Jump to content
Vesperala Forum

la casa sau la bloc?


raul2011

Recommended Posts

Am stat si m-am gandit mult timp si am ajuns la concluzia ca viata la bloc dauneaza grav sanatatii. Deschid acest topic pentru a-mi face o parere despre ce cred altii despre ideea de mutare de la bloc la casa, in afara orasului.

 

Sunt pentru. Cu cantec inainte, spre casa de sub poalele padurii!

raul, atentie la utilitati.

Link to comment
Share on other sites

La modul serios: avantaje si dezavantaje pentru ambele variante. Optiunea finala trebuie sa tina cont de cateva variabile importante: mod de viata anterior, varsta, timp liber disponibil , copii, aptitudini, costuri. In linii mari, diferenta o face spatiul.

Ce-ati zice de-un apartament spatios , cu o terasa generoasa?

La tinerete, daca ai serviciu , nu-ti ramane timp pentru casa , curte, gradina (nu mai zic de restul terenului, daca exista) , la pensie ar fi buna o casa, dar nu mai este putere de munca. Depinde si de componenta familiei, trebuie gandit bine... Oricum, niciunde nu le poti avea pe toate...

Ideal, si una si alta. As merge pe ideea "casa parinteasca nu se vinde". Te duci la ea la sfarsitul saptamanii, mai pui o floare, mai sadesti un pom, o vita de vie... In rest, la apartament. Concluzia: casatoriti-va cat mai aproape de casa parinteasca.

Link to comment
Share on other sites

La casa se poate sta foarte bine la batranete daca ai copii si nepotii langa tine, singuri "mosul si cu baba" se pot trezi inzapeziti si mai au Alzheimer si Parkinson!

Ce faci? Astepti sa vina copii din alt oras! Nu!

Asa la bloc iesi in pijama si rogi un vecin sa-ti aduca de la alimentara de la capatul blocului o paine si lapte!

Link to comment
Share on other sites

La casa se poate sta foarte bine la batranete daca ai copii si nepotii langa tine, singuri "mosul si cu baba" se pot trezi inzapeziti si mai au Alzheimer si Parkinson!

Ce faci? Astepti sa vina copii din alt oras! Nu!

Asa la bloc iesi in pijama si rogi un vecin sa-ti aduca de la alimentara de la capatul blocului o paine si lapte!

 

Unde mai pui ca si hotii sunt mai tentati de batranii care stau la casa. :glaugh:

 

Big, chestia cu pijamaua nu prea tine daca am Alzheimer. In acest caz , ce vad eu nu vad si ceilalti. Adica, ei sustin ca nu e nicio pijama... :blush-1:

 

Link to comment
Share on other sites

eu nu vad de ce daca stai la casa tebuie sa ai straturi de zarzavat, de flori si animale daca nu-ti doresti asa ceva? ca practic de asta se sperie toti de casa ca cica ar fi munca mai muta .. apai iti pui iarba in curte si gata nu mai ai treaba; e aceeasi chestie ca la bloc

apoi tineti minte cand imbatranesti la bloc daca nu ai lift si stai la ultimule taj nu va vad bine :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tare mi-ar place la casa. E visul nostru. Avem si terenul. Numai ca va trebui sa insistam la 6/49 pentru finantarea constructiei.

E clar ca gradina va fi cu gazon si pe margine floricele si copacei.

Nici cu utilitatile nu-i mare bai si nici cu cheltuielile. Am studiat foarte bine problema. Cheltuielile anuale sunt mai mici ca la bloc. Pacat ca a venit criza, caci acum ar fi fost finalizata casuta. Si daca nu ma credeti, pun si planuri. Asta ar fi fost parterul:

post-8-1304704820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am stat si eu la bloc 14 ani, ce sa spun... e bine, da nu prea bine:)))... zic asta ca am 21 de ani si deja am dat in lumea grijilor, acum stau la casa chiar undeva la tara si nu pot sa spun decat ca e foarte bine aici, mai o agricultura, mai o gradina.... taxe mai putine ca la bloc, mancare mai sanatoasa.... bineinteles voribesc in numele celor mai putini avuti care vor sa traiasca decent... cei cu parinti de bani gata nu au cum sa ma inteleaga:)

Link to comment
Share on other sites

.........

Asa la bloc iesi in pijama si rogi un vecin sa-ti aduca de la alimentara de la capatul blocului o paine si lapte!

Desigur, cred ca mai repede vine dric-ul decat vecinul cu banii care greu sa mai recunoasca vreodata ca a primit ceva.

 

Am citit nedumeririle voastre legate de casa vs bloc, sarnid peste stupizenia ca daca ai casa obligatoriu rimeaza cu strat, aiurea !

Cele mai nemernice dezavanataje ale zilelor noastre de care te lovesti locuind la bloc sunt urmatoarele:

 

- toti vecinii stiu cate dame ies ori intra la tine

- de cate ori vi ori pleci toata lumea stie,

- nu poti asculta o stire ori duce o discutie ca ai toate sansele ca un decelerat de vecin sa stea cu ochii lipit de perete

- stiu toti vecinii cate amante ai

- esti obligat zi de zi sa treci pe langa unii cu care in viata asta nu merita nici macar sa-i privesti

- deasupra cretina de vecina scutura hainele peste rufele tale de pe sarma

- inca sunt cretini care pun flori pe geam fara sa le asigure, dupa mici furtuni le vad pe jos sparte, ma gandesc ce ar fi daca i-ar cadse chiar nebunei in cap glastrei ei de circa 6 kg daca pe timp de ploaie ai vrea sa stai lipit de bloc, tu ori copii unui vecin

