Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11093

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mephisto, e OK sa dai cu copy-paste atata timp cat nu vrei sa ajungi ministru :nono:

La mine "acasa", adica jos-acolo, sunt presedinte, bre. Cu mandat pe viata si, guess what, nici nu incearca nimeni sa ma suspende. Cel putin pana la Ziua Referendumului de Apoi, cand cica o sa vina ala micu' al lu' Sefu' sa se inscauneze peste tot. Stii tu, cel cu povestile alea luate cu copy-paste de la Mitra, Dionisos si alti interimari. Go figure! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce m-am reintors, pardon, ma intorsei, din Nebuloasa Oltenia, spirala Slatina. Cu o gramada de impresii, care mai de care, da' niciuna nu egaleaza reteta de cafe frape (puneti voi accentele pe e-uri, aia care stiti cum se scrie, ca mie mi-e lene) pe care am descoperit-o in barul hotelului in care am stat. Dupa un dialog initial cu extraterestra de la bar. Ceva gen:

-Un cafe frape se poate?

-Ne pare rau, n-avem.

-Nu, mie imi pare rau ca n-aveti, dvs n-aveti de ce sa va para rau, mai bine hai sa vedem cum facem sa va para bine ca aveti.

(pauza de procesare a informatiei, probabil eram primul client care nu renunta din prima cand auzea raspunsuri care incep cu nu)

-Pai si ce sa fac, daca n-avem?

-Pai hai sa vedem: capucino cu frisca, faceti? (stiam ca face, tocmai ma servise cu unul cu 30 de minute inainte)

-Daaaa, se lumineaza tipa la fata, de zici ca tocmai am anuntat-o ca s-au descoperit urme de viata inteligenta in apartamentul ei.

-Cafea aveti?

-Sigur ca da, devine ea din ce in ce mai cooperanta, desi intrebarea mea era extrem de cretina, capucino-ul de dinainte fusese exact cu cafea, pe langa frisca sus-mentionata.

-Bun, zic eu. Hai sa trecem la intrebarea pentru nota 10: inghetata aveti?

-Desigur, de ciocolata, de zmeura sau de fructe de padure, turuie mandretea. ("Mda, ma intreb cum o fi frape cu gust de zmeura, bine ca n-aveti cu gust de praz", ma gandeam eu, da' n-am intrebat.

-Super. Deci aveti frisca, aveti cafea, aveti inghetata de ciocolata. Asadar aveti cafe frape, incerc sa concluzionez eu.

-N-avem, imi raspunde ea cam cu aceeasi seninantate cu care i-a raspuns stramosu ei, Mihai Viteazu lu' Sultanu care ii cerea spaga frape, numita pe vreema aia bir, ciubuc, pesches etc.

-Muica, noi suntem de-un neam?! o intreb eu cu gandul la Tudor Gheorghe si la versurile alea Nu-mi vezi sufletul cum iese In haotice cuvinte, Au innebunit clientii Si tu-mi spui sa fiu cuminte?. Desigur ca ea ma priveste zambind, ca tot omul care aude un banc in limba groenlandeza, adica nu-l pricepe da' stie ca e banc.

-N-avem, dar facem! imi decreteaza ea victorios, exact cand eram pe punctul sa renunt.

 

Imi pare rau ca nu am facut o poza produsului finit, dar voi incerca sa vi-l descriu: intr-un pahar din ala de salata de fructe sau de sampanie, deci cu picior, foarte larg la gura si inalt doar de 3 degete, se pune cafeaua fierbinte, frisca, se mesteca pana la omogenizare dupa care se adauga 3 cupe de inghetata de cacao. care, desigur, se topesc pe jumatate, reeusind sa aduca amestecul la temperatura camerei. Desigur, se aduce si lingurita, ca doar naiba a vazut cafe frape fara lingurita, nu?!.

Nu mai descriu starea mea de frapare la vederea frapeului si nici ranjetul colegului meu, care comandase simplu: o cafea mare. Va las sa vi le imaginati pe ambele.

 

PS: am mentionat ca nu eram in Caracal?

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce m-am reintors, pardon, ma intorsei,

 

bine ca n-aveti cu gust de praz", ma gandeam eu,

 

Nu mai descriu starea mea de frapare la vederea frapeului si nici ranjetul colegului meu, care comandase simplu: o cafea mare. Va las sa vi le imaginati pe ambele.

 

PS: am mentionat ca nu eram in Caracal?

 

Protest! :ang:

Mistocarul de Mef ia in deradere , in stilul lui inconfundabil, valorile stramosesti si emblematice ale oltenilor! Prazul si perfectul simplu . Adicatelea, stimabile, ceai de tei sau de sunatoare de ce n-ai comandat matale, vreo palinca, vreun zaibarel, vreun pui la ceaun, vreo mamaliga cu ciorbita de pui cu ardei iute, ce le tot amesteci in frapeul ala ca sa dai vina pe noi?

 

P.S. Mef, frapeul ala fara olecuta de alcool isi pierde jumatate din calitate, nici tu gust, nici tu aroma, mergi pe mana cunoscatorilor! :rade:

 

Link to comment
Share on other sites

... valorile stramosesti si emblematice ale oltenilor! Prazul si perfectul simplu . Adicatelea, stimabile, ceai de tei sau de sunatoare de ce n-ai comandat matale, vreo palinca, vreun zaibarel, vreun pui la ceaun, vreo mamaliga cu ciorbita de pui cu ardei iute, ce le tot amesteci in frapeul ala ca sa dai vina pe noi?

 

:rade:

 

... da astea is produse de McDonald's :think:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...