Jump to content
Vesperala Forum

Perlele elevilor şi profesorilor


vesperala

Recommended Posts

  • 2 months later...

http://andreipaunescu.blogspot.com/2008/03...ighetorile.html

 

ei bine perlele copilului sunt nostime, dar una din observaţiile profesorului depăşeşte deja ceea ce eu numesc perlă:

 

Eminescu este Poetul Nepereche, poeţi pereche fiind atâţia alţii, dar nu el.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

" Eminescu s-a născut Eminovici între 1850 şi 1889 şi a vrut să reînvie ca trupa Phoenix după ce Nelu Vulcan i-a schimbat numele în «La Familia». Eminescu a scris cinci scrisori. Prima dintre cele cinci scrisori este a treia în care se face vorbire despre conflictul de la Rovinari, unde Paşa Hayssam şi-a pierdut trei dinţi din faţă. Eminescu o cheamă pe Veronica pe lacul codrilor albaştri ca amândoi să cutremure o baracă. Pentru că Veronica era măritată, Eminescu se iubea cu ea pe la spate."

 

" Prâslea avea o curte şi în fund un copac cu mere de aur. Când se scutura, merele cădeau. Apoi le mânca.“

 

"Limbile greco-romane sunt moarte şi, ca atare, noi învăţăm alte feluri de limbi mai vii. Cei din antichitate erau mai rafinaţi şi aveau mai mult timp pentru studiu, nu exista netul şi de aceea se apucau de limbi. "

 

"Avram Iancu era unic în felul său fiindcă de pe calul său alb cu o mână îşi biciuia roibul, cu alta lupta cu lancea lui Horea şi cu cealaltă scria locotenentului ungur Simonfy. "

 

"Moş Nichifor Crainic din Creangă le suie pe fecioare în căruţă ca să le ademenească cu vorbe meşteşugite în pătul. Azi, acest comportament ar putea fi încadrat la hărţuire, dar atunci nu se respectau drepturile omului, mulţumită odiosului regim comunist de tristă amintire."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

 

In nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

 

Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

 

Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

 

Si Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

 

Vlaicu- Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.

Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.

 

In cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.

 

Capitala SUA este Casa Alba.

 

În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.

 

Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avînd în zona o prezenta statornica.

 

Î n padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.

 

Lebada moare de cîte ori canta.

 

Animalele salbatice traiesc în padurea zoologica.

 

În caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.

 

Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.

 

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

 

În multe poezii Octavian Goga a scos în evidenta natura si treieratul pe caldura.

 

Rascoala de la Bobîlna a început pe un deal si s-a terminat în 1438.

 

Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Elevii care au susţinut Bacalaureatul la Limba şi Literatura Română au dat dovadă de foarte multă originalitate. În încercarea de a compensa prin creativitate slaba pregătire a subiectelor, liceeni au realizat adevărate perle.

 

1. În versurile: "Ce-ţi pasă tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeşte despre aspectul fiinţei cu care Luceafarul este în gagicareală şi ea îi spune că nu stie dacă va fi al ei sau va fi altul.

 

2. Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

 

3. În nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

 

4. Metoda folosită de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

 

5. Poetul îşi aşteaptă iubita ca împreuna să cutremure o barcă.

 

6. La începutul fiecărei poezii eminesciene sta plantat câte un tei mai gros sau mai subţire în funcţie de câte strofe are poezia.

 

7. Basmul este o poveste mai lungă, poate fi chiar cât o carte groasă, şi are atâtea personaje că nu le mai ţii numărul dar trebuie să fii atent la fabula ca te întâlneşti cu ea şi în final.

 

8. Privind atent plugul vede că e de fier şi privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

 

9. Omenia este o specie lacomă şi nepăsătoare, deci faptele bune sunt o faptă măreaţă".

 

10. "Omul bun nu se bate pe copii, se vorbeşte politicos cu bătrânii, se salută politicos pe doctori şi pe oamenii de ştiinţă".

 

11. "Când eram la Viena a picat pe pământ o bătrânică la intrarea în metrou" (elevul povesteşte mai departe cum a ajutat-o el pe bătrână făcând o faptă bună).

 

12. "Dacă are omenie, alţi oameni se uit la tine un alt ochi".

 

13. "Omenia este caracter moral şi definitoriu".

 

14. "Omenia poate dăuna când e percepută ca mijloc perfid de a profita".

