Jump to content
Vesperala Forum

Vreau


Blue Sun

Recommended Posts

  • Replies 539
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Voi ”încerca” să îmi păstrez ”discursul”, atunci când va exista unul... între normele admise..

 

Asimetriculeeee, vespeeee, i-auzi ce zice Want, ca noi n-avem niciun discurs intre normele admise! :haha: Asa zise, numai ca rasuci fraza de n-o mai recunosti , sa credem noi ca-i de bine, amesteca vorbele si-i iesi ceva in genul lui RoAp, daca o citesti de doua ori de la deal spre vale si inca pe-atatea de la dreapta spre stanga , iar la mijloc executi miscarea calului de la jocul de sah, iti da taman ce-ti zisei eu la inceputul sesizarii. :rules:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, zau, de ce-ti plac atat de mult carcoteala si zazania, ca doar tu esti fata buna. :think:

Daca as fi un user incepator sau nu numai incepator, dar crud in ale postarilor, genul asta de inflorituri si de agitat apa in pahare m-ar indeparta de forum. Dincolo de anumite limite, nu mai este amuzant.

Suntem maxim 10 useri si forumul e unul mai mult decat decent, va garantez eu. Hai ca avem loc cu totii, fara din astea!

 

On topic: vreau o bereeeeeeeee!

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, zau, de ce-ti plac atat de mult carcoteala si zazania,

 

Da de unde! Imi place gluma si-mi mai place sa-i tachinez pe cei pe care-i pretuiesc si de care-s sigura ca pot replica cu spirit. La randul meu, discern intre gluma si rea intentie. Cu un user incepator sau crud in ale postarilor n-as glumi eu. Nu in maniera aceasta. Pe Want il cunosc de ceva timp. Stiu sa lucrez diferentiat. Imi plac persoanele inteligente. Imi placu , de exemplu cu cata eleganta ma atinse intr-o postare. F.B. I-am inteles mesajul subtil. Si l-am apreciat ca atare. Imi placu si cum puse problema legat de oportunitatea discursului. Si nu ma putui abtine s-o punctez. Nimic mai mult. Doar nu crezi ca chiar vrusei sa-l sanctioneze cineva pentru o remarca pertinenta? Sper ca nu crezi asta. Atunci, ce te deranja asa de tare? Reactia ta este exagerata, cu atat mai mult cu cat nu te privea in vreun fel. Oricum, se poate apara si singur de atacurile mele dure (!), de ce crezi ca are nevoie de aparator ? Si de ce crezi ca putem stabili si impune fiecare limite? Limitele , in caz ca sunt depasite , cum zici ca este cazul meu, sunt restabilite de catre admini si moderatori. Si, desigur, cel lezat poate cere sanctionarea celui in culpa. In rest, ceilalti useri pot ignora postarile care-i streseaza. Ce este amuzant pentru unii poate sa nu fie amuzant pentru altii. Nimeni nu poate posta pe placul tuturor, nimeni nu-si propune asta. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne dam lectii unii altora, (oricum , fiecare cum suntem asa ramanem), si nici sa impunem restrictii cand dorim.

"Hai ca avem loc cu totii, fara din astea!" Citesc si nu-mi vine sa cred. De unde pana unde?

Oricum, la varsta mea, un concediu se impune. Astept cu interes postari instructiv-educative si/sau amuzante.

Link to comment
Share on other sites

stimata doamna, gresiti. si chiar nu-i treaba dv. ce mimeaza fiecare. narcisa a vrut sa ia asupra ei postarea domnului roap. tocmai pentru a evita zazania. de aici toate eschivele facute ca sa abata atentia de la focul mocnit. stia ca nu ii era adresata ei dar mai stia si felul impulsiv al domnului respectiv in caz ca se intindea discutia. acum aveti loc sa va aratati cunostintele si talentele de orice fel. sper sa activati forumul macar cum a reusit ea sa-l activeze, cu pretul platit acum. inteleg ca sunteti cadru didactic deci se impunea mai mult tact si mai multa intuitie. s-a vazut ca berea la miezul noptii nu ajuta. spor! :hatoff:

 

Link to comment
Share on other sites

Postarea ta, stimat domn Mithras, este de o josnicie si de un prost gust iesit din comun. Faptul ca va folositi de niste informatii personale si de niste presupuneri care sunt, inca o data, de prost gust si josnice, spune multe.

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

inteleg ca sunteti cadru didactic deci se impunea mai mult tact si mai multa intuitie. s-a vazut ca berea la miezul noptii nu ajuta. spor! :hatoff:

Asa izbutim noi sa indepartam de acest Forum, unii oameni cu sensibilitati mai deosebite!

