Jump to content
Vesperala Forum

Superstiţiile


Recommended Posts

Nu, nu cred deloc in superstitii.

Mda, se zice ca daca iti taie calea o pisica sau daca te intalnesti cu un preot...e semn rau... Ei da! cand eram in liceu ma intalneam zilnic, dimineata, cu un preot care-mi era vecin. eu plecam la scola, el la parohie. Chiar ma bucuram sa-l intalnesc! si totul era OK in ziua respectiva.

Ori bietele pisici... ce vina au ele?...

Link to comment
Share on other sites

Guest aiptek
Nu, nu cred deloc in superstitii.

Mda, se zice ca daca iti taie calea o pisica sau daca te intalnesti cu un preot...e semn rau... Ei da! cand eram in liceu ma intalneam zilnic, dimineata, cu un preot care-mi era vecin. eu plecam la scola, el la parohie. Chiar ma bucuram sa-l intalnesc! si totul era OK in ziua respectiva.

Ori bietele pisici... ce vina au ele?...

DA Mariana, aia cu pisica e adevarata, mai inainte cand am dat sa ies din bloc sa ma duc pana in oras, mi-a taiat o pisica neagra calea. :who: . Rezultatu:mi s-a stricat masina, nu o mai pot misca de pe loc :doh:.Data viitoare dau un sut la pisica aia neagra de praf o fac

Link to comment
Share on other sites

Cred in blestemele adevarate,in premonitii sau vise premonitorii, dar niciodata in superstitii. Nu au nicio legatura cu ce ni se intampla in viata cotidiana. Insasi marea lor diversitate demonstreaza acest lucru. Unele sunt " universale",dar multe se intalnesc numai in anumite regiuni. Daca ar avea puterile care li se atribuie, ar fi asa de simplu sa evitam necazurile vietii! Nevoia impetuoasa a omului de a se proteja de vicsitudinile vietii, spaimele acestuia , au dus la aparitia unor credinte fara niciun fundament stiintific sau cat de cat rational .Simple coincidente .

Link to comment
Share on other sites

Problema este alta, ce facem atunci cand ne taie calea o pisica neagra, dar nu o observam ?, sau trecem pe sub o scara dubla dar nu ne dam seama ?, va spun eu.......nimic. Treaba asta cu superstitiile tine mai mult de folclor, de autosugestie, si nu cred ca au un efect real. Asta este parerea mea

Edited by Black Hawk
Link to comment
Share on other sites

Da, sunt oarecum superstitios. Insa cand ma enervez, imi bag picioarele si trec peste asta. Si la drept vorbind- aproape totul e doar in mintea mea. Azi am ajuns la scoala si mi-am amintit ca am uitat ceva acsa. M-am reintors (5 km) si mi-am luat lucrurile (am joia ore de la 11). Si ghici: mi-a mers bine azi. Nu chiar in toate, insa per ansamblu- a fost ok. Si ziua inca nu s-a terminat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Superstitiile sunt doar niste prejudecati. Ele se sprijina pe unele presupuneri care, de obicei, cauta sa analizeze ce cauzeaza un anumit lucru si ce efect real are acesta. Superstitiile au un efect puternic, deoarece influenteaza tot ce tine de comportamentul oamenilor in viata cotidiana.

Reprezentam ceea ce credem... in general oamenii din jurul nostru se comporta asa cum dealtfel ne asteptam . Superstitiile noastre tin mai mult de cultura. Acestea exprima in fapt cine suntem, cum privim si ce credem despre lumea in care traim.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Legenda lunii pline

Se spune din moşi-strămoşi că, dacă vă tundeţi în perioada în care este lună plină, atunci părul va creşte de două ori mai repede şi de două ori mai bogat. Nu a fost confirmat ştiinţific, dar nu vă costă nimic să încercaţi şi, cine ştie, s-ar putea să fiţi surprinsă de rezultat.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

este un tv show -Supernatural- in care superstitiile astea sunt reciclate, una cate una, in fiecare episod. E interesant sa le vezi.... Il gasesti pe mininova.org sau daca dai search pe google: Supernatural s01e01 ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...