Jump to content
Vesperala Forum

Ce crezi despre copilul din tine?


vesperala

Recommended Posts

Indiferent câţi ani aveţi, ceva rămâne din copilul de altădată...

 

Ce credeţi despre copilul din voi?

 

 

Cred că în mine a rămas copilăria toată, plină de amintiri... Amintiri atât de vii încât îmi pare uneori că mâine am teză la matematică..:P

Link to comment
Share on other sites

Copilul din noi nu are nici o legatura cu varsta noastra, el traieste independent de scurgerea timpului, el nu imbatraneste, el doar se naste si moare odata cu noi, un copil singur, fara varsta. Ma gandesc de multe ori ca fara el ar fi fost greu, el este acela care imi bucura viata atunci cand nu o face nimeni, el este acela care ma deconecteaza de prezent purtandu-ma in trecut ca printr-o poarta a timpului, el este cel caruia ii datorez surasul, voiosia. Copilul din noi ne iubeste...........,iubiti-l si voi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Realizez , nu fara uimire, ca anii ma transforma din copilul parintilor mei in copilul propriu-lui meu copil ...

Pare alambicat ... ma apropii de o virsta cind devenim parintii parintilor nostri ( cite griji nu ne facem cind devin neputinciosi ) iar copii ne devin parinti ( au crescut, acum noi le cerem sprijin) ... hm ...nu merge nici asa, ma exprim prost ....

 

Copilul din mine, acum, e la jumatate de urcus in arborele genealogic, inca un an, ma indepartez de radacini (sau ele de mine) si ma apropii de virf ( care nu inceteaza sa creasca si sa se indeparteze si el de mine ...)....

Nu, nu e bine nici asa .... cum sa spun, acum, in acest moment ( mai tirziu voi trece sigur prine alta etapa), copilul din mine se straduieste sa fie un adult responsabil, traindu-si zilnic risu -plinsu ....

Link to comment
Share on other sites

Copilul din mine- se manifesta tot timpul,in toate reactiile mele,e nelipsit!de aia cred ca mi se tranteste cam des in nas: "Vaai,cata maturitate! :P "

Edited by Ally
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma lasa dezarmat copilul din mine des. Cu tot pieptul meu umflat de "versat" in ale vietii. :emo:

 

Ma omoara cel mai tare cand nu sunt crezut. De fapt, ma omoara faptul as putea sa ma fac crezut, insa doar prin regulile adultilor. Si sunt situatii in care nu se face asta. Pur si simplu nu se face. Sau cel putin nu fac eu asa ceva.

 

E ca atunci cand esti prins ca fumezi in adolescenta.Ti se dau, dupa perdaf si exemple de bine. Si cei care te toaca la cap cu marile tale defecte(pe langa fumat), habar nu au ca de fapt tu fumezi cu "exemplul de bine".

 

Cum naiba sa-i explici asta? Oricum ar spune ca bati campii. Va e cunoscut? Tot binele dumneavoastra.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Amintiri atât de vii încât îmi pare uneori că mâine am teză la matematică..:P

Nu ma speria :proud: chiar daca mi-a placut matematica mereu aveam niste emotii cat casa.

Si amintirile mele is intacte si nu e chiar bine sa traiesc in trecut.

Am ramas la fel de timida, imi plac in continuare desenele, imi place sa dorm ca in vacante , imi place sa ma pisicesc :cat:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

L-am uitat intr-un album undeva prin dormitor,

Caci m-am grabit sa pasesc prea rapid in lumea lor.

Ma ascund si il chem cand am nevoie de un sfat;

El e salvarea de la inec

Copilul zvapaiat.

 

Pastrez doua minti intr-una,

Copilul din mine se tine de sotii-ntruna,

Invincibili impreuna, invizibil dar nu-i pierd urma

Pe el al pastrez intodeauna.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7fFITk9ejWI

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...