Jump to content
Vesperala Forum

Metode de slăbit


Mitza

Recommended Posts

Pt.cei cu o vointa slaba si sovaielnica care nu fac fata inaintea tututror bunatatilor va recomand: EXCLUDE-TI MASA DE SEARA IMEDIAT MACAR (ultima masa sa fie la ora 2)...indiferent ce consumati dupa ora 3 deja se depune.

 

eu trei zile pe saptamana ajung acasa la ora 15 iar doua zile la ora 17,30.ce sa fac?nu mai mananc? :hm:

 

Ceea ce propui tu mi se pare tocmai pt cei cu mare vointa. De la ora 14 pana la ora 8 a doua zi sunt 18 ore, trei sfert dintr-o zi nu mannaci nimic ... nnu e deloc usor. Eu sunt adepta unui mic dejun usor si pranzul sa fie cel mai copios.

 

sunt de acord cu tine sam, dar fara paine si seara la ora 18-19 fructe sau un fruct. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:rolleyes: pacheţel ar fi o soluţie...dar cum mâncarea caldă e necesară, e practic imposibil să te mulţumeşti cu un pacheţel

 

tu ai ora prânzului mutată la ora la care ajungi acasă

 

ştiu cum e, şi eu mănânc de obicei pe la 14:30 de prânz

Link to comment
Share on other sites

OK...asta e parerea ta nu si a altora. Cu acest stil de viata al tau sa nu indraznsti sa te gandesti la slabit . Sorry.

eu slabesc asa :rolleyes: desigur ultima masa cam la 17-18 ... nu mai fac eu din astea de nemancat ca le cunosc foarte bine si asa m-am dat peste cap, acum pap si merge mai incetisor dar merge.

Link to comment
Share on other sites

 

Solutia pt.a slabi este alimentatia vegetariana cu alimente integrale,asociata cu o cantitate rezonabila de miscare fizica . Este o schimbare a stilului de viata pe termen lung si nu o incercare de carpire rapida printr-o ciudatenie.

 

Intr-un anumit studiu ,s-a cerut unor supraponderali sa manance cat de mult doreau alimente care erau ,in cea mai mare parte ,cu continut redus de grasimi ,alimente integrale de origine vegetala .In 3 saptamani aceste persoane au pierdut in medie 9 kilograme.

Toate aceste rezultate arata ca adoptarea unei alimentatii in totalitate vegetariana cu alimente integrale va va ajuta sa pierdeti in greutate si, mai mult decat atat, acest lucru se va intampla repede.

post-971-1242715970.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Atentie iubita mea te rog ...

desigur ca unii oameni,desi se alimenteaza vegetarian,TOTUSI NU SLABESC. DE CE ?

In primul rand,si cel mai important,a slabi folosind o dieta vegetariana nu se poate produce daca respectiva persoana consuma prea multi HIDRATI DE CARBON RAFINATI...dulciurile,prajiturile,placintele,produsele de patiserie si pastele fainoase nu pot DUCE LA SLABIRE..

Aceste alimente sunt f.concentrate in zaharuri si amidonuri care se digera f.repede,iar produsele de patiserie ,prajiturile ,placintele au adesea si un continut f.mare de grasimi. Aceste alimente nenaturale,inalt procesate, NU FAC PARTE DIN DIN DIETA VEGETARIANA (asa cum poate gandeai)CARE POATE REDUCE GREUTATEA CORPORALA SI PROMOVA SANTATATEA.

1. Observa te rog ,ca o dieta STRICT VEGETARIANA nu inseamna neaparat acelasi lucru cu o dieta cu alimente NUMAI INTEGRALE ,DE ORIGINE VEGETALA...unii oameni devin vegetarieni DOAR PT.A INLOCUI CARNEA CU PRODUSELE LACTATE ,GRASIMILE ADAUGATE , SI HIDRATI DE CARBON RAFINATI,PASTE FAINOASE FACUTE DIN CEREALE RAFINATE,DULCIURI , PLACINTE SI PRAJITURI.

