Jump to content
Vesperala Forum

Adolf Hitler


Lucareli

Recommended Posts

Alexandros, eu zic ca ai dreptate. Si Mithrasul crede la fel, dar nu recunoaste. L-am auzit eu vorbind in somn. Daca-l mai prind pe-aici il trec iar pe iaurt si halva. :yes:

 

 

"murături româneşti la piaţă, ori autostrăzi solide în Germania (Autobahn); nu poţi aduce aşa ceva ca argument" .

Stai usurel, sa despartim apele. :rules:

Muraturile le-a adus Yelle, ca Mithras n-are de unde . :blush-1: Si autostrazile tot Yelle le-o fi adus, ca sta la oras si-o avea asa ceva pe-acolo, :o: Mithras habar n-are cum arata, spre satucul lui dintre coline sunt doar niste gropi in forma de cratere . Am vorbit cu ea si-a zis c-o sa vina sa le ia inapoi, daca nu-s bune. Eu nimic n-am adus, cu nimic plec si-napoi nu ma mai uit. Trebuie sa fiu batuta rau in cap cu leuca sa nu-nteleg ca un om pasnic si cu un criminal fac doi criminali in serie. Cat despre bunica mea , care-mi povestea altceva decat stra-bunica ta, o fi-ncurcat evenimentele, ce stiu eu, :huh: si uite in ce daravera ne-a bagat, o-ntreb cand ajung la ea si va transmit prin fax. De luat , nu i-au luat comunistii nimic, ca n-au avut ce. Nici de la mama n-au avut ce lua, ca taiase gaina cand au ajuns ei in batatura. Si uite-asa , tot transmitand necazul pe linie materna, ca paterna n-am avut, ajunsei eu la democratia si criza economica din 2012. Da' mi-e bine, de ce sa zic? :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dacă vreţi să nu mai scriu, e în regulă, nu ţin morţis să fac asta doar pentru a mi se da dreptate la modul ironic. Dar ajung acasă şi n-am cui să dau bună-ziua (nu mă suportă nici pisica), aşa că mai scriu pe unde apuc.

 

scrie ca noi citim :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Si eu sunt de parere ca Hitler a fost un tip misto . Cu mustacioara aia cat un card micro SD , cu vestonul ala bine calcat si impecabil ajustat pe trupusor , cu pantalonasii aia adorabili varati in cizmulitele alea de jocheu, cu gestica aia plina de energie , cu zvacul ala pasional , plin de nerv . Da , a fost un tip cool .

Ca or mai fi si carcotasi , care-i imputa mai stiu eu ce grozavii ... Exagerari !

In fond , taberele alea tematice in care-i trimitea pe evrei ( pe mine ma cam duce gandul la teambuildinguri ) n-au fost decat un prilej pentru o multime de oameni sa se cunoasca mai bine , sa petreaca clipe de neuitat impreuna si sa lege relatii interumane care au durat , de cele mai multe ori , o viata . Si unde mai pui ca n-au fost doar evrei , ci si tigani , rusi , polonezi si multe , multe alte popoare . Va dati seama ce attmosfera cosmopolita era asigurata ...

Despre asa-zisul razboi mondial nici n-are rost sa vorbim . Cred ca oamenii de buna credinta stiu f. bine ca un razboi este generator de progres , ca multe cuceriri ale stiintei au fost generate sau accelerate de conflictele armate . Poate or fi murit vreo 60 de millioane de oameni , dar pana acum ar fi murit , oricum , aproape toti .

Parerea mea .

 

Link to comment
Share on other sites

in plus,a facut si o carte de colorat grozava.

Stii tu ceva cu o carte si cu niste culori . Numai ca nu a facut o carte de colorat , ci a colorat o carte , cel putin . Aia de istorie . Iar culorile sunt rosu si negru . Bineinteles , cu o combinatie dintre cele doua , maroul ...

Lasand gluma la o parte , chiar as fi curios de ce ar putea admira cineva un criminal atat de odios . Odios cum putini oameni au existat in ultimile cateva mii de ani .

 

 

La capitolul glume intra si faza cu Hitler artist . Ma umfla rasul .

Ce pictor ar fi iesit din el daca slujba de dictator scelerat nu i-ar fi ocupat tot timpul ...