Eu ca dr., dublu inginer, recunosc ca nu prea am tact si intuitie, insa ca o buna Balanta ce sunt, gandesc mult inainte de a posta!

Link to comment
Share on other sites

Asa izbutim noi sa indepartam de acest Forum, unii oameni cu sensibilitati mai deosebite!

Eu ca dr., dublu inginer, recunosc ca nu prea am tact si intuitie, insa ca o buna Balanta ce sunt, gandesc mult inainte de a posta!

 

Sunteti cumsecade Big. Rar om de tinuta dumneavoastra.

 

A fost strict o eroare de comunicare. Lumea e grabita, interpreteaza, revine, o ia de la capat.

 

Chiar a fost o eroare de comunicare.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Că nu îl înţelegeţi pe RoAp nu mă mirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :mamba:

 

 

 

Dar mă mir :-/ că stătui şi citii 2 pagini de forum fără să pricep nici ce aveţi nici cu cine...

 

Mai zisesem şi cu alte ocazii şi repet: Narcisa glumeşte. Întruna, întruna... Aşa face şi în viaţa reală. Doar că unii nu pricep gluma. Sau consideră că e deplasată/prea multă. Deh, nu suntem la fel ca să ne oprim exact la milimetrul în care îşi doreşte celălalt.

 

Intrasem chitită azi să şterg cearta de care auzisem că s-a stârnit, şi nu ştiui de pe unde să încep şi unde să termin. Nu înseamnă că mă bucur dacă o să continue.

Link to comment
Share on other sites

Că nu îl înţelegeţi pe RoAp nu mă mirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :mamba:

 

 

 

Dar mă mir :-/ că stătui şi citii 2 pagini de forum fără să pricep nici ce aveţi nici cu cine...

 

Mai zisesem şi cu alte ocazii şi repet: Narcisa glumeşte. Întruna, întruna... Aşa face şi în viaţa reală. Doar că unii nu pricep gluma. Sau consideră că e deplasată/prea multă. Deh, nu suntem la fel ca să ne oprim exact la milimetrul în care îşi doreşte celălalt.

 

Intrasem chitită azi să şterg cearta de care auzisem că s-a stârnit, şi nu ştiui de pe unde să încep şi unde să termin. Nu înseamnă că mă bucur dacă o să continue.

 

 

Confuzia a fost urmatoarea:

 

Big e din Buzau.

 

In anumite perioade ale anului lucrez si eu in Buzau.

 

Eu l-am tachinat cu ceva chestii culinare.

 

S-a nimerit sa mai fie cineva din zona.

 

Si-a dat acordul si a raspuns la mici provocari(vezi livada cu cirese, cunoscuta in juma de tara).

 

Lucrurile au devenit cumva icomode fara rea intentie.

 

Rugamintea s-a rezolvat.

 

Cam asa stau treburile.

 

 

Ne auzim.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Postarea ta, stimat domn Mithras, este de o josnicie si de un prost gust iesit din comun. Faptul ca va folositi de niste informatii personale si de niste presupuneri care sunt, inca o data, de prost gust si josnice, spune multe.

 

stimata doamna, ca sunteti cadru didactic ati spus dv insiva pe acest forum. din moment ce ati facut publica informatia ,o poate folosi oricine. si oricine poate fi sau poate deveni si domn si mitocan. dupa imprejurari. pe dv v-au deranjat niste simple glume, chiar slabe sau proaste fiind tot glume se cheama ,pe narcisa de ce credeati ca nu o deranjeaza apostrofarile dv impertinente?

 

Asa izbutim noi sa indepartam de acest Forum, unii oameni cu sensibilitati mai deosebite!

Eu ca dr., dublu inginer, recunosc ca nu prea am tact si intuitie, insa ca o buna Balanta ce sunt, gandesc mult inainte de a posta!

 

sa inteleg ca cei care nu au sensibilitati deosebite( eu ma indoiesc de ele) isi pot permite sa jigneasca oricand pe oricine? sensibilitatea mult trambitata nu a oprit-o pe aceasta doamna jigneasca o femeie batrana pe simplu motiv ca aceasta glumeste in mod repetat! o putea face prin PM, dar i-a fost mai usor pe scena . un dr dublu inginer poate profesa si fara prea mult tact si diplomatie. eu nu menajez pe nimeni care imi jigneste fara temei familia. cand este jignit altul gandesc si eu inainte de a posta. nu doare la fel.

si ca sa nu o indepartez pe doamna de forum afirm cu tarie ca m-am grabit cand am defaimat berea. s-a vazut ca ea chiar ajuta.

