Jump to content
Vesperala Forum

Superstiţiile


Recommended Posts

Nu pot spune ca sunt superstitioasa, nu am temeri daca vad o pisica neagra sau daca e o zi de 13 sau chiar marti.

Insa am o problema cu numerele pare, orice cumpar, trebuie sa fie numar impar si manifest o preferinta inexplicabila fata de cifra 5: 5 mere, 5 covrigi, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 11 months later...

 

"Ai picat un examen important? La serviciu lucrurile nu mai merg la fel de bine ca in urma cu doua-trei luni? Te certi cu familia? Poate ca ai impresia ca esti urmarit de ghinion, dar nu este totul pierdut. Ia-ti un animal de companie si vei fi protejat de ghinion.

Pisica

 

Se spune ca daca iti intra in casa o pisica cenusie sau vargata iti vei imbunatati situatia financiara. Bucura-te, in curand vei intra in posesia unei mari sume de bani. Dar daca o ranesti, te vei imbolnavi.

 

 

Cainele

 

Dragalasul animal de companie poate fi nu doar cel mai bun prieten al tau, ci si aducator de noroc. Daca ai un caine in casa, este semn ca neintelegerile din familie vor lua sfarsit. In schimb, daca lovesti cu piciorul un caine, te vei imbolnavi. Iepurele

Ar putea fi un fel de talisman pentru tine. Iepurele de culoare alba iti atrage bunastarea in casa. Se crede ca acest animal este simbolul prieteniei, alungand trufia din preajma stapanului: nu vei fi inselat, nici suparat."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 year later...

Pf. Nu pot sa cred ca nu am scris aici, pana acum.

 

Din fericire, nu am niciun obicei cretin, niciun gand ciudat provocat de intamplari irelevante. As zice ca superstitia reprezinta un simptom al maladiei obsesiv-compulsive. Dar suntem nascuti si crescuti cu ideile astea, deci nu avem de ales. Totul incepe cu botezul, o colectie de obiceiuri bizare, a carui scop e neclar. Apoi, bunica iti spune ca e bine sa porti lenjeria pe dos, sa nu faci... (nu stiu) baie in zi de sarbatoare sau ceva, sa-ti faci cruce cand treci pe langa biserica, si toate cliseele alea stupide. Sigur ca vei crede ca e ceva adevarat si, cel mai probabil, nu vei indrazni sa gandesti altfel, tocmai pentru ca "daca e adevarat?! o sa am ghinion". Apoi, toata viata iti va fi condusa in derizoriu, orice eveniment fiind marcat de obiceiuri care nu prea au legatura cu realitatea. Iti vei continua existenta cu idei preconcepute, probabil vei ajunge sa iei decizii gresite si sa faci lucruri ce te vor pune intr-o lumina proasta, parand ridicol.

Link to comment
Share on other sites

Pf. Nu pot sa cred ca nu am scris aici, pana acum.

 

Din fericire, nu am niciun obicei cretin, niciun gand ciudat provocat de intamplari irelevante. As zice ca superstitia reprezinta un simptom al maladiei obsesiv-compulsive. Dar suntem nascuti si crescuti cu ideile astea, deci nu avem de ales. Totul incepe cu botezul, o colectie de obiceiuri bizare, a carui scop e neclar. Apoi, bunica iti spune ca e bine sa porti lenjeria pe dos, sa nu faci... (nu stiu) baie in zi de sarbatoare sau ceva, sa-ti faci cruce cand treci pe langa biserica, si toate cliseele alea stupide. Sigur ca vei crede ca e ceva adevarat si, cel mai probabil, nu vei indrazni sa gandesti altfel, tocmai pentru ca "daca e adevarat?! o sa am ghinion". Apoi, toata viata iti va fi condusa in derizoriu, orice eveniment fiind marcat de obiceiuri care nu prea au legatura cu realitatea. Iti vei continua existenta cu idei preconcepute, probabil vei ajunge sa iei decizii gresite si sa faci lucruri ce te vor pune intr-o lumina proasta, parand ridicol.

 

Le-a mai redus o idee.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu am o problemă cu canalele. Dacă calci pe capace de canal poți să ai ghinion, așa că le evit. Mi s-a întîmplat să cad într-un canal iarna, pe zăpadă, era acoperit și nu l-am văzut. Partea ciudată e că dacă aș fi călcat pe capac nu aș fi pățit nimic. Capacul era pus alături. Din fericire am intrat doar cu un picior, am ieșit înjurînd, dar nevătămat.

