Jump to content
Vesperala Forum

Ultimul film vazut


paulvanorton

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred ca m-a marcat. Si, de fiecare data cand il vad, il inteleg mai bine. E un film destul de lung, probabil multi s-ar plictisi, mai ales ca nu are o actiune bine conturata, e bazat aproape in totalitate pe personaj. Nu credeam ca Sean Penn poate face un film atat de bun, chiar si din postura de scenarist si regizor.

Am cumparat si cartea ulterior, dar nu am apucat sa citesc mult din ea. Ar fi trebuit sa fac invers, dar n-am stiut ca e facut dupa o carte.

Link to comment
Share on other sites

Abandon(2002)- in copilarie au fost doua scene de film care m-au "traumatizat", neretinand din filmele acelea decat acele doua scene. Apoi m-au cam obsedat, mi-ar fi placut sa aflu din ce filme sunt si ce au insemnat pentru mine la vremea aceea. Am aflat tarziu si cu totul accidental, una era din Once upon a time in America, iar cealalta din Deconstructing Harry.

Abandon e un film pe care l-am vazut prima data pe la vreo 21 de ani. La vremea respectiva mi s-a parut un film mediocru, dar... m-a obsedat. Si acum, la atata vreme distanta, pot spune unde eram, ce faceam si ce am simtit cand am vazut filmul asta. Am avut un insight, mi-a picat o fisa, numai ca nu stiam exact ce insemna . Apoi l-am revazut pe undeva pe la 27 de ani. Aceeasi parere, acelasi mister ramas nerezolvat. Cred ca undeva pe la inceputul lui 2014, recunosc ca nu prin meritul meu exclusiv, am inteles niste chestii despre mine care m-au ajutat sa descopar ce anume m-a legat de scenele din cele trei filme amintite. Azi am revazut Abandon si ...se confirma. Numai de-as fi inteles mai multe de pe vremea cand am avut primele semnale.

Mistele mele cinematografice s-au incheiat. Amin!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Acum 5 minute am iesit din sala de cinema si am venit aici in graba.

Am vazut The Hobbit. Ii dau doispe din zece.

Aproape ca am plans. Am reusit sa nu. Bine ca era intuneric si aveam ochelari 3D. Mai aveam putin si ma ghemuiam intr-un colt, plangand pana adormeam. Cu bale. Atat de bun e. :)

Link to comment
Share on other sites

Tinând cont de gusturile mele in materie de SF (The fifth element, Terminator, Star Wars, StarTrek ) ce îmi recomandaţi pentru seara asta? Musai SF, pentru relaxare. Asta ca să nu urmăresc a n-a oară vreun episod din cele amintite...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Nu cred, căci nu-mi amintesc titlul...

La titlurile deja menţionate cred că mai pot adăuga doar câteva, printre care Men in black, Independence day.

Imi place ca subiect de film întoarcerea în trecut sau saltul în viitor... Vezi, n-am gusturi complicate. :lol:

Vacanta e un bun moment sa mai vad cate ceva...

Link to comment
Share on other sites

In Time

 

Și dacă tot ai zis de Star Trek, le-ai văzut pe toate? Inclusiv Voyager, Enterprise, DS9? (Eu am sărit DS9, am văzut primul sezon și m-am plictisit crunt.) Îți recomand să vezi și Babylon 5, merită, deși e mai greu să reziști pînă la sezonul 2. Pe urmă te prinde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...