Jump to content
Vesperala Forum

Cât de des înfloresc cactuşii?


vesperala

Recommended Posts

cam în cât timp creşte suficient să facă flori şi cât de des înfloreşte? e o regulă mai generală sau depinde de tipul cactusului?

am tot auzic că nu trebuie udat pentru a înflori, dar e greu să îl laşi aşa, am impresia că îl chinui...

nu ştiu de ce la mine am impresia că nu le merge bine

 

ps: îmi amintesc că Aida îmi spunea că pentru cactuşi ţepii nu sunt doar de apărare, ca la trandafiri... dar sunt şi în loc de frunze...

Link to comment
Share on other sites

Cactusul ii ca si femeia are flori frumoase=iubirea, dar rar infloreste

te impung cu tepi sa nu uiti ca te iubesc ...o fac din dragoste :kissing1:

 

 

 

cam în cât timp creşte suficient să facă flori şi cât de des înfloreşte? e o regulă mai generală sau depinde de tipul cactusului?

am tot auzic că nu trebuie udat pentru a înflori, dar e greu să îl laşi aşa, am impresia că îl chinui...

nu ştiu de ce la mine am impresia că nu le merge bine

 

ps: îmi amintesc că Aida îmi spunea că pentru cactuşi ţepii nu sunt doar de apărare, ca la trandafiri... dar sunt şi în loc de frunze...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cactusii au crestere lenta. Perioada de inflorire este primavara si vara pentru majoritatea speciilor. Inflorirea este strans legata de ingrijirea acordata fiecarui tip de cactus.

Florile sunt mari, la multe specii chiar uriase, de diferite forme, intens colorate si de durata scurta. Parfumul este prezent numai la cateva specii. Fructul este o baca ce contine numeroase seminte (la unele specii este comestibil).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Buna tuturor,

Cactusii sunt in numar de cateva mii de specii. Fiecare specie are anumite obiceiuri referitoare la inflorire. In principiu, planta, pentru a inflori, trebuie sa aiba o varsta si dimensiuni adecvate (SPECIFICE SPECIEI-SA ZIC ASA), conditii adecvate de cultura si sa fie perioada potrivita a anului. Odata ajunsi la varsta necesara, in principiu cactusii infloresc in fiecare an.

[admin edit]

Va salut fara tepi,

Cristi

Edited by vesperala
Nu se permite reclama la alte forumuri
Link to comment
Share on other sites

Am avut cactusi, dar ceva nu le-a convenit. :( S-au uscat unul dupa altul, dupa aproximativ 7 ani de viata, desi nu erau nici foarte mari, si nici nu le lipsea caldura (ma rog, aveau o temperatura constanta - poate cu mici variatii de la vara la iarna, cum este si normal), iar apa nu era niciodata prea multa (stiu ca nu au nevoie de foarte multa apa, pentru ca frunzele s-au redus la tepi, iar fotosinteza se ma realizeaza doar prin tulpina). Erau din 4 specii diferite, dar niciunul nu a inflorit vreodata. :(

 

Impresionanta colectia Narcisei. Felicitari, daca sunt ai dumneavoastra. :)

Link to comment
Share on other sites

Impresionanta colectia Narcisei. Felicitari, daca sunt ai dumneavoastra. :)

Aceştia nu sunt ai ei, dar are balconul plin.. :yahoo: eu l-am umplut, ea i-a îngrijit :rose:

E o întreagă grădină botanică acolo, să tot stai cu iederă deasupra.. :sunny:

 

O colecţie ca în imaginea pe care o vezi are şi directoarea liceului unde lucrez... Pur şi simplu nu îţi vine să te dezlipeşti de acel loc, le merge minunat, iar vara îi ţine în aer liber, la soare... Se pare că adoră asta, înfloresc aprope toţi!

 

Dar e nevoie de multă pasiune pentru a face aşa ceva. Nu timp, pentru că sunt convinsă că timp nu are nici ea prea mult, ci pasiune.

Cactuşii nu cer mult, nu sunt pretenţioşi, persoane chair foarte ocupate reuşesc să aibă în casă un colţişor de rai cu ajutorul lor... Dar sunt, cred, anumite trucuri în îngrijirea lor, altminteri nu îmi explic cum reuşesc unii să îi aibă atât de frumoşi.