 

de acord cu inchiderea subiectului, eventual ultimul cuvant fiind al doamnei sensibile si nu al mitocanului. pe acest subiect nu am sa mai comentez nici nu voi mai raspunde criticilor sau sfaturilor .

Edited by Mithras
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa lamuresc cateva lucruri inainte de operatie!

 

1. Solicit si pe acesta cale (desi am facut-o pe MP!) unui administrator ca usrului Yelle sa-i fie banat contul peIP!

2.Impartialitatea de care am dat dovada buna ani de zile a fost influentata radical de starea mea de sanatate si de incertitudinea presanta a biopsiei care se va efectua la Fundeni, al carei rezultat se va afla dupa trei saptamani!

3.Sunt perfect de acord ca familia este pe primul plan si nu trebuie sa te atingi de ea in niciun fel! :hatoff:

4.De aceea, imi cer scuze in mod public, celor pe care i-am jignit prin postarile mele! :flowers:

 

PS. Si acestea find zise, cred ca ...greva... trebuie sa inceteze! :rade:

Link to comment
Share on other sites

Stimate domn, haideti sa va explic o chestiune: tactul si intuitia mea pedagogica, in masura in care acestea exista, nu sunt folosite pentru descifrarea comportamentului persoanelor de varsta a treia sau in medii virtuale, daramite in aceste doua conditii simultan... Ele sunt folosite acolo unde este locul ori cazul, si va mai curge multa apa pe apa oricarui fluviu pana cand dumneavoastra veti fi in stare ori in situatia de a emite pareri pertinente despre ele.

Acum, legat de folosirea informatiilor personale pentru atacuri marsave, sunteti ferm convins ca dumneavoastra si, mai precis, familia dumneavoastra, nu ati lasat sa scape pe aici informatii de natura personala, pe care daca as cobori la nivelul discursului dumneavoastra, le-as putea folosi si eu? Sau genul asta de reflectii nu aveti atata timp cat, mosie personala fiind si cutitul si panea avandu-le, chiar si indirect, in mana, stiti ca totul se poate rezolva intr-o clipita? Pentru ca sunt sigura ca daca as fi abordat aceeasi tactica in ceea ce v-am adresat, cu siguranta ca atitudinea "moderarii" ar fi fost alta. De fapt, sunt destul de sigura ca va fi alta legat de insasi aceasta postare, din moment ce am decis ca nu e cazul ca nici macar virtual sa va las sa actionati la adresa mea fara a riposta.

Stimate domn, legat de presupusa mea sensibilitate, dati-mi voie sa precizez ca eu nu am sustinut aceasta idee niciodata. Va luptati pe aceasta idee cu morile de vant. Am zero interes in a va dovedi sensibilitatea ori insensibilitatea mea, iar parerile dumneavoastra legate de acest subiect ma intereseaza fix cat va intereseaza si pe dumneavoastra ale mele, ba, mai mult, sunt la fel de pertinente cum corect al subliniat mai sus vis-a-vis de alte aspecte.

Imi permit sa concluzionez, chiar si doar pentru efemerele momente cat mesajul meu va ramane pe forum, faptul ca agresivitatea si nivelul profund civilizat al replicilor dumneavoastra ma face sa cred ca stimata dumneavoastra sotie se simte deranjata de postarile mele de destul timp, dar ca in infinitelele ei sensibilitati si puteri de sacrifiu a rabdat si a plans pe umarul dumneavoastra in tacere. Ceea ce este destul de admirabil, cred ca doamna Narcisa da dovada de multa putere de stapanire si de sacrificiu daca in timp ce suferea din cauza impertinentei mele reusea sa-mi declare dragostea si sa-mi transmita simpatia. Acum, eu imi dau seama ca tonul meu pe anumite topice poate parea dur persoanelor care s-au simtit dezaprobate, insa aceasta nu a fost intentia mea si vorba dumneavoastra, acest forum, casa virtuala a familiei dumneavoastre, are moderare ba, mai mult decat atat, macar dumneavoastra pareti oricand gata sa rezolvati corespunzator treburile murdare ce va insenineaza cerul senin si aerul pur al caminului familial. Daca nu ar fi aceasta diferenta colosala de varsta intre noi, daca ale mele calitati m-ar califica macar pe jumatate cat va califica pe dumneavoastra ale dumneavoastra si daca acesta ar fi un teritoriu neutru, mi-as fi permis sa va sfatuiesc ca alta data sa luati fraiele problemei mai de timpuriu in mana si sa nu mai lasati treburile sa degenereze atat de mult. Cum niciuna dintre aceste conditii nu este insa indeplinita, nu o fac.

