Jump to content
Vesperala Forum

un sfat va rog. Sunt foarte confuza


Monica24

Recommended Posts

Monica24, ce vrei sa stii de fapt? Spune-i lui ce vrei, daca accepta, bine, iarasi bine.Ar trebui sa fie simplu. Am impresia ca iti place sa alegi calea cea mai grea.

 

A acceptat deja, sa fim prieteni, mi-a spus ca nu are resentimente pt ca l-am refuzat,ci dimpotriva isi da seama ca e totusi prea devreme pt a avea o relatie(mai ales ca eu am trecut de putin printr-o despartire). :console:

Doar ma supara faptul ca unii considera ca daca te intalnesti cu cineva cunoscut virtual,automat ala trbuie sa fie escroc/obsedat sexual. :doh: Din experienta mea personala pot afirma ca nu e deloc asa, sunt doar niste mituri! :rolleyes:

 

Exact pe-asta a mizat si el. Cauta fete miloase, sentimentale. E barbat, sa se ajute singur. Tine minte, barbatii complexati ( presupunand ca acesta ar fi adevarul) sunt deosebit de dificili ca parteneri in cuplu, devin foarte usor gelosi, agresivi, violenti. Monica, destui lupi umbla imbracati in haine de oaie. Nu te arunca cu capul inainte, daca poti cauta sa capeti un minimum de informatii despre el. Cine stie de cine dai,nu te uita ca vorbeste frumos, ca vorbele s-au inventat nu numai pentru adevar , ci si pentru minciuna. Poate gresesc, poate judec gresit situatia, atat faptele cat si personajul, dar pe tine nu te costa nimic sa-ti iei masuri de prevedere , daca doresti sa inaintezi pe acest drum. Dar te poate costa scump daca n-o vei face. Sa dea Domnul, bine sa fie! :bighug:

 

 

Ok, apreciez sfatul tau.Sunt constienta ca pot exista si riscuri de genul asta.O sa incerc sa fiu prudenta,si o relatie de prietenie e un pas inainte in a-l cunoaste mai bine. mersi. :kissing1: :flowers:

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

un mit e probabil ideea de a avea relaţii dintre cei cunoscuţi pe net.

 

 

să îţi placă să vorbeşti cu un om e lucru simplu, să ţi se mai şi potrivească persoana e practic în categoria eveniment imposibil

 

stau des de vorbă pe net cu oameni ok, cu care aş putea petrece săptămâni fărp să mă plicitisesc, de aş avea timpul necesar

 

 

:) vorbesc mult, zilnic cu aprig, cu stelistul...

dacă unul are anii mei, celălalt e muuuuult mai mic.

şi tot aşa mulţi alţi oameni

 

dacă îţi place să vorbeşti cu acel om nu înseamnă că există şi şanse să se întâmple mai mult şi să mai şi reziste. desigur, există procedeul încercare/eroare dar nu cred că te tentează

Link to comment
Share on other sites

Doar ma supara faptul ca unii considera ca daca te intalnesti cu cineva cunoscut virtual,automat ala trbuie sa fie escroc/obsedat sexual. :doh: Din experienta mea personala pot afirma ca nu e deloc asa, sunt doar niste mituri! :rolleyes:

 

Cred ca ai dreptate. Nu automat. Dar nici nu poti zice : "nu-i deloc asa" . Poate nu-i in cazul acesta, al tau, dar de intamplat se intampla tot felul de nenorociri. Pana la urma, tu ne ceri parerea, dar vei face cum te-ndeamna inima, ca asa e tineretea, " navalnica si iute de inima". Fata-n fata cu el, tu esti, deci esti singura in masura sa evaluezi cel mai bine situatia , in plan concret. Important ar fi sa te si pricepi. Succes, Monica, ai grija! :flowers:

 

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai dreptate. Nu automat. Dar nici nu poti zice : "nu-i deloc asa" . Poate nu-i in cazul acesta, al tau, dar de intamplat se intampla tot felul de nenorociri. Pana la urma, tu ne ceri parerea, dar vei face cum te-ndeamna inima, ca asa e tineretea, " navalnica si iute de inima". Fata-n fata cu el, tu esti, deci esti singura in masura sa evaluezi cel mai bine situatia , in plan concret. Important ar fi sa te si pricepi. Succes, Monica, ai grija! :flowers:

 

Parerea mea e ca ma pricep cat de cat sa citesc un om, dar ai mare dreptate:intotdeauna trebuie sa fii prudent,nu stii peste cine poti da, cu ce fel de om ai de-a face!