Link to comment
Share on other sites

gorj08117ed9.jpg

Doamna Narcisa, aceştia din poză sunt cactuşii ce îi aveţi dumneavoastră ? Wow... chiar că sunt frumoşi. Eu nu am am cactuşi...odată mi-am cumpărat o plantă carnivoră (oficial recunoscută aşa, căci am primit şi o listă cu ce să-i dau să mănânce. O muscă, i-ar fi ajuns circa o săptămână după carte)..dar se pare ca luasem singura plantă carnivoră care a trecut la vegetarism... i-am dat muşte.. până şi muscă de gunoi i-am prins..mai un pic şi îi dădeam pui fript... dar planta mea s-a uscat mai-nainte de apuca să înţeleg ce mânâncă. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Anumiti cactusi sunt cultivati nu doar ca plante ornamentale , ci si pentru alimentatia omului sau ca furaj pentru animale. Opuntia ficus-indica, de exemplu, este crescuta in tari precum Mexic, Algeria, Chile pentru fructele sale comestibile denumite “tuna”.

 

“Tuna”, fructul cactusului Opuntia ficus-indica, inseamna “para tepoasa”. Acesta se aseamana la gust cu un kiwi si este folosit in alimentatia oamenilor de peste 9000 de ani!

 

Cel mai inalt cactus poate atinge chiar 19.2 metri (maximul cunoscut pana acum).

 

Cel mai mic cactus descoperit pana acum apartine speciei Blossfeldia liliputiana si masoara aproximativ 1 centimetru in diametru.

 

Mirosul florii de cactus american poate fi simtit chiar si la o departare de 1 km. Aceasta este cea mai puternic mirositoare planta cunoscuta.

 

Tuna

windowslivewritercactusi.stiatica-de62cactus-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna,

Am si eu cactusi, destul de multi. Nu toti cactusii au flori mirositoare pentru noi, oamenii. Cele mai parfumate flori le au speciile cu inflorire nocturna-acolo e vital sa fie un parfum puternic, altfel cum le-ar gasi insectele/liliecii polenizatori?

Cateva poze cu plante de-ale mele

 

[...]

 

Plantele carnivore au nevoie de cultura speciale, fiindca ele cresc in medii particulare. Nevoi speciale de aciditate a solului, de lumina, de umezeala a solului si aerului...etc. E bine sa va documentati inainte de a cumpara o sstfel d eplanta, altfel riscul de a o pierde e mare.

Va salut si numai bine,

post-389-1221719648_thumb.jpg

post-389-1221719672_thumb.jpg

post-389-1221719706_thumb.jpg

post-389-1221719893_thumb.jpg

post-389-1221719947_thumb.jpg

post-389-1221719958_thumb.jpg

post-389-1221720014_thumb.jpg

post-389-1221720054_thumb.jpg

post-389-1221720089_thumb.jpg

Edited by NightShift
eliminat linkuri. (la cerere)
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, am crezut ca inserand linkuri cu poze, pun poze la mesaj .Cand am vazut ce a iesit, l-am editat si am reusit sa pun poze uploadandu-le. Apoi am vrut sa il mai editez odata si sa sterg linkurile initiale si sa mai uploadez poze, dar nu mi s-a permis. Rog administrtatorul sa stearga din mesaj linkurile. sorry

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

La temperaturi mai mici de 16 grade cactusii nu trebuie udati, deoarece radacinile refuza sa absoarba apa si putrezesc. Ideal este udatul de jos in sus, asta insemnand ca ghivecele sa fie asezate intr-o tava cu apa timp de 15-20 minute, rastimp in care pamantul se umezeste suficient. Este total neindicat sa se toarne des apa peste plante, in cantitati mici, intrucat ea nu ajunge la radacina si planta putrezeste. Pentru udat este recomandata apa de ploaie sau apa de la robinet statuta 2-3 zile . In perioada ianuarie-februarie cactusii nu se uda. In sezonul calduros cactusii se uda la 2-3 saptamani iar in sezonul friguros o data pe luna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...