Edited by Catalin X
Link to comment
Share on other sites

o data am facut un site de socia..de vrajeala in gol, au fost multe subiecte care ne tulbura ..pe unii tare de tot, intai mi s-a parut o abureala in gol...apoi m-am enervat , am facut ca toti dracii cand nu mi-a convenit..desigur ca nu i-am banat desi imi venea dar am incercat sa-i conving ..eu stiu multe pentru un om ca mine, de conditia mea nenorocita, si ..dar nu cu vreo treaba ...am spus tot ce stiam, ce cu greu aflasem, chestii rare...si care aveau o logica prin fapte, egal. intelegeti ca totul a fost o morisca in gol, nimeni nu a convins pe nimeni...a fost ceva floricele la un film seara ..o labareala putin mai tare...esecul socializarii este evident, nu si noi..,.care nu ne invatam niciodata.

 

acum un alt pusti se pune la genunchii lu hitler, ce putem noi face...spume?!.. decat sa-l rugam sa urmeze mai departe calea pe care a apucato bietu om.

heil, Hitler !

Link to comment
Share on other sites

well,e de admirat faptu' cum a redresat Germania,cum a facut-o in cativa ani puternica,dominanta.

e de admirat faptu' calitatile sale oratorice(da,aici poate veni ca si contra argument ca era doctrina,cu care de altfel sunt in mare randuri de acord.aici as fi criticat pentru faptu' ca bla bla,ce a facut el evreilor si altor populatii,but,be serious,oricine care ar avea asa putere,care poate sa domine asa de mult ar face macar putin genocid :lol: .i mean,ce nu e bun trebuie eliminat,fie omorat,fie prin alte cai.aici depinde.si aici s-ar putea pune din nou ca si contra argument ideea de pace.insa,pace nu va exista niciodata,exista doar teoretic.oamenii sunt dependenti de violenta in orice forma(verbala,fizica,grafica,etc).si pana la urma,pace n-ar fi niciodata,suntem obisnuiti cu ideea asta de viata.viata in continua pace ar fi plictisitoare :lol: .(pe langa subiect,aceeasi parere o am si pentru termenu' de societate,om bun,bunavointa,ajutorare intre oameni,iubire intre oameni)

il admir pentru ca era realist,lupta intre rase,lupta pentru supravietuire,doar cel mai puternic ramane in viata(si se vede asta din cele mai vechi timpuri asta,nu doar odata ce-a spus el..,se poate vedea si astazi,si asta la o scara foarte mare avand in vedere evenimentele din ultimii ani.

e de admirat ideea spatiului vital,imo,si cred ca fiecare conducator de tara si-ar dori asta da' nu e tot timpu' posibil.

e de admirat ca a eliminat somajul,inflatia si a imbunatatit nivelul de viata a claselor mijlocii si joase.

e de admirat anticlericalismul(idee controversata,si aici pot risca eu conflict ca o sustin :lol: )

e de admirat ideea prin care vroia sa faca din Germania o tara puternica,cu armata puternica,ramuri economice,o societate noua,o noua rasa(aici e considerat nebun,insa a fost un "nebun" destept la ideea asta si e una dintre singurele dati cand chiar termenul de societate,desi "fortata" de imprejurari a avut loc)

e de admirat faptu' ca isi iubea tara,istoria,oamenii din interiorul ei.

e de admirat expanisunea pe care a avut-o.

e de admirat faptu' ca vroia sa imbunatateasca stiinta prin diferite metode(si asta e idee controversata)

 

si ca idee finala,multi il vad cel mai sadic,malefic,rau om.

imo e asa din cauza contextului din care a avut parte.si as pune problema ca de ce nu e considerat si Stalin pentru gulaguri,unit 731 si celelalte ramuri ale sale,conducatorii tarilor din Africa cu toate masacrele provocate cu buna stiinta ,etc,etc.

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

imi amintesti de un film cu un evreu care organizase un complot ...treaba complicata de nespus, si asta pentru a fi judecat intr-un tribunal evreiesc pentru pacate ..of.

se stie ca evreii n-au stat mult pe ganduri si dupa razboi au vanat si prins tot ce s-a putut dintre nazisti

au fost evident ilegale si contrar legilor ONU din 48 ...chiar si pana in ziua de azi Israelul incalca legile internationale .......dar asta e treaba lor pentru care vor plati, eu ca om si acum as iesii la o vanatoare dupa nazisti ..asa la misto..de drag, ca daca lor le-a fost drag sa chinuie atata lume eu zic ca merita un mic efort sa-i gasim.

