Jump to content
Vesperala Forum

Sfaturi achizitie plasma si LCD


redbyst

Recommended Posts

Acum cca 2ani m-am cumparat primul tvlcd de la metro Silva Schneider.

dupa cca 1,5 ani au inceput problemele.

De cca 3 luni am facut o noua achizitie o Plasma SAMSUNG.

Exista diferente majore ce constau in calitatea imaginii si a sunetului dar si anumite precautii la folosire. Iata cateva sfaturi:

 

LCD

 

+ Durabilitate si rezistenta la socuri

- rezolutie si sunet mediocre

 

Plasma

 

- sensibilitate la socuri, este consumabila (in cca 5 ani se detelioreaza pizelii) si mai exista si efectul de BURNIN (imaginile statice creaza remanenta pe ecran care poate fi permanenta)

+ rezolurie bestiala (mai ales la cele HDready) si sunet superior, nenumarate posibilitati se conectica prin o sumedenie de mufe.

Link to comment
Share on other sites

Acum cca 2ani m-am cumparat primul tvlcd de la metro Silva Schneider.

dupa cca 1,5 ani au inceput problemele.

De cca 3 luni am facut o noua achizitie o Plasma SAMSUNG.

Exista diferente majore ce constau in calitatea imaginii si a sunetului dar si anumite precautii la folosire. Iata cateva sfaturi:

 

LCD

 

+ Durabilitate si rezistenta la socuri

- rezolutie si sunet mediocre

 

Plasma

 

- sensibilitate la socuri, este consumabila (in cca 5 ani se detelioreaza pizelii) si mai exista si efectul de BURNIN (imaginile statice creaza remanenta pe ecran care poate fi permanenta)

+ rezolurie bestiala (mai ales la cele HDready) si sunet superior, nenumarate posibilitati se conectica prin o sumedenie de mufe.

Silva Schneider=aproape no mame

zici ca ti-ai luat o plasma tv Samsung(era bine de stiut modelul)

Sfaturile sunt mai degraba diferente intre LCD si plasma.

'+ Durabilitate si rezistenta la socuri'.nu cred ca este facut sa bati toba pe el.

televizoarele sunt pentru privit la ele.

'- rezolutie si sunet mediocre'.adica ai tu un player sau o televiziune care nu poate fi suportata de tv?...

'in cca 5 ani se detelioreaza pizelii'.nu au nici pe naiba.doar gazul se modifica.

'si mai exista si efectul de BURNIN '.problema este rezolvata la ecranele de generatie noua(sau cel putin asa se lauda producatorii de ecrane plasma)

'nenumarate posibilitati se conectica prin o sumedenie de mufe'.ambele beneficiaza de aceleasi posibilitati de conectare cu diverse surse de semnal video si audio.ies din discutie lcd-urile construite in garaj si cu un pret pe masura.

Link to comment
Share on other sites

@paulvanorton- daca taceai filosof ramaneai! se vade ca nu detii o plasma si vb doar din auzite!!!

 

1- Nu am pretins ca Silva Schneider -este o super marca!!!! (nu inteleg reactia ta) dar acum 2 ani si ceva nu isi permitea oricine sa isi ia un lcd cu diagonala de 84!

 

2-Am sa scriu si modelul, momntan sunt super ocupat la serviciu

 

3-In sfatul meu am evidentiat diferente ca sa stie oricine doreste sa isi achizitioneze o astfel de scula si habar nu are.

 

4- nu cred ca treaba cu toba este relevanta!! e clar ca oricine intelege ca ma refeream la soruri de transport, dar....... no coment!

 

5- Pe fiecare lcd ori plasma este specificata rezolutia maxima, daca vrei sa conectezi un pc cu o placa video desteapta atunci vei avea surprize!

 

6-era logic ca gazul dar din nou.......