Link to comment
Share on other sites

N-am treaba nici cu canalele. :)

Maica-mea in schimb e un monument de supersitii: nu duce gunoiul seara, nu intinde rufele pe dos, nu aseaza patul inspre usa camerei, nu...nu stiu ce mai face.

Eu, fac total pe dos lucrurile.

Cand e sa se intample, se intampla chiar daca te feresti de...

Link to comment
Share on other sites

Păi să explic eu care e treaba cu canalele.

 

Capacele au în general o gaură, două, 4, 6 sau multe.

 

Alea cu o gaura de fapt nu au o gaură, au o găurică mică unde ar fi trebuit să fie inelul de care-l apuci să-l ridici (dar care inel nu mai e, unele au și șănțulețul pentru inel). Acolo se bagă un fier îndoit cu care se ridică capacul, și pe acolo se și scurge apa, dar încet. Astea ascund de obicei haznale sau cămine. Alea din Gara de Nord chiar miros destul de tare, semn că ar trebui curățate.

 

Alea cu două găuri sînt destul de rare, nu m-am lămurit încă ce-i cu ele.

 

Și de aici vine partea interesantă. Alea cu 4 găuri au sau nu au un C în mijloc (un C mai mare, un soi de 3 sferturi de cerc). Ei, cuvîntul NOROC are 5 litere și se termină cu C. Deci pe astea tre' să calci, poartă noroc. Dar numai daca au C-ul ăla. Unele nu-l au.

 

Alea cu 6 găuri nu au nimic în mijloc, dar cum GHINION are 7 litere, dacă găsești unul cu un N în mijloc (eu n-am vazut pînă acum) evită-l: poartă ghinion.

 

Alea cu multe găuri sînt de obice de scurgere, în general nu prea adînci, problema lor e că multe sînt foarte vechi și șubrede, am văzut capace de-astea rupte în două. E bine să nu le calci, poți să ai ghinion :D:

 

Tot în categoria "multe" intră și cele de scurgere de pe marginea străzii (de la rigolă, cum ar fi). Astea sînt în principiu neutre. Nu am auzit de accidente cu ele (în afara de alea puse invers pe pistele de biciclete de pe Berzei).

 

Mai sînt și capacele fără nici o gaură. La astea e simplu: sînt false. Nu-s canale, sînt niște chestii ale ălora de la electrica, conțin siguranțe, sîrme, treburi de-astea care n-au nimic de-a face cu canalizarea. Pot fi ignorate.

 

Sau or fi de la telefoane? Nu știu. Important e că nu-s canale.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Daca visezi pământ arat, gropi şi morminte proaspăt săpate, apă tulbure, lumânări stinse, vite tăiate sau când apare în vis un om imbract in haine intunecate- semn de moarte.

 

Tot semn de moarte - pocnirea neaşteptată a unor obiecte din casă: piese de mobila, lăzi, stâlpi de horn , icoane, oglinzi ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Scriitorul realist Liviu Rebreanu era, în viaţa de zi cu zi, un om foarte superstiţios. Nu pleca la drum marţea, dacă zărea un preot pe stradă ştia că îl aşteaptă un lucru rău şi credea cu tărie în vise. ”Am toate superstiţiile posibile. De exemplu, nu plec la drum marţia, nu încep lucrul sâmbăta, numărul 7 nu mi-e favorabil – 13 în schimb îmi e simpatic – cum ies şi văd un popă, ştiu că mă aşteaptă nenorocirea, după cum dacă îmi iese un ţigan, îmi pare bine. Cred în semne, în bătaia ochiului stâng, ochiului drept. Cred în visuri şi caut să le explic”, mărturisea Rebreanu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Gata cu necazurile si cu orice fel de ghinion :yahoo: !

 

Baba Vanga, una dintre cele mai cunoscute profete, a alcătuit o listă cu câteva sfaturi care să ne ajute atunci când avem ghinion la bani. Iată ce nu trebuie să facem dacă vrem să ducem o viață prosperă, potrivit ea.md.

1. Evită blidurile sparte

 

Baba Vanga susține că e de rău augur să bem sau să mâncăm din vase sparte sau crăpate. Blidurile stricate aduc ghinion și pot aduce fisuri în viață. Chiar dacă e un vas îndrăgit, cel mai bine e să îl aruncăm la cea mai mică ciobitură.