Desi sper ca nu va fi cazul, mi-a facut o impresie buna si prima data si a 2-a oara cand ne-am intalnit... Are un job bun,apartament, masina personala... pot spune ca e un tip realizat dpdv financiar&profesional si nu prea il cred capabil sa se preteze la jocuri murdare....Doar pe plan sentimental se simte neimplinit si neacceptat... Ne-am vazut din nou in acest weekend, am iesit, ne-am plimbat si cu aceasta ocazie am incercat sa-l analizez...concluzia mea : in fara de acel complex , pare un om foarte echilibrat si matur. Sper sa nu ma insel si sa nu fie probleme pe viitor. :flowers:

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Pare un escroc sentimental, care racoleaza tinere pe internet folosind, printre alte arme si pe cea clasica, a autovictimizarii.

Lasa-l sa se duca . :airkiss:

hai sa fim seriosi! E un frustrat, un complexat sadea. In momentul in care reactionezi agresiv, de maniera "hai, nu imi dai si tu ignore, ca toate celelalte?" inseamna ca ai trecut demult de bariera obsesiei.

Faptul ca e destept sau manierat sau nu mai stiu cum, nu inseamna ca nu e si paranoic. Nu se exclud.

@Monica 24: du-te tu, nu el. Dar du-te asa...cum sa iti spun? Invartindu-te! Fara sa te mai uiti inapoi. Genul asta de indivizi ajung inevitabil o povara. Devin gelosi, incep sa te acuze ca le-ai dat sperante degeaba etc. Gandeste-te ca la cum arata si la cat e de complexat, e disperat sa isi gaseasca pe cineva care sa-l accepte asa cum e. Si ca probabil treaba asta i se intampla o data la 5 ani. Iar atunci cand in sfarsit da de una care pare ca il vrea, dar care de fapt o face doar pentru ca e vulnerabila (asa cum esti tu acum, dupa relatia aia), se indragosteste lulea. Cu tot cortegiul de consecinte care pot rezulta din a se indragosti de tine un tip frustrat, complexat, gelos si inteligent.

 

Fac pariu ca nu o sa ma asculti. Si ca ai sa iti amintesti de ce ti-am spus peste cateva luni sau un an.:D

Link to comment
Share on other sites

Fac pariu ca nu o sa ma asculti. Si ca ai sa iti amintesti de ce ti-am spus peste cateva luni sau un an.:D

 

..., zise fiica lui Priam, frumoasa Cassandra. Dar nimeni nu o lua in seama , ca asa a fost ea ursita de zei, ca niciodata sa nu fie crezuta. Chiar daca adevar graieste.

 

Link to comment
Share on other sites

..., zise fiica lui Priam, frumoasa Cassandra. Dar nimeni nu o lua in seama , ca asa a fost ea ursita de zei, ca niciodata sa nu fie crezuta. Chiar daca adevar graieste.

Te rog sa nu ma compari cu mofturoasa aia, ok? :ang: Ca sa nu zic ca era batuta-n cap... Se indragostise de ea insusi Apollo, adica na, un fel de Brad Pitt + Florin Piersic al Olimpului. Iar ea...figuri. Toanta.

 

 

Parerea mea este ca mai poti gasi barbati, frumosi chiar, si destepti.

Asta e chiar o axioma, nu doar o parere... Intotdeauna ati fi putut gasi un altul mai frumos, mai destept, mai...

 

Exceptand-o pe Cassandra. :ang:

Link to comment
Share on other sites

Monica, nu te supara pe noi, :airkiss: zicem si noi din traite si din auzite...fara a avea pretentia ca zicem si corect. Fiecare da un sfat in functie de experienta proprie, dar nu toate situatiile sunt identice, desi par a fi. Din ce spunem noi, tu alege si retine ce crezi ca-i bine pentru tine. Vad ca si tu constientizezi perfect ca trebuie sa fii cu ochii-n patru , asta e important. In rest, chestie de noroc, de destin, in ultima instanta. :bighug:

 

 

Luc, l-am vazut la televizor. Un american. :glaugh:

 

Link to comment
Share on other sites

]Parerea mea este ca mai poti gasi barbati, frumosi chiar, si destepti.

Ce te cramponezi aici?

Femeilor le place tot timpul calea cea mai complicata, bag seama.