 

15. "Dar în viaţa asta există oameni bun care are un suflet mai mare şi mai pură decât alţii".

 

16. Şi Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

 

17. Vlaicu-Voda era un funcţionar model care avea un randament deosebit ca domn.

 

18. Pentru că suntem oameni, nu poţi să ceri cainelui din scara blocului să sufere pentru decepţiile tale.

 

19. Zaharia Stancu a scris un roman desculţ. A fost şi şef de birou la scriitori.

 

20. Răscoala începu spre seara şi ţăranii îşi aprinseră lanternele ca să vadă drumul spre ciocoi.

 

21. Cu cît ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atît taranii stau mai mult în cîrciuma, ca sa faca în ciuda boierului.

 

22. Si cînd Petre Petre o văzu pe Nadina dezbrăcată îl gîdila în talpi.

 

23. Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

 

24. Cînd eroul muri împuscat de nemti pe cîmp, simti miros de mărar şi de pătrunjel.

 

25. Nichita Stănescu este un poet care se mira de orice. El se mira şi de faptul că oamenii aud şi au urechi. Păi de ce? El n-a avut urechi? A văzut el vreun om fără urechi? Mă rog, da se zice că aşa este în poezie, să te miri de toate şi să le pui pe toate unele subt altele, în rânduri scurte, ca să se vadă că sunt versuri.

 

26. Şcoala Ardeleană nu a avut propriu-zis sediu, din lipsa de fonduri austro-ungare.

 

27. Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerată a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfăşoara bătălia de la Rovinari.

 

28. "În cunoscuta baladă "Mioriţa", sunt descrise câteva întâmplări în care sunt implicaţi doi criminali, o oaie turnătoare şi un cioban ce şochează prin prostia lui".

 

29. "În caz de accident nu trebuie să fugi de la locul faptei, fiindcă victima, dacă nu e lovită fatal, poate reţine numărul maşinii".

 

30. "Personajele vorbeşte în modul dialog".

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Hai să mergem mai departe. Nu există nici împărţirea la 1. De ce? Ai un număr. Îl împarţi la 1. Cît dă? Tot el, deci rămîne întreg. Dacă a rămas întreg înseamnă că n-a fost împărţit, logic. Dacă ar fi fost împărţit i-ar fi lipsit o fărîmă. Deci împărţirea la 1 nu există. De unde schimbăm definiţia: 13 e număr prim pentru că se împarte doar la el însuşi şi la 0.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mihai Eminescu si-a intitulat poezia "Din valurile vremii..." vrand sa sugereze vremea si apoi nu a mai continuat titlul din nu stiu din ce motiv s-a razgandit si a inceput strofa I.. .

 

Calin tine de mîna mireasa care are parul lung de fericire.

 

Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

 

Nechifor Lipan statea "pe spate cu fata in jos" .

 

Basmul studiat de noi este Harap Alb si este un basm cult pentru ca este scris de un om cult, Eminescu. Atunci cand cel care scrie basmul este incult si basmul este incult, adica opus basmului cult, dar amândoua basmele sunt frumoase, numai ca unul este scris intr-un fel si celalalt in alt fel.

 

Zoe si Tipãtescu se iubeau pe la spate.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

PERLE de la BAC – 2012

“Mircea cel Mare, care prima data a fost batrân, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta îl primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face în tot felul, ca pe o albie de porci”

“Mircea cel Batrân a fost înmormântat la Cozia, împreuna cu umbra sa”

“Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia”

“Multimile de boieri exploatatori îsi tineau banii numerar în pungi. Haiducii îi atacau si îi usurau de bani în toate baladele”

“Balada e o specie a liricii populare inventata de Ciprian Porumbescu”.

“Receptorul este o femeie foarte frumoasa”

“Autorul îmi prezinta ca sa vad niste imagini auditive si nu numai”

“Eu nu am jurnal pentru ca jurnalul este pentru fete mici”

“Sper ca va (sic!) placut. Cred ca o sa mai vin si la anul.”

“Luceafarul e cea mai lunga poezie româneasca si din lume, desi nu s-a hotarât exact câte strofe are”

“Ce poate fi mai frumos ca o floare albastra? Asa i-a venit poetului ideea sa scrie despre iubirea lui cu o floare care nu creste pe toate drumurile”.

