Jump to content
Vesperala Forum

Fumatul - metode sa te lasi


Folderaş

Recommended Posts

Am o saptamana de cand m-am lasat de fumat ( o saptamana fara tigara e mult spus ca m-am lasat dar sper sa acceptati ma acceptati asa ). Am facut un tratament despre care voi povesti pe aici , unii stiu deja despre ce este vorba pentru ca s-au oferit sa ma sponsorizeze intr-un fel sau altul . Asa ca daca ai fost fumator si ai reusit sa te lasi scrie-ne si noua . Sau daca incerci sa te lasi , la fel spune si altora ce simti . Poate asa unii nici nu vor incerca sa afle cum este sa fii fumator iar altii vor gasi metoda ideala pentru ei pentru a se lasa de fumat .

Edited by Folderaş
Link to comment
Share on other sites

Eu am fumat de la varsta de 14 ani, la inceput ca toti ceilalti, curiozitatea, apoi incet incet s-au scurs fara sa stiu cam 28 de ani, 28 de ani de fumat crunt, ajunsesem la doua pachete pe zi. Insa, iata ca de cca. 5 ani am renuntat sa mai fiu membrul acestui club, si credeti-ma ca sunt, nu multumit, ci mandru de mine.

Metoda folosita ? - vointa

Pur si simplu m-am trezit intr-o dimineata zicand "De azi nu mai fumez...gata", si gata a fost, nu reduceri de tigari, nu amanari pentru o anumita data, nimic, doar gata si atat.

Incercasem in nenumarate randuri cu plasturi, tigari medicinale si mai stiu eu ce, dar pana nu am spus HALT, nu am reusit.

 

Dorinta reala impreuna cu vointa dau reteta de aur sa te lasi.

E probata.

Link to comment
Share on other sites

Orpheus , te felicit pentru vointa pe care o ai ! Si eu as fi mandru daca as fi in locul tau .

 

Nu vreau sa ii descurajez pe cei ce vor sa incerce Nicorette plasture sau guma . Le-am incercat pe amandoua si nu mi-a folosit la nimic . Stateam cu guma aia in gura si fumam :lol: sau cu platurele pe mana si tigara in cealalta .

 

Indiferent de metoda pe care o alegi sa te lasi de fumat , nici una nu iti rezolva problema 100% . Ai nevoie si de convingerea ta ca vrei sa te lasi .

Link to comment
Share on other sites

tot din" frageda-mi pruncie" m-am apucat si eu de fumat. si-am tinut-o asa pana acum un an, cand m-am hotarat sa ma las . am avut o tentativa nereusita , apoi medicul intreprinderii unde lucrez mi-a recomandat niste picaturi, pe moment nu imi amintesc cum se numeau dar, daca vreti sa le folositi si voi, ma interesez , adica il intreb pe medicul acela. mi-a trebuit si destula vointa, dar am reusit. acum imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme, asta e. o masina am fumat sigur. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

simplu

 

am zis că nu mai fumez şi gata

de doi ani nu mai fumez, am fumat cam un pachet pe zi în cei 6 ani cât am fumat

 

 

dar ca să mă las am apelat la guma de mestecat, şi m-am lăsat la începutul unei vacanţe de iarnă, când stresul e minim

cam 2-3 folii de gumă pe zi, vreo 3 săptămâni

deja papilele mele nu mai simţeau gusturile acru/dulce/sărat... nimic

dar măcar am rezistat să nu fumez

pe urmă am rărit guma de mestecat...:)

Link to comment
Share on other sites

tot din" frageda-mi pruncie" m-am apucat si eu de fumat. si-am tinut-o asa pana acum un an, cand m-am hotarat sa ma las . am avut o tentativa nereusita , apoi medicul intreprinderii unde lucrez mi-a recomandat niste picaturi, pe moment nu imi amintesc cum se numeau dar, daca vreti sa le folositi si voi, ma interesez , adica il intreb pe medicul acela. mi-a trebuit si destula vointa, dar am reusit. acum imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme, asta e. o masina am fumat sigur. :sorry:

Important este ca ai reusit . Si tu imi confimi ca nu exista tratament care sa functioneze singur . Este nevoie si de vointa . Si mie imi pare rau ca nu m-am lasat mai devreme . Anul asta am facut 10 ani de fumat .

 

simplu

 

am zis că nu mai fumez şi gata

de doi ani nu mai fumez, am fumat cam un pachet pe zi în cei 6 ani cât am fumat

 

 

dar ca să mă las am apelat la guma de mestecat, şi m-am lăsat la începutul unei vacanţe de iarnă, când stresul e minim

cam 2-3 folii de gumă pe zi, vreo 3 săptămâni

deja papilele mele nu mai simţeau gusturile acru/dulce/sărat... nimic

dar măcar am rezistat să nu fumez

pe urmă am rărit guma de mestecat...:)

Ma bucur pentru tine vespe . Stiu ca nu a fost usor . Dar as fi interesat sa stiu cam ce simptome ati avut dupa ce v-ati lasat . De exemplu dureri musculaare in primele zile . Sau ameteli ?

Link to comment
Share on other sites

Dar as fi interesat sa stiu cam ce simptome ati avut dupa ce v-ati lasat . De exemplu dureri musculaare in primele zile . Sau ameteli ?

 

Nu, nici una din astea, pur si simplu, am fost impins de asa o hotarare si determinare de mari, incat organismul a fost stopat de a mai crea acea stare de "sevraj", daca o pot numi asa.

