Jump to content
Vesperala Forum

Cetatean european


Recommended Posts

Am primit si eu de curand o intrebare: Cum te simti ca fiind cetatean european, avand in vedere ca Romania face parte de ceva vreme din UE.

 

Sincer, nu ma simt mai deosebita ca si pana acum.

 

Voi ce parere aveti?

 

(rog un moderator sa mute topicul acolo unde trebuie, nu stiam in ce sectiune sa-l bag :blush-1: in cazul in care trebuie mutat)

Link to comment
Share on other sites

Te simţi avantajat.

Din mai multe puncte de vedere. Beneficiile sunt de ordin economic şi politic. Ai dreptul la o cetăţenie din care decurg iarăşi alte avantaje şi drepturi. Şi securitatea naţională are mult de câştigat. Mai rău era dacă nu ne integram în acest mecanism. E mult de discutat.

Link to comment
Share on other sites

Personal, eu consider ca ne-au bagat in UE ca sa fim cosul lor de gunoi, dar asta este doar parerea mea. :lol:

 

Beneficii, sunt doar de ordin economic si politic, dupa cum ai spus si tu, dar cred ca la un nivel la care omul de rand nu poate ajunge :) Si mai sunt si acele programe europene, din pacate nu toata lumea are acces la ele...

Link to comment
Share on other sites

Christina, te contrazic. Sunt suficiente fonduri europene care pot fi accesate spre folosul societăţii. SAPARD-ul este unul dintre ele şi este destinat dezvoltării infrastructurii rurale şi a IMM-urilor. E greu şi trebuie să ai răbdare. Şi voinţă. Am văzut la TV, în urmă cu ceva timp, două persoane (soţ-soţie) care şi-au început propria afacere (consta într-o seră de legume, nu-mi amintesc exact) accesând fonduri europene.

 

Cât priveşte treaba cu coşul de gunoi, iar nu suntem de acord, pentru că totul e din vina noastră, în frunte cu guvernanţii aleşi de noi. Să nu dăm vina pe alţii pentru incapacitatea guvernelor proprii. În prezent există foarte mulţi bani pe care nu îi putem lua din cauza lipsei unor proiecte concrete, dar şi din cauza unor anumite persoane care se supără dacă nu le intră şi lor în buzunar un comision gras de pe urma derulării unui contract. E greu, cum zic.

Link to comment
Share on other sites

Bine, pe de-o parte si tu ai dreptate. Ne invartim intr-un cerc vicios. Cand am zis "cosul de gunoi" m-am referit SI la faptul ca unele tari nu ne vad cu ochi buni (ex. Franta, Italia) Din pacate, nu avem nici buni politicieni, ci doar oportunisti care stiu sa bage banul in buzunar.

Link to comment
Share on other sites

Bine, pe de-o parte si tu ai dreptate. Ne invartim intr-un cerc vicios. Cand am zis "cosul de gunoi" m-am referit SI la faptul ca unele tari nu ne vad cu ochi buni (ex. Franta, Italia) Din pacate, nu avem nici buni politicieni, ci doar oportunisti care stiu sa bage banul in buzunar.

Nici Berlusconi al italienilor nu e mai mandru, cu toate scandalurile in care este implicat, iar faptul ca italienii sau francezii ne privesc cu dispret sau superioritate ar trebui sa ne afecteze prea putin, mai mult, sa le fie rusine. Au si ei o rata a infractionalitatii rusinoasa.

ca cetatean european, deocamdata sunt in misiune de recunoastere.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot e trecut la "Legislatie si economie" atunci putem discuta chiar din punctul asta de vedere.

 

Sigur ca legislativ UE ne impune si mai bune si mai rele. Cele rele sunt pentru ca ei nu vor sa vada diferentele intre tari si sa le adapteze dupa climatul economic dar si psihologic al cetatenilor fiecarei tari. Partea buna e ca oarecum UE mai tine in frau "facatorii" de legi.

In privinta domeniului economic buba e alta. Fonduri europene muuulte, maaari sunt la dispozitia noastra, insa marea parte se intoarce de unde a venit, caci nu prea se inghesuie ai nostri la ele.

De exemplu au fost fonduri neuropene ce trebuiau accesate de primarii. Nici macar jumatate nu au fost accesate. Cauza? primarilor li s-a parut prea complicat. De parca ar fi lucrat ei, personal, la intocmirea dosarelor.

Asta-i romanul nostru.

Link to comment
Share on other sites

România a aderat la UE, dar nu s-a integrat încă. Mai avem până să ne simţim cetăţeni europeni, deocamdată nici cei mai în drept nu se simt prea cetăţeni europeni. Personal am speranţe, dar - vorba cuiva - nu prea mari ca să nu-mi fie deziluzia prea grea.

Link to comment
Share on other sites

studentii care au posibilitatea de a pleca in alte tari prin intermediul a tot felul de chestii de genul. Eu cred ca batea campii

... că bătea câmpii referitor la oportunităţile studenţilor de a pleca la studii (măcar un semestru, de exemplu) în alte ţări? Nicidecum! Dacă eşti cât de cât bun şi în primul rând interesat, e foarte simplu (cel puţin pe aici).

