Jump to content
Vesperala Forum

Snooker


pufonel

Recommended Posts

Sper ca mai exista pe acest forum si alti pasionati de snooker, acest sport de gentlemeni, dominat de fair play.

 

In prezent se desfasoara la Telford Campionatul Marii Britanii. Din pacate, favoritul meu, Ronnie "The Rocket" O'Sullivan a fost eliminat de Joe Perry, care a castigat 7 jocuri la rand. Mie imi place stilul dezinvolt al lui Ronnie, dar cateodata ma exaspereaza atunci cand joaca slab si incepe sa se enerveze din ce in ce mai tare. Din pacate asa e el, nu-l poate schimba nimeni, dar parca se joaca prea mult cu inimile fanilor.

 

Astept parerile altor pasionati de snooker, poate cu alti jucatori preferati.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Actualmente se joaca prima semifinala: Ali Carter (jucator tanar, dar inconstant) contra lui Marco Fu (vulpoi batran, care de vreun an a ajuns la a doua tinerete). Acum e 8-6 pentru Fu si cine ajunge primul la 9 castiga. Sa vedem daca Ali poate sa revina.

 

Maine se joaca a 2-a semifinala, intre Shaun Murphy si Stephen Maguire. Favoritul meu e Murphy care sper sa-si revina in sfarsit dupa un sezon slab.

Link to comment
Share on other sites

:) îl prefer pe Marco Fu

îmi place de mult timp stilul lui

O sa-l vezi maine in finala, alaturi de Shaun Murphy (cu care tin eu) :allwrong: Oricare ar castiga, va fi primul sau titlu la acest turneu.

 

Pe ansamblul turneului Mutphy mi s-a parut mai concentrat si mai agresiv. Dar sa vedem ce va fi maine.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate pentru vespe, facoritul ei, Marco Fu, a pierdut finala in joc decisiv.

marco-fu.jpg

 

Eu ma bucur insa pentru Shaun Murphy, care a salvat un sezpn foarte slab, in care nu castigase nici un joc.

91164-004-CAAC45CF.jpg

 

Urmeaza in ianuarie Masters-ul de la Londra, turneu care va ramane legat de numele regretatului Paul Hunter, care a castigat aici de 3 ori, inainte de a fi rapit de o boala necrutatoare.

paulhunterPA_468x310.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place snooker-ul , dar in calitate de spectator . De jucat , joc detestabil . Am pierdut ceva ore de somn uitandu-ma la UK Champion . In finala am tinut cu Marco Fu , dar preferatul meu este Mark Selby . Din pacate , dupa ce a castigat turneul Masters de la inceputul anului , n-a mai reusit sa treaca de primele tururi (daca nu ma insel) in nici un turneu de anul asta .

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place snooker-ul , dar in calitate de spectator . De jucat , joc detestabil . Am pierdut ceva ore de somn uitandu-ma la UK Champion . In finala am tinut cu Marco Fu , dar preferatul meu este Mark Selby . Din pacate , dupa ce a castigat turneul Masters de la inceputul anului , n-a mai reusit sa treaca de primele tururi (daca nu ma insel) in nici un turneu de anul asta .

Ai dreptate, nu stiu ce e cu Selby. Probabil ca a patit acelasi lucru ca si Ding: a dat prea repede de succes si n-a putut sa-i faca fata la nivel psihologic. Sper sa-si revina amandoi, sa fie concurenta cat mai mare si meciurile cat mai spectaculoase :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ieri a inceput Masters-ul londonez, cel mai prestigios turneu invitational (la care nu se acorda puncte, ci doar premii in bani) din calendarul profesionist. Ronnie a trecut cu greu de Joe Perry, dupa care a mai scos una din declaratiile care l-au facut celebru. A spus ca la ora actuala snookerul a devenit de cacao si ca ar trebui cineva ca Simon Cowell sa-l faca din nou interesant. (Sursa) Oare ce va zice daca va castiga turneul? :angelnot:

Link to comment
Share on other sites

Si Mark Selby il sustine pe Ronnie, spunand ca ar fi bine ca snooker-ul sa devina mai atractiv pentru public si sponsori, de exemplu ca jucatorii sa intre in arena pe muzica. Selby s-a inspirat dupa succesul pe care l-a capatat darts-ul in ultimii ani.

 

Pe plan sportiv, Higgins a trecut greu de Marco Fu (sorry vespe) iar Mark Alen a dat de pamant cu Ryan Day, 6-1. Se prefigureaza un meci intereesant intre Mark Selby si Mark Allen. Sa vedem cine va avea nervii mai tari.

Edited by pufonel
Link to comment
Share on other sites

Pasa neagra a lui Stephen Hendry continua. El a fost invins de australianul Neil Robertson cu 6-4. Din pacate Hendry nu mai e jucatorul care domina circuitul mondial acum cativa ani. Sunt curios daca va rezista i8n circuit la fel de mult ca Steve Davis, care si la 50 de ani pare foarte proaspat si dornic de victorie.

