Jump to content
Vesperala Forum

Prajituri preferate


amadino

Recommended Posts

  • Replies 453
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Vai, am asa o slabiciune si un viciu cand vine vorba despre dulciuri, ceva de nedescris! :uf:

A descoperit maica-mea "la o colega" o reteta de tiramisu o nebunie, ceva de nedescris (mult mai bun decat cel din comert care, de altfel, nu intra in topul preferintelor mele). Apoi imi place orice prajitura bine insiropata si cu multa frisca.

La categoria deserturi usoare, recunosc cinstit ca-mi place muuult, mult de tot sarlota - probabil singurul desert pe care voi invata sa-l fac vreodata. In rest, bine, pa : nu-mi bag singura mortul in casa! :rade:

Link to comment
Share on other sites

Daca ma afla ca-i vand secretele... :tease:

 

 

Ingredientele urmatoare bat pana devin o pasta cremoasa, omogena, care se pune in frigider. :

-4 cutii mici de iaurt cremoso;

-un baton de crema de unt cu smantana ( de la Gordon a luat mama, parca);

-o cana cu zahar;

-2 galbenusuri

 

 

 

Apoi, 1/2 kg de smantana lichida Hulala se bate pana se face ca o spuma ; se adauga vanilie.

 

Se scoate crema se la frigider si se amesteca cu frisca Hulala foarte-foarte bine.

Pe fundul unei tavi mai inalte (!!!musai) se adauga un strat de piscoturi insiropate inainte cu un sirop facut din cateva pliculete de cappuccino dizolvat in apa calda. Peste stratul de piscoturi de adauga un strat din crema omogenizata, apoi inca un strat de piscoturi insiropate si inca un strat de crema. Pe deasupra ultimului strat de crema se presareaza un praf de ness amestecat cu pudra de cacao. Toata tava se lasa la frigider cateva ore, apoi e gata totul!

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Daca ma afla ca-i vand secretele... :tease:

 

 

Ingredientele urmatoare bat pana devin o pasta cremoasa, omogena, care se pune in frigider. :

-4 cutii mici de iaurt cremoso;

-un baton de crema de unt cu smantana ( de la Gordon a luat mama, parca);

-o cana cu zahar;

-2 galbenusuri

 

 

 

Apoi, 1/2 kg de smantana lichida Hulala se bate pana se face ca o spuma ; se adauga vanilie.

 

Se scoate crema se la frigider si se amesteca cu frisca Hulala foarte-foarte bine.

Pe fundul unei tavi mai inalte (!!!musai) se adauga un strat de piscoturi insiropate inainte cu un sirop facut din cateva pliculete de cappuccino dizolvat in apa calda. Peste stratul de piscoturi de adauga un strat din crema omogenizata, apoi inca un strat de piscoturi insiropate si inca un strat de crema. Pe deasupra ultimului strat de crema se presareaza un praf de ness amestecat cu pudra de cacao. Toata tava se lasa la frigider cateva ore, apoi e gata totul!

:tease:

 

Samii, uite ce reteta capataram, :yahoo: cand o faci?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asadar :rolleyes: , ingredientele :

-1/2 kg de zahar;

-100 ml apa plata;

-un pachet unt;

-1/2 lingura cu zeama de lamaie;

-un pachet de cacao;

-un pachet de lapte paf.

 

Cacaua se amesteca cu laptele praf.

Separat, se pune apa peste zahar si se amesteca pe foc, lasandu-le sa se lege bine, ca la dulceata.

Unul se freaca cu zeama de lamaie, si cu zaharul legat, la foc mic, apoi se adauga laptele praf amestecat cu cacao. Se amesteca toate la foc mic, pana cand devin o pasta omogena. Dupa omogenizare, pasta se intinde intr-o tava curata, unsa cu unt. Se lasa sa se raceasca si apoi se "ataca".

 

Vai, cat sufar! :uf:

Link to comment
Share on other sites

Iau cacao din aia de la Dr. Oetker, cred ca au un singur tip de pachete. O sa verific, nu stiu exact cate grame are, ca nu am acum in casa. Laptele praf e la pachete de 500 de grame. Ma omori cu tortul ala cu ciocolata si banane, mi-a ramas imaginea lui impregnata pe retina. Bine o mai fi sa fii silfida, Doamne! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...