2. Crengile de soc aduc noroc

 

Locuința este întotdeauna un loc sacru, de aceea cu toți facem tot posibilul pentru a evita să primim înăuntru oamenii răi sau pe care nu îi agreem. Dacă vrem ca niciun rău și nicio persoană rea să ne poată trece pragul, iar norocul să devină un oaspete frecvent, Baba Vanga ne sfătuiește să atârnăm deasupra ușii de la intrare două crenguțe de soc încrucișate.

3. Nu coborî cu stângul din pat

 

Felul în care ne începem ziua poate conta foarte mult. Așadar, nu e bine ca dimineața să coborâm din pat cu piciorul stâng la înaintare. Mai mult, Baba Vanga spune că nu trebuie niciodată să căutăm al doilea papuc în timp ce primul este deja încălțat, ci, mai degrabă, să îi găsim pe amândoi și abia apoi să îi încălțăm.

4. Păstrează o monedă talisman a altui stat

 

Una dintre cele mai neobișnuite superstiții este aceea conform căreia trebuie să păstrăm o monedă talisman a unui alt stat, dar care trebuie neapărat să fie de argint. Pentru noroc, trebuie să așteptăm luna nouă și să rearanjăm mobilierul din casă.

5. Pune sare la toate pervazurile

 

Atunci când simțim că norocul ne-a părăsit, Baba Vanga ne spune să punem sare pe toate pervazurile din locuință. Sarea trebuie să rămână acolo până când norocul se întoarce, iar apoi trebuie strânsă toată cu mătura, fără să o atingem. În cele din urmă, sarea trebuie pusă într-un pachet și dusă departe de casă sau chiar îngropată.

6. Nu lăsa pe masă bucăți de pâine nemâncată

 

Nici bucățile de pâine nemâncată lăsate pe masă nu sunt de bun augur atunci când ne dorim o viață fericită și prosperă. Totuși, nu este indicat nici să o aruncăm. Cel mai bine este, atunci când pâinea prisosețte, să o folosim la hrana păsărilor sau a animalelor.

7. Ai grijă să nu-ți deochi norocul

 

În momente de fericire și bunăstare, cu toții avem tendința de a ne lăuda cu succesul nostru. Atunci când o facem, este necesar să batem de trei ori în lemn și să scuipăm de trei ori peste umărul stâng, ca să nu ne deochiem norocul.

8. Îngroapă oglinda spartă în pământ

 

Dacă avem prin casă vreo oglindă spartă, Baba Vanga ne sfătuiește să o stropim cu puțină apă, iar apoi să o aruncăm neapărat. Mai mult, dacă o oglindă se află într-o cameră în care a stat cineva bolnav pentru o perioadă lungă de timp, este bine să o stropim cu apă sfințită.

9. Nu da bani mărunți săracilor

 

Atunci când vrem să facem un bine celor nevoiași, în loc să ne căutăm în buzunare după bani mari, le dăm mărunțișuri. Baba Vanga spune că nu este bine să le dăm restul de la pâine sau de la sare săracilor, pentru că riscăm să cădem și noi în sărăcie . Mai mult, nu este bine să donăm ultimul mărunțiș pe care îl mai avem.

10. Pune aur în portofelul nou

 

Atunci când ne cumpărăm un portofel nou, este bine să punem în el o bijuterie scumpă, de aur, pe care să o lăsăm acolo pentru o vreme. În plus, este indicat ca în portofel să ținem frunze de mentă și un praf de scorțișoară, pentru că acestea trag după sine banii.

11. Nu număra banii din pușculiță

 

Superstiții legate de bani sunt multe, dar Baba Vanga spune că anumite lucruri pe care le facem în viața de zi cu zi ne-ar putea „fura” norocul. De exemplu, nu este bine să transportăm banii într-un tub, să numărăm banii din pușculiță sau să punem geanta pe podea, dacă ne dorim să nu cunoaștem nevoi și să fim prosperi.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

âAm toate superstiĹŁiile posibile. De exemplu, nu plec la drum marĹŁea, nu ĂŽncep lucrul sâmbÄta, numÄrul 7 nu mi-e favorabil â 13 ĂŽn schimb ĂŽmi e simpatic â cum ies Ĺi vÄd un popÄ, Ĺtiu cÄ mÄ aĹteaptÄ nenorocirea, dupÄ cum dacÄ ĂŽmi iese un ĹŁigan, ĂŽmi pare bine. Cred ĂŽn semne, ĂŽn bÄtaia ochiului stâng, ochiului drept. Cred ĂŽn visuri Ĺi caut sÄ le explicâ, mÄrturisea Rebreanu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...