 

- de cate ori uda florile cretina de mai sus, trebuie sa spal geamul, toarna asa de multa apa la flori in cat e posibil saraca floare sa fie inecata ori ai toarna in dusmanie

- daca vine pe scara ta cineva sa intrebe de tine, ai toate sansele ca un dobitoc obsedat din capatul tarii sa-ti citeasca intreaga viata din dosarul online din bagajul de barfe al vecinilor taiu de bloc

- ce daca ai vecini la etajul 4, eu am niste cretini, in fiecare iarna se fac ditamai turturii de gheata si se uita la ei, ai naibii ce sunt ca nu vor sa iasa de pe geam cu o coda de pamatuf ori matura sa-i darama decand sunt mici, este din "cum sa mori din prostie unui vecin imbecil"

 

- ce daca s-a spart conducta de apa, ce daca subsolul blocului este plin de apa, ai sanse de peste 80% sa ai vecini grasi, plin de aere de regi si cretine ( vecine ) cu aere de regine care lasa gunoiul cu 2 metri inainte de cosul de gunoi, astea le vad zi de zi, mi s-a luat mie sa le tot fac morala si sa le zic ceva de morti

- ai sanse cum spuneam foarte mari sa ai vecini imbecili cu zeci de lanturi la gat, genul de oameni care matura pana la use, al scot peste pres apoi inchid usa, asa se face ca sunt multi locuitori de blocuri care traiesc in lux iar sub ei subsolul blocului este plin de fecale umane si alte mizerii, focare de infectii.

 

Dupa revolutie au navalit multi de la tara la orase, doar sa ajunga in cutia de chibrituri, acum in regrete si plansete printre taxe mari si alte costuri ce necesita intretinerea unui apartament vor la casa, din banii de cutie nu-si mai iau casa, poate doar una de pe maidan undeva prin afundata si aia cu o singura casa.

Din pacate astazi daca vrei sa faci exercitii pe viu, sa fiu cobai tu si familia ta, locuiesti la bloc, zi de zi trebuie sa-ti vada vecinii chilotieii, sa vada cand bei tu cafeaua pe banca din fata blocului dimineata, unii te vor invidia cat timp ai !

 

La casa, nu-ti mai vede nimeni chilotii si sosetele de pe culmea din spatele casei, acolo poti sa tai si sa spanzuri daca cineva iti trece poarta, la bloc, e inutil interfonul, e inutil de vreme ce poti avea vecini sigur care sa deschida oricui da beep pe interfon fara sa intrebe ce si cum.

Si daca te inunda vecinu de deasupra, daca ai ia foc nebunului de alaturi apartamentul, si daca un cretin vrea sa se sinucida cu gazul, ai toate sansele sa te trezesti stand la bloc in lumea de dincolo in cel mai fericit caz, la spital, la spital ar fi dezastru, e mai scumpa ziua acolo mai rau ca la un hotel de 5 stele, ai putea cere niscai cazare la morga pentru o stea cu reducere.

 

Vrei o viata linistita ?

Vrei sa-ti traiesti tineretea si batranetea si sa n-o irosesti intre imbecili ?

Vrei sa nu stai cu frica ca un temebel iti zgarie masina ?

O luam altfel, mah vrei sa ai o viata fericita ?

Scapa-te de cutia de chibrit, apartament si stai la casa, e altceva cand in curtea ta, faci gratarul, bei cafeaua, te maseaza femeia, in fata e poarta si cheia e la tine !

Edited by Mr.Emanuel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Vrei o viata linistita ?

Vrei sa-ti traiesti tineretea si batranetea si sa n-o irosesti intre imbecili ?

Vrei sa nu stai cu frica ca un temebel iti zgarie masina ?

O luam altfel, mah vrei sa ai o viata fericita ?

Scapa-te de cutia de chibrit, apartament si stai la casa, e altceva cand in curtea ta, faci gratarul, bei cafeaua, te maseaza femeia, in fata e poarta si cheia e la tine !

 

Emy.....

 

Aici nu se vinde nimic si nu se face reclama la nimic asa ca nu ar trebui sa incepi sa iti impui punctul de vedere atat de drastic. Daca omul vrea o viata linistita sta la casa sau la bloc.

O mana buna de oameni care se nasc la bloc nu ar apartamentul pentru o casa.

Pe cine intereseaza ce zic vecinii?

 

Eu nu as putea sta la o casa pentru ca imi e frica de spatiile mari.

 

 

In schimb,

 

sunt oameni care se simt ca in cusca, nu pot face nimic din cauza ca sunt inchisi intr-un bloc si nu au ce vedea/ce face. Nu au unde iesi.

 

Aici nu e vorba de vecini sau de florile vecinei. E vorba de cum e obisnuit omu si cum se acomodeaza.

 

Daca ma duci pe mine intr-o casa nu as putea rezista toata viata.

 

 

totusi, unde am vrut sa ajung.. sunt persoane care se acomodeaza diferit fata de noi. iar daca tie iti place la casa, ma bucur! daca stai intr-un sat e perfect, traiesti mai sanatos. dar altii nu vor sa traiasca sanatos.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Vreau asa: o casa mica cu gradina mare, la tara, in regiunea de deal, in niciun caz la campie.

Bonus, vreau gradinar/gradinareasa, care sa planteze toate soiurile de trandafiri si de pomi fructiferi care-mi tuna mie. Mai vreau si un nuc mare, batran. Vreau catel pechinez, catrl mare si o pisica grasa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...