“Nu am o carte preferata, dar m-a impresionat Abecedarul”

“Limba româna este curgatoare si se întinde peste mari si tari”

“Eu si cartea suntem doua zari îndepartate”

“Ionut Strivet” si “Corola de minuni a lumii” a fost scrisa de Lucian Blaga

“Ilie Moromete si-a trimis feciorii la curtea împaratului”

“Misterul nu trebuie lamurit, ci înnodat, încâlcit”

“Sarmanul Dionis” tema ovarului este irezistibila”

“Iubirea-i ca focul, pâna nu-i pui un bat, nu arde”.

Relaţia profesor-elev e un amestec năstruşnic de sentimente.

Iubirea este cel mai frumos lucru pentru că aşa m-a învaţat mama care îl iubeşte pe tata.

Luceafarul a coborât pe Pământ şi a făcut sex cu aleasa inimii lui. Cătălina i-a dăruit un copil din flori.

Nu este vorba despre Luceafărul Huilei cum ai crede la început, ci despre o stea.

Ce poate fi mai frumos ca o floare albastră? Aşa i-a venit poetului ideea să scrie despre iubirea lui cu o floare care nu creşte pe toate drumurile.

Eu nu am jurnal pentru că jurnalul este pentru fete mici.

Din scrisoare lipseşte destinatarul şi expeditorul.

Mircea cel Bătrân a fost înmormântat la Cozia, împreună cu umbra sa.

Receptorul este o femeie foarte frumoasă.

Încearcă să mă convingă cu tot felul de cuvinte pentru că aşa este.

Acest Dionis este pur şi simplu distrus de lăcomie, ajunge să se teamă şi de sine, că nu cumva să i se fure banii.

Nu am o carte preferată, dar am fost impresionat de abecedar, din care am învăţat primele litere, dar şi primele poezii.

Conflictul dintre profesor şi elev ajunge şi la vărsare de sânge.

Sper că va (sic!) plăcut. Cred că o să mai vin şi la anul.

Cratima uneori apropie sau alteori departează.

Link to comment
Share on other sites

Cateva dintre ele le-am mai auzit. :) Si cel care le-a cules le-a auzit de mai multe ori, si le-a si scris de mai multe ori.

 

"Ionut Strivet" si "Corola de minuni a lumii" :lol: :lol:

 

 

Hai să mergem mai departe. Nu există nici împărţirea la 1. De ce? Ai un număr. Îl împarţi la 1. Cît dă? Tot el, deci rămîne întreg. Dacă a rămas întreg înseamnă că n-a fost împărţit, logic. Dacă ar fi fost împărţit i-ar fi lipsit o fărîmă. Deci împărţirea la 1 nu există. De unde schimbăm definiţia: 13 e număr prim pentru că se împarte doar la el însuşi şi la 0.

 

Sper ca nu spun o prostie, dar impartirea la 0 e cam imposibila...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

"Genul liric poate fi ca un indragostit care cade-n genunchi in fata iubitei si ca o fata care se oftica de dor. Genul epic e la fel, dar nu are versuri, are randuri."

 

"Zapada saruta intinderile" inseamna ca e foarte intima cu ele. Nu e nepotrivit, adica asa se intampla iarna."

 

"Titlul este, ca figura de stil, o personalitate."

 

"Zapada saruta intinderile" se refera la cum se acopera mizeria de pe strada si se simt si intinderile bine. Desigur, poetul isi imagineaza ca sunt oameni si pot fi sarutate."

 

"Repetitia este cuvantul zapada, pe care autorul il scrie cam des, si in titlu, si in poezie."

 

"Trasaturile locuitorilor din Maramures sunt mesterimea si smecheria. Adica sunt secretosi cu ce fac in ateliere, sa nu faca si restul ca ei ca n-ar mai avea ce sa vanda la turisti."

 

"Zona geografica descrisa este Maramuresul, adica tinutul dintre Prut si Nistru, unde se afla si orasul Chisinau.

In acea zona sunt dealuri cu copite si claie de fan."

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 years later...

âSubsemnata, profesoarÄ de românÄ, declar cÄ nu respect, ĂŽn mod premeditat, programa ČcolarÄ de limba românÄ, asemenea unui element duČmÄnos: nu citesc cu elevii mei poeziile de Eminescu, âAmintirileâ lui CreangÄ, baladele populare, pastelurile de 150 de ani, nuvelele lui Slaviciâ, scria Tunegaru pe pagina ei de facebook, intitulându-Či postarea AUTODENUNČ.

 

Apucai s-o aud si pe-asta! :huh: Si se mai da victima!