 

tu fizic ai conformatie de evreu, ai fi fost omorat fara masuraturi

neputiinta fiecaruia din noi de a reusi in viata..de a fi apreciati ..a gasi acea mica infecta fericire, ne poate duce in multe coclauri de care nu avem habar, repetam ca roboteiii chestii din carti sau mai grav din filme...de fapt nu vrem sa zicem asta si nici nu credem ce urlam ..de fapt vrem altceva, lucruri foarte simple..iubire, succes, ceva bani, si daca ni se refuza atunci sarim cu manevre naziste sau religioase...schimbam lumea noi pe loc. doar ca sa intoarcem roata norocului.

 

hitler sau stalin ...in anumite imprejurari ...matematice, poate fi oricare din noi care nu-si gaseste locul, si suntem miliarde.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

....aici as fi criticat pentru faptu' ca bla bla,ce a facut el evreilor si altor populatii,but,be serious,oricine care ar avea asa putere,care poate sa domine asa de mult ar face macar putin genocid emo-lol.gif .i mean,ce nu e bun trebuie eliminat,fie omorat,fie prin alte cai.

 

 

 

Cum mai cresc copiii astia ! Ieri catinel , catinel la Hitlerjugend , azi perfect copti pentru SA , maine , cine stie , poate calca pe urmele bravului Breivik .

Un Sieg Heil calduros va transmit pe aceasta cale ...

Link to comment
Share on other sites

....aici as fi criticat pentru faptu' ca bla bla,ce a facut el evreilor si altor populatii,but,be serious,oricine care ar avea asa putere,care poate sa domine asa de mult ar face macar putin genocid emo-lol.gif .i mean,ce nu e bun trebuie eliminat,fie omorat,fie prin alte cai.

 

 

 

Cum mai cresc copiii astia ! Ieri catinel , catinel la Hitlerjugend , azi perfect copti pentru SA , maine , cine stie , poate calca pe urmele bravului Breivik .

Un Sieg Heil calduros va transmit pe aceasta cale ...

 

Pana si mie imi inghetara in gat glumele alea nesarate. :resent:

Numai din interior nu ne venise raul! Barcuta , nu-i de glumit cu astfel de lucruri. Din cauza acestui nenorocit de om si a adeptilor lui , nu putini, au murit peste 72 mil. de oameni . Gandeste si tu, de aproape patru ori populatia Romaniei! Doi unchi, unul necasatorit, celalalt cu doi copii mici mi-au murit in acel razboi. Citeste despre acele orori, citeste despre lagarele de concentrare, despre copiii ucisi cu concursul medicilor nazisti. Puteai fi unul dintre ei. Hitler n-a fost un geniu. Propria lui tara a suferit pierderi imense. Ascensiunea lui Hitler a fost posibila din cauza unor factori generali-istorici imbinati in cel mai nefast grad cu altii individuali. El facea caz de originea ariana, a pus-o ca o conditie intre viata si moarte, dar el insusi nu era arian pur. Ceea ce el nu stia. Bunicul sau a fost evreu sadea.

Hitler, ca si Stalin , ca si Mao,a suferit de ceea ce se cheama narcisism malign. Vorbim de un amestec funest de paranoia , megalomanie si isterie. Urmare si a unui sifilis dobandit in anii mai tineri. Si-a gasit adepti care l-au imitat ba, unii chiar s-au straduit sa-l depaseasca. Asta l-a ajutat sa urce. Ceilalti sefi de state care, intr-un anumit moment , ar mai fi putut contracara nebunia, au pierdut timp pretios, cand s-au mobilizat deja raul era facut in mare parte.

Nu uita Barcuta, ideile naziste n-au murit la Nurnberg. Germania nu uita ca Romania a intors armele impotriva ei. Si, daca nu uita, nici de iertat , nici de dormit nu poate fi vorba.

Link to comment
Share on other sites

presimt ca se ajunge la injuraturi si p-aici.

 

Fereasca Sfantul, Barcuta! De unde atata energie pe noi in miezul toamnei? Cu Marte in Fecioara, cu o luna plina si cu o eclipsa de luna nu indraznim sa depasim nicio limita, fiecare stam pititi in patratelul propriu. Ne-am epuizat tot potentialul belicos si acum suntem blanzi ca mieluseii. :blush-1:

 

Stiai ca toate cele sapte femei care au trecut prin viata lui Hitler au avut tentative de sinucidere ? Doua chiar au reusit sa-si duca intentia pana la capat .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...