 

Acum joaca Ali Carter contra lui Peter Ebdon. Deocamdata conduce Carter cu 2-0 si sper sa si castige, pentru ca nu-mi place jocul lui Ebdon, cel mai soporific jucator din circuit :yawn:

Link to comment
Share on other sites

S-au dus si sferturile de finala. In meciul din aceasta seara Ronnie O'Sullivan l-a facut praf pe Ali Carter, 6-2. Din ce-am vazut (s-a dat doar prima parte a meciului pe Eurosport, rezultatul l-am gasit pe net), Ronnie e in forma maxima. In semifinala va juca impotriva lui Stephen Maguire.

 

Si cealalta semifinala e interesanta: tanarul Mark Selby contra experimentatului John Higgins. Se vede ca Masters-ul e un turneu de top, au afuns in semifinale numai jucatori exceptionali.

Link to comment
Share on other sites

Semifinalele au fost dezechilibrate: Selby-Higgins 6-2 si O'Sullivan-Maguire 6-1. S-a depasit recordul la break-uri peste 100 de punbcte la un singur turneu (27) precum si recordul break-urilpr de peste 100 realizate de un singur jucator la masters (42, desigur Ronnie) :hurray: Se anunta o finala de foc maine!

 

PS Abia astept sa vad jocurile in reluare, se pare ca merita.

Edited by pufonel
eliminata repetitia
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar finala nu m-a dezamagit. A fost una din cele mai pasionante finale din ultima vreme. Ambii jucatori au fost in forma si au avut break-uri mari (3 de peste 100, unul al lui Ronnie si 2 ale lui Mark). Pana la urma a invins experienta lui Ronnie O'Sullivan, care a castigat greu, dar meritat cu 10-8.

 

Urmatorul turneu va fi Openul Galez, in februarie.

Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu m-a dezamagit finala si nici macar Selby , care , vorba cuiva care comenta despre prestatia unui portar , apara imposibilul dar are probleme cu posibilul . Ca sa folosesc o expresie consacrata din alt sport , a pierdut din greseli neprovocate , adica pe mana lui . Dar cu toate astea , meciul a fost superb , iar eu cred in continuare in steaua lui Mark Selby ...

Link to comment
Share on other sites

Sa fiu sincer, pana la meciul asta Selby nu prea ma impresionase. Acum, cand am vazut cum s-a luptat de la egal la egal cu Ronnie, a inceput sa-mi placa si sper ca va castiga si titlul mondial.

Anul trecut , la turneul galez , daca nu ma insel , a luptat cu Ronnie si mai " de la egal la egal " invingandu-l cu 9-8 .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

A inceput si Openul Galez, dar din pacate nu prea am avut timp de el :uf: In seara asta am vazut meciul Mark Selby - Dave Gilbert, castigat de Selby cu 5-1. La felul cum a jucat, nu m-ar mira sa-si apere titlul. In rest Hendry si Ebdon continua pasa proasta... si sa vedem ce mai urmeaza.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa scriu despre finala. Noroc ca am venit mai repede din excursie si am mai prins ultima parte, in care am vazut un joc extraordinar prestat de Ali Carter. Acesta i-a luat 7 jocuri consecutive lui Joe Swail. :first:

 

Urmatorul turneu va fi Openul chinezesc, in martie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A inceput si Openul Chinei, dar din cauza fusului orar nu am avut timp sa vad cateva meciuri decat azi. L-am vazut pe Ronnie care n-a avut mari probleme cu chinezul Xiao Guodong (5-3). Cel putin inceputul meciului a fost fulminant pentru "The Rocket", care a reusit 2 break-uri de peste 100, dupa care cred ca si-a mai pierdut din concentrare. Dar tot a reusit cateva lovituri de meci demonstrativ. In sferturi va fi un super meci in compania lui John Higgins. Pacat ca unul din ei va trebui sa plece acasa.

 

Din pacate cativa favoriti au fost eliminati, incepand cu Ding Junhui si terminand cu Mark Selby, care a fost invins net (5-1) de Graeme Dott, revenit dupa acea accidentare stupida si flamand de puncte. In schimb s-a calificat dupa mult timp in sferturi Stephen Hendry. Se anunta meciuri interesante in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Pe 17 aprilie, desigur la Sheffield.

 

Pana atunci insa sa nu uitam sa salutam vistoria lui Peter Ebdon in China, in fata lui John Higgins (10-8). Nu sunt un mare fan Ebdon, dar a avut cateva lovituri spectaculoase si per ansamblu a gresit mai putin ca scotianul. Sa vedem ce va face la Sheffield.

 

Apropo, cine credeti ca va castiga campionatul mondial? Astept pareri si comentarii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sambata a inceput Campionatul mondial. Pana acum Ronnie a trecut lejer de Bingham, iar Hendry l-a invins pe Williams 10-7, intr-un meci in care cei doi multipli campini mondiali nu s-au ridicat la adevarata lor valoare.

 

Acum se joaca meciurile Selby - Walden (8-5 la pauza) si derby-ul chinezesc Ding Junhui - Liang Wrnbo (3-1 pana acum). Se anunta un campionat interesant, cu multe break-uri mari si meciuri spectaculoase.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...