 

 

Nu e vorba ca ma cramponez de el pt ca nu pot gasi unul la fel, cu aceleasi calitati si frumos pe deasupra.Nu,dimpotriva, as putea agata si tipi frumosi, desi nu-s chiar o frumusete, iertata-mi fie falsa modestie... :rolleyes: Dar tipul asta ma atrage teribil, ma fascineaza si culmea nu e nici pe departe genul de barbat fatal,dupa care intorc toate femeile capul pe strada...Si totusi ma atrage foarte mult felul sau de a fi,dpdv intelectual.Intr-o prima faza m-am gandit ca e doar compasiune...dar NU , e mult mai mult decat asta. De fapt cred ca nici macar nu-l privesc cu mila,asta a fost mai mult la inceput. :P: :)

 

De acord cu prima parte.Din proprie experienta am observat ca gasesti cam rar indivizi frumosi si cu reale calitati. In schimb vin la pachet cu un orgoliu cat casa, vanitosi,plini de sine , superficiali, insipizi si tot tacamul demn de ...Cutia Pandorei! :rolleyes: :lol:

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca ma cramponez de el pt ca nu pot gasi unul la fel, cu aceleasi calitati si frumos pe deasupra.Nu,dimpotriva, as putea agata si tipi frumosi, desi nu-s chiar o frumusete, iertata-mi fie falsa modestie... :rolleyes: Dar tipul asta ma atrage teribil, ma fascineaza si culmea nu e nici pe departe genul de barbat fatal,dupa care intorc toate femeile capul pe strada...Si totusi ma atrage foarte mult felul sau de a fi,dpdv intelectual.Intr-o prima faza m-am gandit ca e doar compasiune...dar NU , e mult mai mult decat asta. De fapt cred ca nici macar nu-l privesc cu mila,asta a fost mai mult la inceput. :P: :)

 

De acord cu prima parte.Din proprie experienta am observat ca gasesti cam rar indivizi frumosi si cu reale calitati. In schimb vin la pachet cu un orgoliu cat casa, vanitosi,plini de sine , superficiali, insipizi si tot tacamul demn de ...Cutia Pandorei! :rolleyes: :lol:

 

Hai sa incetam cu ideile astea feministe cum ca pe lumea asta barbatii se numara pe degetele de la o mana. Acelasi lucru se poate spune despre femei, care au devenit niste materialiste.

Daca tu crezi cu adevarat tot ce ai scris mai sus, mergi sanatoasa.

Am impresia ca expui doar ce iti convine dumitale din toata povestea asta, demna de romanele lui Sandra Maro.

Link to comment
Share on other sites

un mit e probabil ideea de a avea relaţii dintre cei cunoscuţi pe net.

 

 

să îţi placă să vorbeşti cu un om e lucru simplu, să ţi se mai şi potrivească persoana e practic în categoria eveniment imposibil

 

stau des de vorbă pe net cu oameni ok, cu care aş putea petrece săptămâni fărp să mă plicitisesc, de aş avea timpul necesar

 

 

.......................................

dacă îţi place să vorbeşti cu acel om nu înseamnă că există şi şanse să se întâmple mai mult şi să mai şi reziste. desigur, există procedeul încercare/eroare dar nu cred că te tentează

 

Never say never. Nu stiu de ce spui asa ceva. De ce descurajati fata.

Stii ce am patit eu de pe urma unei intalniri cu un tip pe care l-am cunoscut pe net dupa ce am vorbit cu el in virtual vreo luna?? Cand ma gandeeesc si acum mi se pune un nod in gat...am ajuns sa ma marit, sa am si un copil cu el si culmea, chiar dureaza chestia asta numita casnicie de cativa ani buni. Si ca sa fie imposibilul posibil, mai am inca 2 colegi de servici si un prieten de familie care toti au patit acelasi lucru ca si mine. Jur. Nu spun gogorite. Problema ca majoritatea celor care au ajuns in aceesi situatie, relatii de lunga durata incununate cu succes de o logodna sau casnicie....culmea recunosc cu greu in fata celorlalti unde s-au cunoscut: pe net.

Mie nu mi-e rusine sa recunosc asta. Chiar sunt mandra si fericita. E un mediu la fel de bun sau de rau precum un club, un bar, pe strada, in parc, la cinema, etc.

Peste obsedati, bolnavi "cu capul", perversi, betivi, vicleni, poti da oriunde. Chiar si in vizita la vecina.

 

Bineinteles ca trebuie sa fim precaute oricum, deci GO PLANET Monica. Ai destui ani incat sa stii deja ce ai de facut si cum sa te feresti de rele.

Link to comment
Share on other sites

Never say never. Nu stiu de ce spui asa ceva. De ce descurajati fata.