Eu ii numesc pe acesti oameni : VEGETARIENI DE JUNK-FOOD deoarece ei nu consume o alimentatie nutritiva si nesanatoasa .

2. Un alt motiv pt.care nu are loc scadera in greutate este pt.ca persoana raspectiva nu face deloc MISCARE FIZICA.

Miscarea fizica efectuata intr-o proportie rezonabila ,in mod regulat duce la rezultate bune.

3.Un alt motiv este : ca anumiti oameni au o predispozitie mostenita din familie de a avea corpuri supraponderale si aceasta face ca provocarea lor sa fie mai dificila. Daca te incadrezi aici, pot doar sa-ti spun ca trebuie sa fii fff.riguroasa in ce priveste alimentatia si miscarea fizica.

OFERA CORPULUI TAU HRANA CORESPUNZATOARE (numai cu alimente integrale cu continut f.redus de hidrati de carbon, si grasimi) si acesta va face ceea ce trebuie cu ea.

Iti spun din proprie experienta: am inceput sa consum numai alimente integrale si fructe de pe data de 3 Mai 2009 si deja am slabit 8 kilograme.

 

 

Link to comment
Share on other sites

am inceput sa consum numai alimente integrale si fructe de pe data de 3 Mai 2009 si deja am slabit 8 kilograme.
:ping:

nici dacă nu mâncai nimic nu slăbeai atâtea în 16 zile, fără vreun alt tratament şi sport

Link to comment
Share on other sites

Stiu is rupta de oboseala si poate de aia nu inteleg, alimente integrale sunt numai fructe si legume mancate crude sau aici intra si paste din faina integrala etc?

 

Sigur ca intra si pastele integrale, si chiar iti recomand.

 

 

:ping:

nici dacă nu mâncai nimic nu slăbeai atâtea în 16 zile, fără vreun alt tratament şi sport

 

Eu nu vb.prostii cu siguranta... e problema ta ce crezi. Eu stiu ce stiu si vad clar ce s-a intamplat cu mine in decursul acestor zile...si a-si dori sa-ti spun printre altele ca apartamentul meu este chiar in fata marii deci in fiecare zi ies pe faleza la alergat .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune pastele integrale imi plac mult :drool: pacat ca is cam scumpe pt bugetul meu sa mi le permit mai des, la fel ca lintea ( maiculita a ajuns un lux in zilele de azi ).

Probabil ai slabit atat pt ca aveai si de unde, acu sa nu ma bati :unsure: ... dar daca ai 55 de kg, sa zicem si esti l agreutatea perfecta cam greu sa dai 8 kg in doar atatea zile :hm:

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune pastele integrale imi plac mult :drool: pacat ca is cam scumpe pt bugetul meu sa mi le permit mai des, la fel ca lintea ( maiculita a ajuns un lux in zilele de azi ).

Probabil ai slabit atat pt ca aveai si de unde, acu sa nu ma bati :unsure: ... dar daca ai 55 de kg, sa zicem si esti l agreutatea perfecta cam greu sa dai 8 kg in doar atatea zile :hm:

 

 

 

Hm,

da am uitat sa-ti spun ca :

1. masa mea principala este dimineata in jur de ora 9( salata de spagheti integrale) cu un strop de ulei...si mananc destul de bine.

2. la pranz ora 2 - o masa numai de fructe .

3.sera o cana de apa fierbinte cu 3-4 felii de lamaie ( asa ca sda nu-mi fie foame). BASTA.

deci cate calorii dupa tine eu am consumat pt.ziua respectiva ?

Nimic dulciuri , stiu eu lapte ,oua , DOAR BRANZA DE SOIA, si toate numai organic .

 

O zi buna.

 

post-971-1242804603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu una nu cred că sunt numai tâmpenii şi nimeni nu a recomandat înfometarea, anca.

