

Crezi în faptul că ai avut vieţi anterioare?


Recommended Posts

Mulţi cred în reîncarnare... Mulţi încearcă să afle ce au fost în vieţile anterioare, sau au vise cu lucruri pe care le cred din alte vieţi...

 

În ce măsură putem noi să aflăm vreodată dacă ipoteza vieţilor anterioare exprimă ceva posibil??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceva legat de vieti anterioare..

Eu de exemplu ma intreb mereu....cand o sa vina vremea sa ne sfarsim...cum se poate anihila constientizarea de sine.

E ca si cum ...am perceptia simturilor acum,iar in citeva momente nu o mai am.De aici si intrebarea...se sfarseste totul aici,sau este o perpetuare a simturilor si implicit a unei alte vieti.

E o intrebare la care nu cred ca se poate raspunde, cel putin eu.Doar citim ,simtim in legatura cu asta .

Link to comment
Share on other sites

E ca si cum ...am perceptia simturilor acum,iar in citeva momente nu o mai am

:huh: nu ai leşinat niciodată?

dacă se întâmplă la un leşin, de ce ne-am mira că se întâmplă şi definitiv

Link to comment
Share on other sites

Totul este posibil, sa crezi sau nu in reincarnare, ca moartea nu este destinatia finala a sufletului tau, depinde numai de tine sa optezi pentru o cale, alegerea sta in mainile tale.

 

Intrebarea care ne framanta : Doar vis sau o viata anterioara :hm: ?

Link to comment
Share on other sites

Daaaaa....clar, cineva s-a distrat prea mult in viata anterioara de ma pune sa sufar asa de mult in asta :D....problema este...cum aflu eu asta?! Chestiile acelea cu hipnoza au efect sau sunt doar vrajeli? :sorry:

 

Se pare ca hipnoza regresiva a dat rezultate foarte bune. Parerile sunt impartite in lumea oamenilor de stiinta. Majoritatea cred ca aceste "amintiri din vieti anterioare " sunt sugestionate de hipnoterapeut si ca in realitate sunt doar rodul imaginatiei. Dar exista si studii in care au fost verificate dpdv istoric datele relatate de pacient care s-au dovedit adevarate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mulţi cred în reîncarnare... Mulţi încearcă să afle ce au fost în vieţile anterioare, sau au vise cu lucruri pe care le cred din alte vieţi...

 

În ce măsură putem noi să aflăm vreodată dacă ipoteza vieţilor anterioare exprimă ceva posibil??

 

Of course :goodnight: . Daca vreti, va dau un mod de a afla cine ati fost in viata anterioara.

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti, va dau un mod de a afla cine ati fost in viata anterioara.

:) ar fi nostim, cu toate că ar fi neverificabil. chair şi cei ce nu cred în reîncarnare, încearcă, măcar pentru a vedea dacă se obţine ceva plauzibil.

 

cei care îşi amintesc ceva de atunci, ştiu deja cine au fost.

Sau ce.

Link to comment
Share on other sites

METODA:

 

In primul rand trebuie sa sti sa iti relaxezi corpul si mintea complet, daca nu sti sa faci asta cauta o metoda de meditatie pe net si dupa ce ai stapanit meditatia incearca exercitiul de mai jos.

 

1. Relaxeaza-ti mintea si corpul

2. Vizualizeaza o campie frumoasa si un drum de tara pe aceasta campie

3.Trebuie sa te vezi cum megi pe acel drum..incet....mergi te uiti in jur, analizezi.....si mergi mergi....dupa un anumit timp vezi un castel in departate, te apropi spre castel incet...te apropi si il vezi din ce in ce mai aproape

4.Cand ai ajuns in fata lui uitete bine la el analizeaza-i textura, tot ce trebuie sa ti minte este ca acest castel are 3 usi mari

5.Dupa ce te-ai familiarizat cu imaginea pe care o ai in fata (castelul) pregateste-te sa intri pe poarta numarul unu (care trebuie sa fie in stanga ta)

Inainte sa intri spune asta: "Imi doresc ca dupa ce voi deschide aceasta poarta sa vad fragmente dintr-o viata anterioara" (nu siut daca asta da vreun efect dar pentru uni ar putea da, de ex. am inventat propozitia asta spunandu-i unui prieten ca asta este cheia inainte sa intre in castel si el credea foarte mult in ceea ce am spun, ca urmare imaginile pe care le-a vazut mi s-au parut foarte interesante si ciudate in acelas timp)

6. Dupa ce ai intrat pe usa numarul unu uitete in fata nu te grabi, nu incerca sa iti imaginezi ceva, lasa totul sa vina de la sine. Cand incep sa iti vine imaginile in minte analizeaza tot ce vezi nu te grabi, se poate sa vezi o persoana de ex. uitete bine la ea , vezi ce reactie are cand te vede , apropie-te de ea, saluto asteapta sa vezi daca schiteaza ceva , interactioneaza cu persoanele care le vezi daca iti cer sa te duci dupa ele dute vezi ce iti pot arata, nu te speria daca va fi prea real mergi mai departe si fa aceleas lucruri cu portile 2 si 3.

