Jump to content
Vesperala Forum

Întâmplări din viaţă


Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Destul de sec.

 

Aveam vreo 20 și-un pic de ani, sau cam așa. M-am dus la un prieten să-l ajut să-și repare soneria, nu-i mai mergea soneria. De fapt lipsea cu totul, acolo unde ar fi trebuit să fie butonul, pe scară, era o gaura în zid și două fire.

 

Alături, încă o gaură în zid cu două fire - lumina pe scară cu temporizator. Cum e la unele blocuri, lumina stă stinsă, apeși un buton și se aprinde pentru 1 minut (sau cât au decis ei acolo). Însă la el pe scară lumina era aprinsă în permanență, deci întrerupătorul respectiv nu făcea nimic.

 

Buuun, să ne apucăm de treabă. În primul rând, măsurile de siguranță. Trebuia să aflu dacă este curent în fire, și dacă da în care. Și care e soneria, care e lumina, că na, arătau la fel. Iau cele două fire de la gaura din stânga, le ating cu grijă. Nu se întâmplă nimic, nu sar scântei, e bine. Ok, hai să le verific cu mâna. Le ating pe amândouă, nu pățesc nimic. Zic clar nu e curent. Poate o fi ceva mic, gen 5 sau 12 volți, ăsta nu se simte cu mâna. Încerc cu limba, nu simt nimic. Zic ok, firele astea nu au curent.

 

Încerc și gaura din dreapta. Ating firele, nimic. Pun mâna, nimic. Pun limba, nimic. Deci nici firele din dreapta nu au curent.

 

Apoi îmi vine o idee. Iau un fir din stânga și-l ating de un fir din dreapta. Și aici s-a dezlănțuit iadul. Un zgomot sinistru, flamă, scântei, dar serioase, ca la aparatul de sudat, au sărit în toate părțile, de-mi dansau stele verzi în ochi, nu mai vedeam nimic. M-am speriat de am scăpat vodca din mână (am găsit-o la parter când am plecat, căzuse printre scări).

 

Și s-a făcut liniște. Nu mai vedeam nimic, doar niște luminițe verzi-albastre care dansau. Și amicul ăsta sparge liniștea și începe să râdă în hohote, mie nu-mi prea ardea de râs, dar lui da. Si zice

- Băi, ai stins lumina pe scară!

 

Moment în care m-am liniștit și i-am răspuns

- Ce bine. A crezut ca am orbit.

 

Ăsta săracu' nu se prinsese, din fericire, dacă s-ar fi prins ar fi tăcut și ar fi dus gluma mai departe :lol:

 

Am lăsat soneria în pace și am plecat, dar întâmplarea a rămas, și acum râdem când ne amintim.

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mica, la tara, furam zmeura. Cu var-mea, aveam strategii, plan de actiune, faceam cu randul, cand una de sase, cand cealalta in gradina. Pe mine m-a prins. Nu mai zic mai mult. :tongue:

De pupat, nu ma pupam decat cu cine imi dadea ciocolata si/sau bani. Am avut niste obiceiuri bune, se vede, dar le-am pierdut pe parcurs. :pardon:

Tot la tara, am petrecut o vacanta de vara cu niste rate, 20 la numar. Bunicii se duceau la treaba, iar eu ramaneam sa le dau de mancare. Stateam toata ziua printre ele, le botezasem, cred ca au fost cele mai bune prietene pe care le-am avut ever. :lol: Cel mai mult le placea cand le dadeam, ca desert, frunza de salcam.

Intr-o zi, la sfarsitul verii, au venit ai mei si le-au taiat pe toate, literalmente. :lol: In ciuda insistentelor mele, n-a scapat niciuna. M-am jurat ca nu o sa mananc din ele si m-am tinut de promisiune. Pana in ziua de azi, nu am pus vreodata gura pe carne de rata si nici nu intentionez. Ratele lesesti infantile mi se par cele mai misto fiinte ever.

Conform aceluiasi principiu, nu mananc niciodata oaie, miel, vita, gasca, iepure. Chiar am salvat doi iepuri de la o soarta crunta, pentru ca mama, cum vede iepurele, cum si-l imagineaza la cuptor. :pardon:

Prieteni pui am avut doar unul, il chema Bonaparte si era roscat. A fost greu de domesticit, fiind cam salbatic.

Prieteni porci n-am avut deloc. :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...