 

oare numai mie nu îmi place tonul folosit de tine şi de găbita 7? :(

 

e un loc de dat sfaturi, nu lecţii.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt multe calorii, dar pastele integrale intra , cerd, tot la carbohidrati. Tu ai slabit practic 1 kg la 2 zile, cam asa se da jos cand papi numai fructe, dar dupa o saptamana se obisnuieste organismul si nu prea mai da jos. Am incercat eu si perioade lungi numai cu fructe, numai cu apa toata ziua sau numai cu supa de varza deci mai putine calorii decat ce zici tu si am dat jos pt ca aveam de unde :lol:

Intrebarea e: o viata vrei sa papi numai paste integrale si tofu ? Fructele nu le mai pun ca is necesare zi de zi ... Sau vrei sa tii numai o dieta de catev aluni?

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt multe calorii, dar pastele integrale intra , cerd, tot la carbohidrati. Tu ai slabit practic 1 kg la 2 zile, cam asa se da jos cand papi numai fructe, dar dupa o saptamana se obisnuieste organismul si nu prea mai da jos. Am incercat eu si perioade lungi numai cu fructe, numai cu apa toata ziua sau numai cu supa de varza deci mai putine calorii decat ce zici tu si am dat jos pt ca aveam de unde :lol:

Intrebarea e: o viata vrei sa papi numai paste integrale si tofu ? Fructele nu le mai pun ca is necesare zi de zi ... Sau vrei sa tii numai o dieta de catev aluni?

 

 

 

Pai logic ca n-ai sa mananci numai paste si fructe toata viata...

A manca trebuie sa fie o experienta placuta si lipsita de griji si nu trebuie sa se bizuie pe ideia ca e nevoie sa renuntam la ceva .Pastrarea acestui act simplueste esentiala daca vrem sa ne bucuram de hrana pe care o mancam.Trebuie sa incerci sa mananci in fiecare zi ceva nou (variat nu aceeasi hrana )dar sanatoasa, ti-am ma spus si iti mai repet . Sunt o multime de idei daca vrei sa mananci sanatos, dar nu-ti mai spun ca oricum nu te intereseaza si gasesti mereu nod in papura ca AIA NU-I BUNA CA AIA NU STIU CUM EEEEEEEE SI asa mai departe . Problema e ca nu ne place sa mancam sanatos si tot ne gasim mii de scuze ca cumva sa ne indreptatim poftele noastre si obiceiurile rele pe care le avem in ce priveste stilul de viata...DAR DE SLABIT DORIM ASA DE MULTTTTTTTTT DAR SA MANCAM CAT MAI MULT SI CAT MAI NESANATOS. ASTA EEEEEEEEE.

 

 

DE CE NU FOLOSESTI O ALIMENTATIE COMPLET VEGETARIANA ,CU ALIMENTE INTEGRALE REDUCAND LA MINIMUM POSIBIL ALIMENTE RAFINATE, SARE ADAUGATA SI GRASIMI ADAUGATE ???eu asa am facut si am slabit 9 kile de pe 3 mai 2009 ti-am mai spus odata parca NU ?

 

 

eu una nu cred că sunt numai tâmpenii şi nimeni nu a recomandat înfometarea, anca.

 

oare numai mie nu îmi place tonul folosit de tine şi de găbita 7? :(

 

e un loc de dat sfaturi, nu lecţi

 

 

 

eu doar mi-a expus parerile pt.binele vostru ...n-am vorbit din rautate sau stiu eu ce mai intuiesti tu . SUSPICIUNEA NU E BUNA .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nici a scrie cu litere mari pe un forum nu e bun si nici modul tau sfatos si doar unicul valabil de a-ti expune ideea nu e indicat.

Doar iti ziceam ca sunt trecuta prin fel si fel de alimentatii si stiu cum e si stiu ca organsmul meu le refuza pe de-a-ntregul caci apoi se ingrasa si doar de la aer. Asta incerc acum sa-i dau din toate chiar si din dulciuri, caci o viata fara dulciuri din cand in cand nu mi-o doresc. Ideea e sa se faca o dieta personalizata caci nu toti suntem la fel si nu ceea ce functioneaza la tine va functiona idem si la mine

Link to comment
Share on other sites

Nici a scrie cu litere mari pe un forum nu e bun si nici modul tau sfatos si doar unicul valabil de a-ti expune ideea nu e indicat.