Stii ce am patit eu de pe urma unei intalniri cu un tip pe care l-am cunoscut pe net dupa ce am vorbit cu el in virtual vreo luna?? Cand ma gandeeesc si acum mi se pune un nod in gat...am ajuns sa ma marit, sa am si un copil cu el si culmea, chiar dureaza chestia asta numita casnicie de cativa ani buni. Si ca sa fie imposibilul posibil, mai am inca 2 colegi de servici si un prieten de familie care toti au patit acelasi lucru ca si mine. Jur. Nu spun gogorite. Problema ca majoritatea celor care au ajuns in aceesi situatie, relatii de lunga durata incununate cu succes de o logodna sau casnicie....culmea recunosc cu greu in fata celorlalti unde s-au cunoscut: pe net.

Mie nu mi-e rusine sa recunosc asta. Chiar sunt mandra si fericita. E un mediu la fel de bun sau de rau precum un club, un bar, pe strada, in parc, la cinema, etc.

Peste obsedati, bolnavi "cu capul", perversi, betivi, vicleni, poti da oriunde. Chiar si in vizita la vecina.

 

Bineinteles ca trebuie sa fim precaute oricum, deci GO PLANET Monica. Ai destui ani incat sa stii deja ce ai de facut si cum sa te feresti de rele.

Chestia asta cu perversi, vicleni, pe care ii poti intalni oriunde, chiar si la vecina, a devenit o modalitate de imbatare cu apa rece. Problema este ca pe cei de pe net ii depistezi mult mai greu. Pe strada sau oriunde, in bar, iti dai seama cu mai multa usurinta de faptul ca un om poate reprezenta un pericol.

Si sa nu exageram cu iubirile pe net, daca a mers la 2-3, nu se poate generaliza.

Link to comment
Share on other sites

acest defect destul de important va evolua, poate chiar dramatic. sunteti pregatita pentru asta? raspundeti-va cu sinceritate si luati in calcul. ceea ce numiti dragoste ar putea fi compasiune, nu le confundati. :daisy:

 

Nu cred ca va fi mai grav decat pana acum,in conditiile in care in luna aprilie ar trebui sa mearga in Ungaria pt o operatie...Operatie care l-ar ajuta sa scape de acele lupe inestetice, posibil sa nu mai fie nevoit deloc sa poarte ochelari-nu stiu, depinde de evolutia, dupa operatie. La aspectul fizic, in general, nu sunt probleme majore, care sa nu poata fi corectate.

Nu e compasiune! Atat stiu! Normal ca nici dragoste nu poate fi..e prea devreme!

 

 

Chestia asta cu perversi, vicleni, pe care ii poti intalni oriunde, chiar si la vecina, a devenit o modalitate de imbatare cu apa rece. Problema este ca pe cei de pe net ii depistezi mult mai greu. Pe strada sau oriunde, in bar, iti dai seama cu mai multa usurinta de faptul ca un om poate reprezenta un pericol.

Si sa nu exageram cu iubirile pe net, daca a mers la 2-3, nu se poate generaliza.

 

Sincer chiar nu cred in basmele astea Nu de alta dar m-am intalnit cu destule persoane(femei, barbati) cunoscute pe forumuri, mess si crede-ma multi dintre ei sunt mult mai ok decat unii cunoscuti din real life. Bineinteles ca sunt si specimene, deh orice padure are uscaturile ei! :rolleyes:

 

Hai sa incetam cu ideile astea feministe cum ca pe lumea asta barbatii se numara pe degetele de la o mana. Acelasi lucru se poate spune despre femei, care au devenit niste materialiste.

Daca tu crezi cu adevarat tot ce ai scris mai sus, mergi sanatoasa.

Am impresia ca expui doar ce iti convine dumitale din toata povestea asta, demna de romanele lui Sandra Maro.

 

Feminista sau ba, viata, experientele din trecut mi-au confirmat de multe ori teoria asta.Altfel eram deja cuplata cu vreun Brad Pitt autohton plin de calitati! :lol:

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca va fi mai grav decat pana acum,in conditiile in care in luna aprilie ar trebui sa mearga in Ungaria pt o operatie...Operatie care l-ar ajuta sa scape de acele lupe inestetice, posibil sa nu mai fie nevoit deloc sa poarte ochelari-nu stiu, depinde de evolutia, dupa operatie. La aspectul fizic, in general, nu sunt probleme majore, care sa nu poata fi corectate.

Nu e compasiune! Atat stiu! Normal ca nici dragoste nu poate fi..e prea devreme!

 

 

 

 

Sincer chiar nu cred in basmele astea Nu de alta dar m-am intalnit cu destule persoane(femei, barbati) cunoscute pe forumuri, mess si crede-ma multi dintre ei sunt mult mai ok decat unii cunoscuti din real life. Bineinteles ca sunt si specimene, deh orice padure are uscaturile ei! :rolleyes:

 

 

 

Feminista sau ba, viata, experientele din trecut mi-au confirmat de multe ori teoria asta.Altfel eram deja cuplata cu vreun Brad Pitt autohton plin de calitati! :lol:

Tu ce intelegi prin destule/destui? Un numar de cat? Si de ce zici real life? Viata aia minunata pe net unde se intalnesc marile iubiri (pentru cine crede in asa ceva) cum o numesti?