 

7-Aici denota clar ca nu detii o plasma si vb din auzite!!! se lauda ei dar nu e chiar asa. Plasma mea este fabricata in OCTOMBRIE 2007 deci este de cea mai noua generatie. Au implementat un sistem de protectie a ecranului dar nu are maxima eficienta si trebuie din cand in cand sa programezi tvul sa foloseasca o functie speciala de stergere de min 1 ora in care nu poti vedea nimic decat o dunga luminoasa care se plimba pe ecran. Si chiar si asa toti producatorii atentioneaza ca daca torusi imaginea statica este afisata pe ecran mai multe ore efectul de remanenta va ramane permanent si problema nu face obiectul garantiei.

 

Sfat. Recomand celor care nu stiu concret despre ce vb sa se abtina. Nu doresc sa declansez un flame.

Edited by redbyst
Link to comment
Share on other sites

am un glob cu plasma.ce frumos face.sfat:nu-l priviti mai mult de 3 ore continuu.atfel va fac ochii in cap ca el.

nu am plasma tv in baie si bucatarie(folosesc lcd-uri acolo;mai exact mini tv lcd)

eu sterg ecranul cu o carpa data cu "pronto lemn curat".cica are efect antistatic si ma gandesc ca are efect si asupra efectului de burn-in.

lcd-urile le sterg cu spirt medicinal "Ramona".sfat:opriti tv-ul in timpul operatiei de curatare cu spirt medicinal.daca nu-l opriti poate apare efectul de burn-in(out) si service-ul nu poate rezolva problema.pompierii da.

acum nu stiu exact ce sa-mi cumpar pentru terasa.

ce imi recomanzi tinand cont ca va functiona in aer liber.

o fi mai buna o viera sau un sharp aquos?

sau un tv cu lampi?mie imi placeau tuburile da curentau rau daca incercai sa-le scoti in timpul mersului.am incerct odata si nu mi-a mai trebuit.de fapt mai vroiam eu sa scot cate unu da imi tremurau mainile ca la concurs.concurs de tremurat.

ma gandesc la un aquos pentru ca plasma tv consuma a'darcului de mult si nu vreau sa-mi transform contorul intr-un veritabil ventilator.vara ar fi bun un ventilator in casa dar iarna trage la urechi.

oare sa dau la filozofie...?

mmm nu cred.is prea prost pentru asta.

da daca ma gandesc bine sunt filozof cu acte in regula.imi tot zice nevasta:"ba numai trasnai debitezi.filozofu'lu mama"

 

ps.acest post este o aiureala si trebuie tratat ca atare.

acest post nu are nici o legatura cu postarile anterioare.

Link to comment
Share on other sites

Am încercat şi eu să scot o lampă cu mîna în timpul mersului. Din păcate am ales-o pe aia cu căciuliţă care vine de la traful de înaltă tensiune. Niciodată nu m-am curentat aşa de rău ca atunci, zic mersi că am scăpat. Porcăria aia scoate 18.000 de volţi. Din fericire n-am atins căciuliţa.

Link to comment
Share on other sites

la modul serios:redbyst spune-ne ce model de Samsung ai.

incercam sa dam un sfat pertinent fara a face confuzii intre sfaturi si diferentele de tehnologie folosite intre cele doua televizoare.

ne putem referi la consumul de curent,durata de viata,sunet,imagine,conectica s.a.m.d.

rezolutie si numar de culori asta in cazul in care produsul este folosit pentru alte scopuri afara de tv

despre fiabilitatea celor doua tipuri de televizoare nu putem da sfaturi.ele sunt relativ noi.

va astept cu bratele deschise.haide-ti sa ne intrecem in...sfaturi( :blink: era sa spun minciuni)

 

ps.acest post nu este o aiureala si trebuie tratat ca atare

acest post are mici legaturi cu primul post.

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei... Am luat la cunoştinţă cu sfială de semnătura lui paul, aşa că nu dau cu mopul şi recunosc cu mâna pe inimă că am râs cu poftă citind înţepăturile. Dacă veţi continua aşa vă duc la FUN sau la Sănătate, pentru că sigur veţi avea probleme cu inima.