In rest, parerea mea despre retorica doamnei ramane aceeasi. Ba, mai mult, cateva aspecte, de-a lungul timpului m-am ferit a le sublinia. Intentiile mele nu au fost nici pe departe insa unele razboinice si eu chiar am crezut ca dansa este un om bun, cu umor si demn de admiratie, care are diferite si variate aspecte ale personalitatii, la fel ca oricare alt om. Elanul meu justitiar in casa altcuiva este, intr-adevar, impardonabil, si pentru acesta ma scuzasem anterior. Plus ca daca experienta personala mi-a dovedit de destule ori cum ca varsta nu este un argument apriori, nu mi-am dat seama ca a ma adresa unei persoane trecute de a doua tinerete, cu reprosuri este o blasfemie din start. Eu vazusem, de-a lungul timpului, pe forumul acesta persoane folosind nestingheriti un limbaj colorat, insinuari reprobabile si comportament indoielnic fata de useri, insa nu observasem ca acesta nu este deranjant din cauza ca nu se adreseaza stapanirii. Asa m-am trezit ca a face un repros fara a folosi cuvinte si argumente cenzurate de exprimarea literara este o blasfemie ab initio. Este complet condamnabil asa ceva, atata timp cat imi lipsesc parghiile ca sa ma apar. :cry:

Cat despre presupusele mele probleme cu alcoolul, nu are rost sa incerc sa le justitic, argumentez, demontez, confirm sau infirm. Ba, mai mult, va provoc sa mai faceti astfel de presupuneri, eu cu manuta mea oferind, de-a lungul timpului, suficiente informatii personale care pot ajunge, bine spunenti, in vizorul oricui.

Adevaratul caracter al oamenilor nu iese la iveala la veselie si la voie buna. :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

1. Solicit si pe acesta cale (desi am facut-o pe MP!) unui administrator ca usrului Yelle sa-i fie banat contul peIP!

De ce? Exista useri care au incalcat cu mult mai grav si mult mai des orice regula de bun simt. Big, ai cerut vreodata pentru ei ceea ce ceri pentru Yelle?

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeule, unde-ati ajuns! Mai, fratilor, mi-am luat concediu nu numai pentru ca a durut admonestarea lui Yelle (scuze pentru genitivul fortat) , ci si pentru alte motive personale: o pomana (va amintiti ca anuntasem un deces) , o nunta a unor rude apropiate, culesul viei , storcitul strugurilor, trasul vinului. Alergatura si oboseala, ca nu mai sunt tanara ca voi. Drept este ca nadajduiam si sa trecem mai usor peste incidentul cu pricina, timpul schimba perceptia lucrurilor. Pe Mithras il rugasem sa nu se mai amestece si mi-a promis ferm acest lucru. Ce-a facut, se vede. Sa fie clar: nu ne-am dat foc la case, nici una alteia cu parul in cap, nici vreo crima n-am comis. Au fost niste vorbe si puteau ramane la stadiul in care le-am lasat. Interventiile ulterioare n-au fost de bun augur. Cu berea aia , Mithras a luat-o razna. El este adevaratul profesionist in materie, nu Yelle. Eu am zis ca berea nu ajuta in sensul ca , dupa admonestarea respectiva , eschiva spre bere , adica trecerea spre un cu totul alt subiect , ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, era inutila. Nimic mai mult. Daca s-ar fi referit la bomboane , despre bomboane ziceam si eu. Hai sa fim seriosi, daca eu am agitat paharul , voi l-ati varsat de-a binelea. Cu largul concurs al lui Mithras. Sa inteleg ca sefii au sters din postarile ulterioare ale lui Yelle , ca au fost ele injurioase? Ca , din ce citesc pe acest topic, nu se justifica banarea ei, in mod evident. Banati-l pe Mithras, ca numai cavalereste nu s-a purtat! Unde mai pui ca m-a facut baba sclerozata, na! Pai, ce, mi-a numarat el sinapsele?

 

Sefule Asimetric, mai ramasera doi actori si co-autori inauntru, Mithras si Narcisa. Acum, ori toti inauntru, ori toti trei la racoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Vreau s-o iau inaintea isr-ului. :D:

 

Oltenii lasara stalpul in mijlocul soselei.

Centura de sud a Craiovei. :blush-1:

 

Cunosc oameni si nu putini in estul Bucurestiului care ar omori fara ezitare pentru asa ceva.

 

Pentru cativa km de centura cu stalp.

 

Tot e bine ca se lucreaza. E vioaie Olguta. :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...