Jump to content
Vesperala Forum

Pescuitul <°))))><


Recommended Posts

Dragă RoAp.. măcar să vină file (de merlucius, pangaskis, cod, somon) de preferinţă. Şi gata condimentat, dacă nu cer prea mult. :imao:

 

Apropo, am fost să-mi vizez permisul..m-a costat 81 de lei. :unbelieve:

 

 

E decenta taxa. Ma rog, is taxe de balta ulterioare.

 

Am o singura nedumerire. Sa nu se supere niciun impatimit.

 

Cum impacati timpul petrecut la pescuit cu consoarta? :d1:

Link to comment
Share on other sites

E decenta taxa. Ma rog, is taxe de balta ulterioare.

 

Am o singura nedumerire. Sa nu se supere niciun impatimit.

 

Cum impacati timpul petrecut la pescuit cu consoarta? :d1:

 

 

Dragă RoAp, apropo de ultima întrebare...când merg la pescuit cam de 10 ori pe an şi când stau cel mult 5 ore pe baltă ( în afară de momentul când stau peste noapte, caz ce s-a întâmplat până acum o dată pe an ), consoarta nici nu-mi observă dispariţia. Când mă întorc ma pot aştepta la o întrebare de genul : - Unde ai fost, după ziar ? ( glumesc...) . Nu, e ok, nu abuzez de aceasta relaxare..din păcate :)

Link to comment
Share on other sites

Dragă RoAp, apropo de ultima întrebare...când merg la pescuit cam de 10 ori pe an şi când stau cel mult 5 ore pe baltă ( în afară de momentul când stau peste noapte, caz ce s-a întâmplat până acum o dată pe an ), consoarta nici nu-mi observă dispariţia. Când mă întorc ma pot aştepta la o întrebare de genul : - Unde ai fost, după ziar ? ( glumesc...) . Nu, e ok, nu abuzez de aceasta relaxare..din păcate :)

 

Eu ma gandeam la... cum reusiti. Spuneti de zece ori pe an.

Eu is singur "oficial" opt luni din doauspe. Curios.

 

Ma las de conserve si ma apuc de pescuit. Glumesc, Profesore.

 

Toate bune dumneavoastra. :d1:

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la... cum reusiti. Spuneti de zece ori pe an.

Eu is singur "oficial" opt luni din doauspe. Curios.

 

Ma las de conserve si ma apuc de pescuit. Glumesc, Profesore.

 

Toate bune dumneavoastra. :d1:

 

 

Dacă aş putea beneficia de o maşină după bunul plac, probabil că aş merge mai des la pescuit,dar aşa... rămân la file-uri :imao:

Respectele mele RoAp. :mousquetaire:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

eu am pescuit iarna, fără să vreau însă pentru că nu mă aşteptam ca lacul să fie încă ingheţat :unsure:

deşi nu am avut nici o momelă "specială" pt. iarnă tot am prins câţiva :rolleyes:

 

din câte ştiu eu e aceeaşi momelă in funcţie de peşte şi iarna şi vara, diferă sculele folosite.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
a pescuit cineva vreodată iarna? sunt curioasă dacă se folosesc altfel de momeli când apa e rece ca gheaţa

pescuitul iarna este o placere , la copca , se foloseşte o momeala universala LARVA DE LİBELULA ,şi se da numai cu vırful de la bat . ınainte am pescuit mult la copca , dar de cınd am venit la turci ma-m reprofilat pe peştele de mare , este o adevarata placere sa-l prinzi şi sa-l manınci ,are un gust total diferit fata de cel de apa dulce şi e fara oase. exemple de peşte care-l prind eu aici sınt: stavridul zargan,lufar cel mai mult ,cinecop şi peşti de noapte ,dar nu le ştiu denumirea ın romana , decıt ın turca.hai ca ma duc pına la BOSFOR sa prind de-o tigae

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Nu rezist nici macar sa vad pe cineva pescuind, nu pot suporta sa vad pestii zbatandu-se dupa o gura de oxigen.

Ieri am fost sa cumpar niste peste si vanzatoarea tocmai ii punea unui cumparator niste peste proaspat , intr-o plasa. Pestele pe care-l avea in mana se misca, in agonie. Am iesit afara, simteam ca lesin acolo.

Link to comment
Share on other sites

Eheeei dragilor, familionul nostru abia asteapta sa mearga la pescuit. Cel putin dupa o iarna lunga, cheful e nebun. De cum se incalzeste afara, mergem aproape sambata de sambata pana vinedin nou frigul. De altfel asta va spuneam si la deschiderea topicului. Daca acum doi ani am rupt la buza crapii din balta de la Lozova la boaba de porumb, anul trecut am schimbat locurile, insa a mers mai bine la rama. Spre toamna am descoperit o balta aproape secata de caldurile de vara trecuta, dar la care am avut mare bafta la stiuca.

Sa vedem ce o fi anul asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...