 

 

cât despre monitoare, am unul pe care scrie Flatron L1710S făcut de LG, unul Horizon şi unul cubic..:)) toate au diagonala 17inch, şi sunt nepermis de ieftine... presupun că primele 2 sunt plasme, din moment ce sunt aşa plate..:blink:

 

 

fiecare are propriile experienţe în domeniu, încercaţi să le povestiţi prin prisma voastră şi acceptaţi faptul că vecinul poate să considere contrariul.

 

 

acest post are legătură cu tot ce aţi postat aici.

Link to comment
Share on other sites

cât despre monitoare, am unul pe care scrie Flatron L1710S făcut de LG, unul Horizon şi unul cubic..:)) toate au diagonala 17inch, şi sunt nepermis de ieftine... presupun că primele 2 sunt plasme, din moment ce sunt aşa plate..:blink:

acest post are legătură cu tot ce aţi postat aici.

 

mamaaa!da cate monitoare ai acasa.faci trafic cu monitoare sau pur si simplu ti-ai deschis un internet cafe?

primele 2 sunt lcd-uri.nu stiu ce tip de panel lcd foloseste fiecare(mi-e lene sa cat acum).

ala cubic este cu tub catodic.

acu'daca spui ca postul are legatura cu ce s-a mai postat:

sfaturi:lcd poti sa le stergi cu o carpa reciclata dintr-o flanica moale(materialul gen izmene).

moi putin spirt medicinal(musai Ramona)si stergi in doru leli ecranul fara sa apesi.

pe ala cu tub catodic il stergi tot cu Ramona(era sa spun "lemn curat"da asta este alta treaba).

si tot cu flanica material gen izmene.poti sa renunti la doru leli ca e mai rezistent(acu nu creca te sui pe el).

tre'sa nu fie la priza "dihaniile".

intradevar s-au ieftinit da' tot nu-mi cumpar unu'.astept pana s-o da de pomana si atunci imi iau si eu unu.

 

ps.daca nu gasesti spirt Ramona iti trimit eu o canistra ca e bun si la ventuze.

 

acest post are legătură cu tot ce aţi postat aici si nu este offtopic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mi-am luat Samsung LE26R81. Momentan sînt mulţumit, e suficient de mare pentru camera mea mică, se vede frumos, are o cîrcă de mufe (nici nu mă prind la ce-s bune toate), singura chestie enervantă e că televiziunea e 4:3, deci ori văd în pătrăţel cu dungi negre pe margini, ori wide turtit, ori mijlocul ecranului cu zoom şi nişte bucăţi afară; dar presupun că asta e valabil cam la toate astea cu 16:9.

 

O treabă enervantă totuşi e că pare să introducă un mic delay la imagine, dacă văd un DVD cu sunetul pe boxe externe sunetul e puţin desincronizat (se aude înaintea imaginii).

 

Dar nu prea mai contează dacă e o alegere bună sau nu, pentru că l-am luat deja.

Link to comment
Share on other sites

delay la e-boda?

eu am un 777 supermodat de moa, da sa ma bata vantu' daca stiu ceva despre acel delay.

poate te referi la distanta boxelor...dar nu ajuta.

intarzierea apare din cipset si este mai evidentiata la filmele cu un bitrate mai mare de pe suport usb.

trebuie sa te chinui putin sa il simti.

dealtfel cipsetul folosit in aceste aparate nu este unul cel mai stralucit la capitolul sunet(ac 35.1 este putin dezechilibrat de cele mai multe ori si este necesara "butonarea"sistemului de sunet).

pe zoran este o minunatie de sunet.pacat ca nu stie imagine bine.

@aprig.

am postat undeva un firmware pe care l-am modificat.

alte iconuri in menu setup,alta imagine de start,alt bowser.

indexarea aliniata perfect in browser.

alte iconuri pentru file.

un scrensaver redesenat si personalizat pentru e-boda.

vu-metru cu alta paleta de culori.foarte spectaculos.

subtitrare cobarata.

bara volum urcata si aliniata.

un delay mai mic intarziere culoare.(T/T1)

toate astea arata foarte bine. pe un ecran mare.(plasma sau lcd)

daca il vrei,il urc aici,iti trimit link sau mess

 

ps.ma dau bine pe langa sefi.

asta daca nu se schimba vantu'si apar alte reguli.

