Jump to content
Vesperala Forum

Eu cunosc o groapă...


vesperala

Recommended Posts

"Eu cunosc o groapă... în plină Calea Victoriei, şi să vă spun unde este: alături de casa pe care o ocupa Take Ionescu, după întoarcerea de la Iaşi. E pe trotuar şi acolo, când plouă, un ceas, se face un lac. Şi groapa aceasta stă neatinsă de 9 ani. E vorba de o raparaţiune de câteva ceasuri, şi totuşi nu se face. De ce? Probabil că nu se ştie. Edilii noştri, de când s-a inventat motorul, se plimbă totdeauna cu automobilul, nu se plimbă pe jos şi de aceea nu dau în gropi" (Constantin Argetoianu, 1927)

 

 

Citind acest pasaj, mă gândeam că poate aveţi poze cu gropi sau comentarii.

Oare un Google Map al gropilor nu se poate face?

Link to comment
Share on other sites

Apropo de citatul de început,

Eu cunosc o groapă... în plină Calea Victoriei, şi să vă spun unde este: alături de casa pe care o ocupa Take Ionescu, după întoarcerea de la Iaşi. E pe trotuar şi acolo, când plouă, un ceas, se face un lac. Şi groapa aceasta stă neatinsă de 9 ani.

 

 

oare bucureştenii pot să îşi dea seama unde e locul de care se vorbeşte? o mai fi acolo groapa? :rade:

Link to comment
Share on other sites

Gropi noi apar zilnic, mai ales iarna. Plus şanţuri mai mult sau mai puţin semnalizate. Nu se poate face o harta a gropilor pentru că sînt multe şi dese. Este vorba despre un fenomen dinamic, cu schimbări bruşte şi rapide, iar ştiinţa nu poate ţine pasul.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca macar am scapat de gropile din jurul parcului Herastrau!

In sf. s-a asfaltat!

:mg: tu...

 

 

în sfârşit :smile:

 

ai ieşit din Groapa Marianelor cumva de a durat aşa de mult? :bighug:

Link to comment
Share on other sites

:mg: tu...

 

 

în sfârşit :smile:

 

ai ieşit din Groapa Marianelor cumva de a durat aşa de mult? :bighug:

 

 

:)))))))))))))))))

 

Pai cu incalzirea asta globala, nici acolo nu mai e bine.

 

Sa revenim la gropi. E una cand vi dinspre carrefour orhidea spre podul grand pe partea dreapta, o vezi in ultima secunda !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...