Sa stii ca a trai cu un barbat urat, dar destept nu te plaseaza nicicum pe un piedestal.

Cum poti spune ca e prea devreme pentru dragoste? S-a intors lumea cu susul in jos si eu nu stiu?

Ce probleme majore la fizic? Ai putea sa dezvolti? Nu respecta normele Uniunii Europene?

Am mari indoieli ca citesti posturile inainte de a da reply.

Link to comment
Share on other sites

Tu ce intelegi prin destule/destui? Un numar de cat? Si de ce zici real life? Viata aia minunata pe net unde se intalnesc marile iubiri (pentru cine crede in asa ceva) cum o numesti?

Sa stii ca a trai cu un barbat urat, dar destept nu te plaseaza nicicum pe un piedestal.

Cum poti spune ca e prea devreme pentru dragoste? S-a intors lumea cu susul in jos si eu nu stiu?

Ce probleme majore la fizic? Ai putea sa dezvolti? Nu respecta normele Uniunii Europene?

Am mari indoieli ca citesti posturile inainte de a da reply.

 

 

Sorry, dar las-o mai usor cu ironiile.Nu, nu ma vad eroina de telenovele sau romane. :rolleyes: Si am spus f clar ca nu e un tip chiar atat de urat, ci mai degraba banal.Nu are defecte fizice atat de mari incat sa fie respingator. Nu consider defect faptul ca e cam slab de ex. Si sincer nu sunt genul care sa puna accent doar pe fizic, apreciez mai mult sufletul,inteligenta,sinceritatea, maturitatea si alte calitati reale la un om. Oricum faptul ca ma simt atrasa de el in ciuda fizicului spune multe si consider ca e un om mult prea deosebit pt a ma agata de niste mici defecte care la urma urmei se pot corecta. Mai mult decat aspectul fizic conteaza felul de a fi al unui om. Nu-mi amintesc sa ma fi plans ca e o pocitanie sa vreun hidos.cred ca de fapt tu nu-mi citesti cu atentie postarile. Dar ma rog, tu intelegi ce vrei. :doh:

 

P.S. intrebai ceva de nr persoanelor pe care le-am intalnit in realitate(cunoscute initial pe forumuri). Crede-ma nu exagerez cand spun ca au fost aprox 20, persoane cu care vorbesc pe mess aproape zilnic, cu care ma intalnesc in grup etc...

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Sorry, dar las-o mai usor cu ironiile.Nu, nu ma vad eroina de telenovele sau romane. :rolleyes: Si am spus f clar ca nu e un tip chiar atat de urat, ci mai degraba banal.Nu are defecte fizice atat de mari incat sa fie respingator. Nu consider defect faptul ca e cam slab de ex. Si sincer nu sunt genul care sa puna accent doar pe fizic, apreciez mai mult sufletul,inteligenta,sinceritatea, maturitatea si alte calitati reale la un om. Oricum faptul ca ma simt atrasa de el in ciuda fizicului spune multe si consider ca e un om mult prea deosebit pt a ma agata de niste mici defecte care la urma urmei se pot corecta. Mai mult decat aspectul fizic conteaza felul de a fi al unui om. Nu-mi amintesc sa ma fi plans ca e o pocitanie sa vreun hidos.cred ca de fapt tu nu-mi citesti cu atentie postarile. Dar ma rog, tu intelegi ce vrei. :doh:

Si atunci ce tot pomenesti de operatii in Ungaria si ochelari cu dioptrii mari?

Eu daca as iubi un barbat, nu l-as numi banal nicicum, l-as considera unic intre toti si deosebit pentru ca l-as iubi eu, ar fi al meu samd.

Spui ca la tine conteaza sufletul, dar nu se vede, mai mult vrei sa experimentezi, nici tu nu stii ce vrei de fapt.

O sa fac o comparatie cu mine, nu in ideea ca as fi un exemplu demn de urmat, ci este o experienta din care pot vorbi cu certitudine. Niciodata nu am spus ca dupa x zile voi putea iubi un om sau sa sovaiesc atat, iar daca am cerut o parere ( foarte rar, am facut cum am considerat eu), am ascultat-o si nu am disecat-o.

Te simti atrasa de el? Foarte bine...Si eu sunt atrasa de Ricky Martin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...