Jump to content
Vesperala Forum

All That Jazz


Catalin X

Recommended Posts

Jazz ...

Truditorii jazzului nu se impopotoneaza nici cu haine extravagante , nici cu efecte speciale inutile . N-au show-uri spectaculoase si nici nu ne atrag cu dansuri , mai mult sau mai putin , lascive . Nu au de oferit decat muzica .

Nu pot spune ca-mi place tot jazzul ( nici rockul nu-mi place tot ) , dar fac mici pasi spre a-l intelege mai bine . Cred ca daca nu-mi place ceva din jazz este vina mea , nu a lui ...

 

Nu imi propun neaparat sa fac din cineva fan al jazzului , dar daca e sa fie , trebuie sa inceapa cu ceva cunoscut ...

Ascultati unul dintre cei mai mari trompetisti ai jazzului , Arturo Sandoval cantand in stilul lui o melodie care n-are cum sa nu va fie familiara .

 

Arturo Sandoval - A mi manera

 

Pun pariu ca multi nu i-au ascultat decat celebra Don't worry, Be Happy :

 

 

Eu zic ca merita s-o ascultati ...

 

 

 

De la inceputul topicului nu poate sa lipseasca Armstrong cu al lui What a Wonderful World

 

 

Desi are rezonante de muzica lautareasca , tot jazz este . Credeti ca sunt multi cantareti de specialitate , ca sa zic asa , in stare sa cante in felul asta una mai de mahala ?

 

Maria Raducanu - Cristina

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jan Garbarek , un mare saxofonist norvegian .

Tipul canta un jazz ambiental cu un sound deosebit , in care se gasec influente etno , rock , electronice , dar si sunete de tobe africane sau ritmuri orientale . Mi se pare ca are cel mai clar sunet de saxofon din cate am auzit .

 

daca il asculti o data va urma si o a doua oara ...

 

Uite-o si pe-a doua :

Jan Garbarek-Twelve Moons

 

asta e cu dedicatie ...

kenny g - breathless

post-325-1265899981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

asta e cu dedicatie ...

kenny g - breathless

taman pe sufleţelul meu :blush-1:

îmi place jazzul, dar pe kenny g îl ador de-a dreptul. e suprapământean.

îi ştiu cântecele din studenţie, le ascultam la o casetă derulată de zeci de ori cu pixul şi un casetofon care trebuia ţinut cu mâna ca să stea închis

 

şi zău, chiar şi aşa, ştiţi cum răsuna Kenny G într-o cameră de cămin studenţesc? uitai că a doua zi ai examen.

 

 

 

Kenny G - Paradise

Link to comment
Share on other sites

@Pufonel , placerea este , crede-ma , de partea mea ...

 

Rockul interfereaza deseori cu jazzul . Iar piesa lui Satriani pe care ai postat-o arata ca , uneori , jazzul si rockul sunt rude apropiate .

Uite doua exemple de rockeri celebri ( John Lord - clape si Ian Paice - baterie , ambii Deep Purple ) care au cochetat mereu cu jazzul . Cel putin cel de-al doilea de multa vreme a cam lasat rockul .

 

Jon Lord - Sarabande

 

Edited by Catalin X
Link to comment
Share on other sites

Din pacate , Anca Parghel va ramane in memoria colectiva a romanilor ca cea care a cantat cu Tom Boxer si Fly Project , Brasil . Putini romani stiu ca ea a fost , prin excelenta , un om de jazz , un pedagog care a predat canto , pian si jazz , mai ales , in afara tarii .

Ascultati-i vocea inconfundabila :

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa trec asa usor peste Chick Coreea .

Pianist si compozitor si-a inceput cariera in trupa legendarului MIles Davis , in anii 60 , dupa care si-a format propria trupa , Return to Forever , cu care a pus umarul la p[romovarea unui nou stil de jazz numit acum jazz fusion si pe atunci jazz rock . Din anii 80 , si-a format o noua trupa numita Chick Corea Elektric Band , cu care a continuat sa cante , in special , jazz fusion .

Nu trebuie uitat faptul ca in intreaga sa cariera de pana acum a avut numeroase colaborari cu multi din greii jazzului si nu numai .

 

 

.

post-325-1266166330.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...