Doar iti ziceam ca sunt trecuta prin fel si fel de alimentatii si stiu cum e si stiu ca organsmul meu le refuza pe de-a-ntregul caci apoi se ingrasa si doar de la aer. Asta incerc acum sa-i dau din toate chiar si din dulciuri, caci o viata fara dulciuri din cand in cand nu mi-o doresc. Ideea e sa se faca o dieta personalizata caci nu toti suntem la fel si nu ceea ce functioneaza la tine va functiona idem si la mine

 

 

 

Daca eu n-am ce face asta e...nu-i adevarat ceea ce spui ca tu ai alt fel de organism, asta e doar o ideie a ta. In primul rand daca te intereseaza sanatatea ta vei manca ce este sanatos,o spun pt.binele tau.Tu ai auzit cumva de CUMPATARE? sa fii cumpatat in toate chiar si in alimente sanatoase ?Ce-ai dori sa-ti spun ? 1.manaca Samsara tot ce-ti pofteste inima OK?

2.nu fa miscare fizica ca e in zadar

3.mananca CAT doresti, CAND poftesti , CUM iti place, CE iti vad ochii, ca doar vei arde caloriile in vis OK?

Obezitatea nu se transmite din aer de altfel toate lumea ar fi obeza eu te asigur de asta . Lingura si furcultita sunt principalele vinovate. SORRY.

Link to comment
Share on other sites

Fetelor, frumoaselor. Am citit, am digerat si am hotarat.

 

Nici una nici alta nu sunteti in masura sa vorbiti despre asta.

E ca-n povestea cu nutritionistul obez care da sfaturi. Sunteti durdulii cum is eu cumintel. Adica... poate altadata.

 

:ping:

 

 

Sau poate ca ma insel, domnitelor... Desi eu ma insel rar, rar de tot. :bblush:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fetelor, frumoaselor. Am citit, am digerat si am hotarat.

 

Nici una nici alta nu sunteti in masura sa vorbiti despre asta.

E ca-n povestea cu nutritionistul obez care da sfaturi. Sunteti durdulii cum is eu cumintel. Adica... poate altadata.

 

:ping:

 

 

Sau poate ca ma insel, domnitelor... Desi eu ma insel rar, rar de tot. :bblush:

:rade: dar ne sade bine in acest mod

Link to comment
Share on other sites

Fetelor, frumoaselor. Am citit, am digerat si am hotarat.

 

Nici una nici alta nu sunteti in masura sa vorbiti despre asta.

E ca-n povestea cu nutritionistul obez care da sfaturi. Sunteti durdulii cum is eu cumintel. Adica... poate altadata.

 

:ping:

 

 

Sau poate ca ma insel, domnitelor... Desi eu ma insel rar, rar de tot. :bblush:

 

 

 

Pai si daca nuritionistul obez si-a schimbat stilul de viata ii sta cumva in gat daca mai da sfaturi celorlalti colegi de breasla ? Sau aici au dreptul numai staruri de la Holywood?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Hm,

da am uitat sa-ti spun ca :

1. masa mea principala este dimineata in jur de ora 9( salata de spagheti integrale) cu un strop de ulei...si mananc destul de bine.

2. la pranz ora 2 - o masa numai de fructe .

3.sera o cana de apa fierbinte cu 3-4 felii de lamaie ( asa ca sda nu-mi fie foame). BASTA.

deci cate calorii dupa tine eu am consumat pt.ziua respectiva ?

Nimic dulciuri , stiu eu lapte ,oua , DOAR BRANZA DE SOIA, si toate numai organic .

 

O zi buna.

Si in cat timp mori ? :hm:

 

De aia nu mi-au placut niciodata joburile in care se pune atat accent pe ceva efemer ..

Adica, pe ce ? :blink:

Acum sa nu spui ca frumusetea e ceva efemer ca vin la tine acolo si ..cine stie ce patesti, Guerlain. :tease:

 

 

Cat despre slabit, exact cum spunea Anca Maria. Miscare, adica gimnastica.

Si poti manca orice.

 

Si mai si slabesti. :yahoo:

Edited by laurent-III-rd
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...