Pai, draga doamna profesoara, atunci programa scolara de ce mai exista, ca n-o stiu a fi facultativa! Predam fiecare ce si dupa cum ne taie capul, dupa preferintele pe care le avem? Nu-mi place lectia asta, o sar si trec la urmatoarea? Ia vedeti, doamna , incercati cu Eliade :rules: . Am predat Somnoroase pasarele in clasa a IV-a, cu suport ilustrativ. Copiii cat pe ce s-o memoreze integral inca din clasa! Mai vorbim de gimnaziu? Ca doar nu predati poezia filozofica, ci poezii accesibile varstei elevilor. Nici Amintirile lui Creanga nu va sunt pe plac, La scaldat, La cirese, Pupaza din tei...nici baladele... Imi amintesc cu cata placere citeam Lazar de la Rusca, Toma Alimos, Miorita, cand eram la gimnaziu...Sumara prezentare a contextului istoric, cateva jaloane si e suficient sa aveti o clasa doar ochi si urechi.

Pur si simplu , afirmati ca elevii trebuie sa faca cunostinta cu Eminescu si Creanga abia la liceu, cei care vor urma liceul, mai precis! Despre cei de la profesionala , ce ziceti , mai e cazul?

Vai noua!

 

Nu stiu daca d. Firea are sau nu vreo implicare in caz, dar, daca as avea putere de decizie, v-as deschide larg usa, premeditat sau nepremeditat. Pur si simplu, meritat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Perlele Ministrului Culturii, Daniel Breaz. Si mai vorbim despre lipsa de cultura generala a elevilor... :resent: Cu asa cadre didactice... :(

 

"Ministrul Culturii, despre Eminescu: âCel mai mare poet CARE l-a dat Româniaâ

 

Ministrul Culturii, Daniel Breaz, a vorbit la Digi24 despre ce reprezintÄ pentru el âca român, ca Či cadru didacticâ poetul Mihai Eminescu. Exprimarea demnitarului, care este licenČiat ĂŽn matematicÄ, a lÄsat, ĂŽnsÄ, de dorit.

 

âPentru mine ca om, ca român, pot sÄ spun, ca Či cadru didactic....eu consider, aČa cum considerÄ foarte multÄ lume, cÄ este practic cel mai mare poet CARE l-a dat România, cel puČin pânÄ ĂŽn momentul de faČÄ (corect âpe care l-a datâ - n.r.). O operÄ extraordinarÄâ, a spus ministrul Culturii.

 

Daniel Breaz s-a arÄtat iritat atunci când a fost ĂŽntrebat dacÄ are ĂŽn minte niČte versuri de Mihai Eminescu Či dacÄ le poate recita Či a fÄcut mai multe cacofonii.

 

Daniel Breaz: Una dintre poeziile care cred cÄ este ĂŽn mintea fiecÄrui român e LuceafÄrul. Bine, nu toatÄ, cÄ nu Čtiu câČi dintre români pot sÄ reproducÄ aceastÄ poezie. Este extrem de lungÄ. Cred cÄ câteva versuri din LuceafÄrul existÄ ĂŽn mintea fiecÄrui român.

 

Cosmin Prelipceanu: Či cu ce semnificaČie? DacÄ ne Či spuneČi versurile...

 

Daniel Breaz: Acum ce facem aici? Suntem la o orÄ de românÄ, ĂŽn care sÄ fac comentariul literar al versurilor?

 

Cosmin Prelipceanu: V-am spus cÄ vrem sÄ ajungem la Daniel Breaz omul.

 

Daniel Breaz: Da, ĂŽmi place sÄ citesc, ĂŽmi place sÄ citesc poezie, ĂŽmi place sÄ citesc Či un roman bun, dar niciodatÄ nu am fost omul care sÄ facÄ comentarii literare.

 

Cosmin Prelipceanu: Ne spuneČi câteva versuri din Eminescu? Importante pentru dumneavoastrÄ.

 

Daniel Breaz: Pot sÄ vÄ spun un singur vers. Suntem aici la o orÄ de limba românÄ sau la un examen de bacalaureat? Pot sÄ spun un vers, atâta vreau sÄ spun, ca sÄ vÄ satisfac Či dumneavoastrÄ plÄcerea sau dorinČa de a vedea dacÄ cunosc un singur vers: Cobori ĂŽn jos, luceafÄr blând."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...