Jump to content
Vesperala Forum

Ultimul film vazut


paulvanorton

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Şi mie mi-a plăcut Wanted. Cred că scena de la final poate candida la cea mai creativă sinucidere :rade: Efectele speciale foarte bune.

A trebuit sa revad filmul. Credeam ca am gresit cu ceva. Efectele sunt clasice pentru un film de genul lui Wanted, dar scena cu Jolie tragand prin capetele a cel putin 15 oameni, astfel ca glontul sa ajunga in capul ei, e absolut ridicola. In primul rand, glontul nu poate capata o astfel de traiectorie (am vazut ca efectul asta a fost folosit in foarte multe scene din film). In al doilea rand, cum naiba sa treaca prin atatea cranii, mai ales cand distanta dintre ele e de 5-6 metri? :huh: In mod obisnuit, si daca tragi de la 500m, un glont de marimea aceea cu greu trece prin 1-2 cranii.

Scenele de la inceput si de la final, care au fost identice, concureaza la stupiditate scenele descrise mai sus. OK, am inteles, chestia aia avea luneta. Bun. Dar intre locul de tragere si tinta erau multe obstacole, ca de exemplu BLOCURI de zeci de etaje.

 

 

Acum m-a impins ala rau sa vad The Strangers. Ca multi altii, nu ma asteptam la ceva extraordinar, dar vroiam ceva decent. Filmul e incredibil de prost facut si, in multe parti ale lui, incalca orice "regula" fundamentala a logicii. Personajele principale sunt idioate, iar raufacatorii parca vor sa ii intreaca in prostie. Filmul urmeaza acelasi cliseu al horror-urilor gen Friday 13th sau Texas Chainsaw Massacre. As fi adaugat in lista asta si Halloween (2007), dar macar acolo se urmareste evolutia personajului.

Nota...nota...2.5 cu indulgenta. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

^ Si eu am vazut mai de mult If Only. E impresionanta povestea, intr-adevar... si imi place mult cum joaca ea, pare atat de inocenta, naiva si totodata atat de matura si initiata in ale vietii...

Si mie mi-a placut filmul, m-a facut sa apreciez mai mult.. ceea ce am. Da, merita vazut, dar eu i-as da cam.. 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut filmul ala ,foarte palpitant .Si actiunea e sarea si piperul .Mie mi-a placut.

 

O sa spun ca ultimul film o sa fie "Into the wild" .O sa ma uit in curand la el.

 

Tocmai am vazut 4 luni, 3 saptamani si 2 zile... Nu stiu ce sa zic.

 

Eu l-am vazut la cinema.Pe ecranul ala mare parca totul era amplificat.Senzatiile.Trairile personajelor.Sincer m-a enervat rolul brunetei.. interpreta tocmai un gen de oameni de care ar trebui sa te feresti.M-am uitat la el din curiozitate.Cred ca a fost prea autentic.De asta nu mi-a placut.

 

Am inteles ca filmul asta face parte dintr-o trilogie care acuza perioada comunista.De parca perioada de tranzitie a fost mai buna.

Link to comment
Share on other sites

The Pianist. Un film care a luat 3 premii Oscar in 2003 si alte peste 40 de premii in toata lumea. Personajul principal, Wladyslaw Szpilman, un pianist foarte cunoscut, este un evreu ce locuieste in Polonia, pe timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial si care este martor al Holocaustului. El reuseste sa scape dint-un lagar, in 1939, neputandu-si salva si familia din mainile germanilor. Pana la urma, el reuseste sa supravietuiasca cu mare greutate razboiului, fiind ajutat, spre sfarsit, chiar de un ofiter german.

 

Scena in care ofiterul ii spune lui Wlad sa cante la pian aproape ca a reusit sa imi smulga o lacrima, datorita cantecului interpretat de pianist. :)

 

Frumos. De fapt, nu neaparat frumos, fiind prezentat un episod negru al omenirii, ci un film foarte bine facut, cu foarte mult realism (sunt cateva scene socante in film, scene care nu apar in orice film de genul asta si care arata cat de cruzi si de neclintit erau nazistii, indiferent de ce le statea in fata). 10/10

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...