Edited by paulvanorton
Link to comment
Share on other sites

delay la e-boda?

eu am un 777 supermodat de moa, da sa ma bata vantu' daca stiu ceva despre acel delay.

poate te referi la distanta boxelor...dar nu ajuta.

intarzierea apare din cipset si este mai evidentiata la filmele cu un bitrate mai mare de pe suport usb.

trebuie sa te chinui putin sa il simti.

dealtfel cipsetul folosit in aceste aparate nu este unul cel mai stralucit la capitolul sunet(ac 35.1 este putin dezechilibrat de cele mai multe ori si este necesara "butonarea"sistemului de sunet).

pe zoran este o minunatie de sunet.pacat ca nu stie imagine bine.

@aprig.

am postat undeva un firmware pe care l-am modificat.

alte iconuri in menu setup,alta imagine de start,alt bowser.

indexarea aliniata perfect in browser.

alte iconuri pentru file.

un scrensaver redesenat si personalizat pentru e-boda.

vu-metru cu alta paleta de culori.foarte spectaculos.

subtitrare cobarata.

bara volum urcata si aliniata.

un delay mai mic intarziere culoare.(T/T1)

toate astea arata foarte bine. pe un ecran mare.(plasma sau lcd)

daca il vrei,il urc aici,iti trimit link sau mess

 

ps.ma dau bine pe langa sefi.

asta daca nu se schimba vantu'si apar alte reguli.

da vreau

daca te ajuta, cauta-ma pe messenger

puiu_tudosie

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am ultimul firmware Mtz.

 

N-am găsit de unde se setează delay-ul, am pus boxele la 20 cm în loc de 0; nu e perfect, dar parcă e mai puţin supărător. Cred că de fapt am început eu să mă obişnuiesc şi nu mă mai deranjează :)

 

TV are o setare numită wide zoom; îi lăţeşte pe ăia, dar nu chiar aşa rău ca 16:9. Are cineva habar ce e aia de fapt?

Link to comment
Share on other sites

Am ultimul firmware Mtz.

 

N-am găsit de unde se setează delay-ul, am pus boxele la 20 cm în loc de 0; nu e perfect, dar parcă e mai puţin supărător. Cred că de fapt am început eu să mă obişnuiesc şi nu mă mai deranjează :)

 

TV are o setare numită wide zoom; îi lăţeşte pe ăia, dar nu chiar aşa rău ca 16:9. Are cineva habar ce e aia de fapt?

 

 

versiunea firmware este cea a lui mtz.

pe asta am lucrat si cred ca l-ai vazut deja.

poate ca ai constatat din uzul aparatului ca mtz nu a aliniat perfect indexarea;firmarele modat de mine are toate mesajele aliniate perfect in browser plus alte chestiute.

wide zoom-ul la tv se foloseste numai ocazional in cazul in care doresti o aprofundare mai buna a unor anumite cadre.

uzul curent al acelei setari nu il recomand pentru ca se pot pierde anumite zone din vizualizare si duce(in cazul anumitor fisiere)la redarea distorsionata a imaginii

Link to comment
Share on other sites

Da, scoate marginile sus / jos din ecran.

 

Pentru E-boda nu sînt probleme, l-am setat pe 16:9 şi chiar funcţionează setarea aia, DVD-urile 16:9 sau mai mult se văd foarte bine. Problema e cu Dolce, de fapt televiziunea în general, care se pare că n-a intrat încă în secolul nostru :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Cand vreti sa va cumparati o plasma intrebati care este consumul de energie electrica . Sa nu va mirati daca este de 4-5 ori mai mare decat al unui televizor normal .(adica televizor normal cu tub crt diagonala 54 cm consum intre 75-100 W , plasma consum de la 300W in sus , LCD consum pe aproape cu televizor cu tub crt dar imagine mult mai proasta ).

 

Am un coleg care nu stia de ce il ustura factura de energie dupa ce si-a luat plasma . Acum a aflat !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...