Edited by EM!L
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic ca intrarea in UE are avantaje. In satul unde lucrez s-a demolat o scoala veche de la 1900 si s-a construit in locul ei o cladire moderna, s-au adus calculatoare si utilaje pentru instruirea elevilor (in meseria de lacatus mecanic), si toate astea din fonduri PHARE. Ma gandesc ca, daca nu erau banii astia si niste oameni interesati, acum stateam cu frica sa nu cada scoala pe noi.

Link to comment
Share on other sites

Christina, te contrazic. Sunt suficiente fonduri europene care pot fi accesate spre folosul societăţii. SAPARD-ul este unul dintre ele şi este destinat dezvoltării infrastructurii rurale şi a IMM-urilor. E greu şi trebuie să ai răbdare. Şi voinţă. Am văzut la TV, în urmă cu ceva timp, două persoane (soţ-soţie) care şi-au început propria afacere (consta într-o seră de legume, nu-mi amintesc exact) accesând fonduri europene.

 

Cât priveşte treaba cu coşul de gunoi, iar nu suntem de acord, pentru că totul e din vina noastră, în frunte cu guvernanţii aleşi de noi. Să nu dăm vina pe alţii pentru incapacitatea guvernelor proprii. În prezent există foarte mulţi bani pe care nu îi putem lua din cauza lipsei unor proiecte concrete, dar şi din cauza unor anumite persoane care se supără dacă nu le intră şi lor în buzunar un comision gras de pe urma derulării unui contract. E greu, cum zic.

 

Simpla vizionare a tv-ului nu permite o opinie.

Probabil pe plan politic te referi la ce-ai ales tu. Perdantii de serviciu. Sau te refereai la voiculescu?

Sau la crinuta?

 

Habar nu ai pe ce lume traiesti. Tu habar nu ai ce inseamna fonduri europene.

 

Tu nu aduci a cetatean european. Aduci a grec penibil. :console:

Esti jucator de bursa inteleg? Grec de rand? Si fan geoana desigur.

Ai idee ce inseamna Germania? Poate alta data.

Te rog sa iti tii ideile pentru viitoarea campanie a lui geoana.

Pupa-l din partea mea pe dobitoc.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

... că bătea câmpii referitor la oportunităţile studenţilor de a pleca la studii (măcar un semestru, de exemplu) în alte ţări? Nicidecum! Dacă eşti cât de cât bun şi în primul rând interesat, e foarte simplu (cel puţin pe aici).

 

Pe aici? Mai exact unde?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
O sa ma simt cu adevarat cetatean european, cand voi avea fix aceleasi drepturi ca un francez sau neamt, ca si ei tot cetateni europeni sunt :root:

Ce drepturi au ei si nu ai tu, si raportat la cine ? :huh:

 

 

 

... că bătea câmpii referitor la oportunităţile studenţilor de a pleca la studii (măcar un semestru, de exemplu) în alte ţări? Nicidecum! Dacă eşti cât de cât bun şi în primul rând interesat, e foarte simplu (cel puţin pe aici).

Simplu cand ai media peste 8 vrei sa spui. :lol: Sau, asa s-ar traduce "cat de cat bun".

Ca altfel, nici nu pupi inscrierea la vre-o bursa sau altceva. :grin:

Edited by laurent-III-rd
Link to comment
Share on other sites

Mă doare capu'. Păi cu dreptul are asta treabă? E vreo lege care-ţi interzice să ai salariul indiferent cît? În afară de legea cererii şi ofertei, lol.

parcă vroiau să facă una, să nu depăşeşti salariul prezidenţial... :ping:

se referea parcă doar la bugetari, evident

Link to comment
Share on other sites

Aia la care te referi e legea salarizării unice, şi se referă un pic la altceva. E practic valabilă în orice firmă, nu cred că sînt dese cazurile în care un angajat poate avea salariul mai mare decît cel mai mare şef din firmă. Nu e chiar lege, dar nu mi se pare anormală.

 

În prezent, există regii autonome şi tot soiul de chestii de-astea care ţin oarecum de stat dau au buget propriu, în care directorul are salariul mai mic decît adjunctul lui. Sau mult mai mic. Pentru că la director se aplică o lege, la restul angajaţilor nu.

 

Sînt offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi drepturi salariale de exemplu :P

Raportat la drepturile salariale ale tarilor mentionate de mine.

Cred ca faci confuzie de termeni. Asa cum fac majoritatea chiar si acum, cand se vorbeste de pensii si salarii.

Cand il mai vad si pe Atanasiu, care e si profesor de drept, te si ia durerea de cap.:doh:

 

Una este "dreptul" si alta nivelul de salarizare. Dreptul la o retributie, este consfintit de constitutia fiecarei tari si este inalienabil.

 

Nivelul retributiei muncii, este rezultat in functie de nivelul economiei tari respective.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...