 

La sfarsit fa o analiza generala cauta posibilele persoane pe care le-ai vazut pe internet pentru ca o sa primesti si nume daca ceri si scuzati-ma ca am uitat sa mentionez asta CERETI NUME intrebati persoanele cine sunt e imposibil sa nu aflati ceva..

 

Scuzati pentru intarziere.

Link to comment
Share on other sites

Crezi în faptul că ai avut vieţi anterioare?

De crezut, nu cred in multe lucruri. Ceea ce stiu e important. Si tot ce stiu e ca am o viata actuala. Restul nu mai conteaza. Nu cred in reincarnare, si nici in viata de apoi asa cum ne este ea inchipuita de diverse religii (de ex. Rai si Iad), tocmai pentru ca nimeni nu a reusit sa-mi demonstreze cu un argument cat de mic, dar logic, ca acestea exista.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

De crezut, nu cred in multe lucruri. Ceea ce stiu e important. Si tot ce stiu e ca am o viata actuala. Restul nu mai conteaza. Nu cred in reincarnare, si nici in viata de apoi asa cum ne este ea inchipuita de diverse religii (de ex. Rai si Iad), tocmai pentru ca nimeni nu a reusit sa-mi demonstreze cu un argument cat de mic, dar logic, ca acestea exista.

Atata timp cat restul nu mai conteaza, nici nu va putea nimeni sa-ti demonstreze nimic. Totul se traieste pe propria piele.

Link to comment
Share on other sites

Atentie, mega-oferta: Stelistul si cu mine suntem dispusi sa credem orice :D:

Doar oferiti-ne un argument concret. ... cat de mic, dar plauzibil.

Sau macar spuneti-ne ce va face sa credeti in vietile anterioare. :confused:

 

Sau mergeti doar asa,,, 'pe incredere'? :hm:

"Cumparati zece cartele telefonice de reincarcat creditul, razuiti-le si trimiteti codurile nu stiu unde, pentru a castiga un mega-premiu-mega-surpriza"

Inca nu ati luat tepe de genul asta?

Nu? ........................... :hm: .... ma mir.

 

Totul se traieste pe propria piele.

Exact. :yes:

Link to comment
Share on other sites

Atentie, mega-oferta: Stelistul si cu mine suntem dispusi sa credem orice :D:

Doar oferiti-ne un argument concret. ... cat de mic, dar plauzibil.

Sau macar spuneti-ne ce va face sa credeti in vietile anterioare. :confused:

 

Sau mergeti doar asa,,, 'pe incredere'? :hm:

"Cumparati zece cartele telefonice de reincarcat creditul, razuiti-le si trimiteti codurile nu stiu unde, pentru a castiga un mega-premiu-mega-surpriza"

Inca nu ati luat tepe de genul asta?

Nu? ........................... :hm: .... ma mir.

 

 

Exact. :yes:

Ei, nu chiar orice. :lol:

 

Maybe, nu conteaza ce fac altii. TU crezi? :) Asta e intrebarea.

 

samsara, pai in cazul asta nu prea ai cum sa afli pe propria piele. Nimeni nu a inviat pana acum. :huh:

Link to comment
Share on other sites

pai ..... :hm: mai degraba asa vrea sa cred, dar nu sunt convinsa -nu avem nicio dovada

 

si-as vrea sa cred mai mult, in ideea unei vieti viitoare -cea care sunt acum si pe care o cunosc.... poate o sustine pe cealalta?

poate un deja vu al ei o va ajuta sa inteleaga putin din experienta mea de-acum?

 

nu stiu

Link to comment
Share on other sites

Ei, nu chiar orice. :lol:

 

Maybe, nu conteaza ce fac altii. TU crezi? :) Asta e intrebarea.

 

samsara, pai in cazul asta nu prea ai cum sa afli pe propria piele. Nimeni nu a inviat pana acum. :huh:

 

De unde stii tu ca n-a inviat? :imao: Poate a inviat cineva. Eu stiu un caz la care au fost martori niste medici.

Link to comment
Share on other sites

învierea şi reîncarnarea sunt niţel diferite

Ma refeream la afirmatia samsarei, care a spus "Totul se traieste pe propria piele."

Ca sa "traiesti pe propria piele" reincarnarea, daca exista, sau nu, sau alte concepte legate de nemurirea sufletului, trebuie sa fi inviat.

 

Malitzia, nu vorbesc de moarte clinica. :) Si oricum, pacientul nu isi aminteste ce a vazut (daca a vazut) in timpul mortii, pentru ca atunci creierul e (aproape) inactiv. Deci nu se pune. :D:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...