Jump to content
Vesperala Forum

papagali


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sunt tare trista...unul dintre papagali nu zboara...adica zboara, dar foarte putin...o fi pui? ca am observat ca pe cap are niste pene care inca nu au iesit din teaca...sau e bolnav....ce ma fac??? :cry::uf:...ajutor!!!

Al meu uraste sa zboare!

Am mai vazut unul intr-un film, care se credea rottweiler!

Nu te ingrijora!

Link to comment
Share on other sites

unora nu le place să zboare... am avut unul care nu se mişca din colivie nici cu uşa deschisă...

doi fiind, eu cred că se vor obişnui. cert e că nu e boală, ci comportament..:) sunt ca şi oamenii , foarte diferiţi între ei.

Link to comment
Share on other sites

unora nu le place să zboare... am avut unul care nu se mişca din colivie nici cu uşa deschisă...

doi fiind, eu cred că se vor obişnui. cert e că nu e boală, ci comportament..:) sunt ca şi oamenii , foarte diferiţi între ei.

da, dar dupa ce zboara nitelus si aterizeaza sta cu aripile departate de corp...d-aia m-am speriat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...


MIC DICTIONAR DE COMPORTAMENT






1. Curatatul altei pasari pe cap - sau a parului dumnevoastra, este modul perusului de a spune: Te iubesc, te plac!

2. Aripile departate - se datoreaza caldurii excesive la care este expus perusul. E semnalul clar, ca are nevoie de putina racoare.



3. Cascatul - apare in urma oboselii, iar in cazuri repetate este semnalul clar, ca aerul este slab oxigenat.

4. Scarpinatul de un obiect - este multumirea pe care o aduce perusul sau o are perusul dupa o masa buna.


5. Tremuratul penelor - este metoda prin care perusul scapa/scutara de particulele de praf. Este de asemenea o metoda prin care perusul isi schimba starea de spirit, detensionandu-se.

6. Ciocul in penele din spate - somnul de acest tip apare in urma oboselii prea mari.

7. Statul intr-un picior - uneori este pozitia preferata de dormit, alteori la cei care de obicei nu o fac, statul intr-un picior e semnul unei mici boli.

8. Intinsul piciorului in spate - este iar o metoda de a scapa de tensiune, dar poate apare si ca un salut catre stapanul acestuia.

9. Ridicatul aripilor in lateral - daca se face rapid, este semnul unei reveniri dupa relaxare, insa uneori perusii folosesc aceasta metoda pentru a da impresia unui corp mai mare atunci cand curteaza o femela sau cand vor sa impresioneze un adversar.

10. Umflatul penelor - metoda de conservare a temperaturii corpului sau metoda de incalzire. Prin umflatul penelor se formeaza mici straturi de aer prins intre pene, si se formeaza astfel un strat izolator intre aerul exterior si corp.
Link to comment
Share on other sites

..........................

acum cateva zile unul dintre papagali stranuta...de la ce o fi? :huh:

 

Si al meu stranuta uneori, atunci cand bea apa cu prea multa lacomie si ii intra apa in "nas".

Sa urmaresti daca nu se intampla si cu al tau la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ce trebuie sa stie posesorii de papagali

 

Hrana

 

Papagalilor trebuie sa li se asigure numai seminte salubre, fara mucegai, iar "hrana moale", pe baza de ou sau carne de vita, trebuie data numai in stare proaspata si preparata inainte de administrare. De asemenea, furajele verzi (salata, spanac, papadie) trebuie sa fie intotdeauna proaspete si foarte bine spalate.

 

- Atentie la obiectele incinse - dupa un zbor prin casa se poate aseza pe o plita incinsa sau intr-o oala cu mancare.

- Anumite plante de apartament contin substante extrem de toxice pentru pasari, iar altele, chiar daca nu sunt toxice in sine, prin tratarea cu diverse produse specifice (insecticide, fertilizatori) devin otravitoare.

- Tigaile de teflon - vasele teflonate sau acoperite cu material neadeziv, in general -, desi ne usureaza gatitul, emana vapori toxici atunci cand se incing. Acesti vapori toxici pot sa omoare o pasare de apartament in doar cateva minute.

Edited by Narcisa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Ingrijirea unui papagal presupune si masuri de igiena; acestea contribuie la prevenirea imbolnavirii pasarii, respectiv a evitarii unor consecinte nedorite in existenta ei. Intre masurile de igiena se numara spalarea vaselor de mancare si de apa - pentru care trebuie sa folosesti de fiecare data o solutie dezinfectanta, iar apoi sa le clatesti foarte bine -, precum si curatarea si dezinfectearea coliviei in mod periodic.

Principalele cauze ale imbolnavirilor la pasarile de colivie sunt: mancarea necorespunzatoare, aportul redus de vitamine, de saruri, de microelemente, un comportament gresit al nostru sau al invitatilor, contactul cu detinatori de pasari domestice, ale caror boli sunt comune cu cele ale pasarilor captive.

 

 

 

Papagalii au un regim de hrana vegetarian, cu seminte si parti verzi ale unor plante. Ca hrana de baza, au nevoie de seminte de mei, orz, ovaz, floarea-soarelui, iar ca hrana verde le trebuie foi de salata, iarba proaspata sau muguri. Mai sunt indicate legumele rase (morcov, varza) si fructele amestecate cu putine tarate de grau. Pentru adapat se folosesc vase speciale, care sa permita numai introducerea capului pasarii. Pietricelele marunte sunt indispensabile in digerarea semintelor; de aceea, in colivie trebuie sa aiba o mica suprafata cu nisip grosier (pietricele).

 

Important! Plantele verzi sau fructele trebuie spalate inainte de a le da drept hrana.

Edited by Narcisa
Link to comment
Share on other sites

papagalii sunt unele dintre cele mai inteligente specii de pasari de pe glob.

desi cele mai multe specii de papagali traiesc in Africa de Sud si Australia, cele mai vechi fosile ale acestor pasari au fost descoperite in Europa.

anumiti papagali pot trai chiar si pana la o suta de ani (macaw, de exemplu) in timp ce altii au o durata de viata foarte scurta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...