Singurul care mai tindea spre ele, era doar gandul, insa cu timpul a renuntat si el.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur pentru tine vespe . Stiu ca nu a fost usor . Dar as fi interesat sa stiu cam ce simptome ati avut dupa ce v-ati lasat . De exemplu dureri musculaare in primele zile . Sau ameteli ?

doar faptul că a trebuit în locul meselor obişnuite, două pe zi, să fac vreo 6 pe zi, mult diminuate.

asta ca să îmi reziste stomacul

e ştiut că guma de mestecat determină în organism aceeaşi reacţie ca şi mâncarea, iar acizii din stomac determinaţi de mestecatul gumei mi-l puteau ciurui dacă nu aveam grijă să nu rămână gol

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: exact motivul pentru care trebuie să te stăpâneşti puţin, ca să nu iei prea repede şi mult în greutate

 

vei lua, dar e bine să iei treptat :)

incerc sa nu mananc orice . ma feresc de carne . orisicum nu sunt un carnivor de felul meu . dar nu se stie ce se poate prinde de mine . in orice caz vreau sa fac orice sa scap de ideea de fumat . azi am stat special mai mult printre fumuri si fumatori ca sa vad daca ma apuca dorul . si nu am avut nimic . dar dimineata cand ma trezesc .... ma gandesc la cafeaua si tigara mea .

Link to comment
Share on other sites

Eu am fumat 18 ani...media era de un pachet şi jumătate pe zi. După masa de prânz fumam două tigări una după alta, altfel nu-mi cădea bine..dimineata la cafea tot doua... Cum m-am lăsat _ Eu dintodeauna am avut prb cu amigdalita. Chiar si cand eram cu gatul umflat si chiar daca tigarea imi provoca usturime si o stare de rău. tot trăgeam căteva fumuri... Într-o dimineaţa, am reflectat o clipă şi mi-am spus :" I-a să nu-mi provoc o stare de rău,măcar până scap de boală." Boala m-a ţinut trei săptămâni. Apoi, mi-am spus :" am stat doua saptamani fără să fumez, să văd cât pot sta, dar, fără să mă chinui, dacă-mi vine să fumez voi fuma normal şi liniştit"... de atunci au trecu 9 ani. Până acum vreo doi ani, noaptea, mai visam că fumez.. :smile:

Eu zic ca nu e vorba de economie de bani, cheltui mai mult pe fructe, dar e un mare câştig pentru sănătate şi în special pentru cei din jur...şi m-am îngrăşat cu 10 kg :ha:

Link to comment
Share on other sites

Eu am fumat 18 ani...media era de un pachet şi jumătate pe zi. După masa de prânz fumam două tigări una după alta, altfel nu-mi cădea bine..dimineata la cafea tot doua... Cum m-am lăsat _ Eu dintodeauna am avut prb cu amigdalita. Chiar si cand eram cu gatul umflat si chiar daca tigarea imi provoca usturime si o stare de rău. tot trăgeam căteva fumuri... Într-o dimineaţa, am reflectat o clipă şi mi-am spus :" I-a să nu-mi provoc o stare de rău,măcar până scap de boală." Boala m-a ţinut trei săptămâni. Apoi, mi-am spus :" am stat doua saptamani fără să fumez, să văd cât pot sta, dar, fără să mă chinui, dacă-mi vine să fumez voi fuma normal şi liniştit"... de atunci au trecu 9 ani. Până acum vreo doi ani, noaptea, mai visam că fumez.. :smile:

Eu zic ca nu e vorba de economie de bani, cheltui mai mult pe fructe, dar e un mare câştig pentru sănătate şi în special pentru cei din jur...şi m-am îngrăşat cu 10 kg :ha:

:D: Felicitari . As zice ca ai reusit sa iti pacalesti viciul . Eu fumam mult de tot dimineata , in doua ore se ducea jumatate de pachet . De cand m-am lasat de fumat nu pot sa spun ca am facut vreo economie de bani , pur si simplu cheltui mult pe dulciuri si ... bere . Dar ma simt mai liber . Parca mi-am recapatat libertatea . Mai mult ca sigur ma voi ingrasa si eu .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
CUm sa te lasi de fumat?

Pai sa ti se spuna dupa un examen medical ca ai un inceput de cancer pulmonar sau sa faci un infarct miocardic si sa supravietuiesti.....cred ca sunt metode eficiente, desi cam traumatizante.

Unii nu sunt speriati nici macar de pozele alea de pe pachete . Care apropo sunt mari prostii . Si sunt periculoase doar prin mesajul lor . Un psiholog poate explica mai bine .

Link to comment
Share on other sites

Pai e deja clasic bancul cu tipul care cere tigari la magazin si primeste un pachet pe care scrie: tutunul cauzeaza impotenta; ii spune vanzatoarei: nu va suparati, de-alea cu cancer nu aveti?

Cristi , bancul este super . Dar mesajele subliminale pe care le primesti de pe pachetele alea nu prea ma fac sa rad .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Carii, stomatite, gingivite, leucoplazii, ulcer, boala Crohn, litiază biliară sau cancer sunt o parte din afecţiunile cu care se confruntă fumătorii.

 

Fumatul este principala cauză a cancerului pulmonar, dar afectează grav şi celelalte organe. Sistemul digestiv este primul care intră în contact cu gazele nocive din fumul de ţigară, de aceea este primul care se resimte. La nivelul gurii poate să apară leucoplazia, o placă albă, circumscrisă sau extinsă, cu potenţial malign. Stomatita nicotică se manifestă ca o îngroşare difuză a boltei palatine cu inflamaţia cronică a glandelor salivare palatine. Boala periodontală (gingivită sau parodontoză) este altă afecţiune inflamatorie care poate implica structurile de suport ale dinţilor. Fumătorii se îmbolnăvesc foarte uşor de gingivită şi ajung să-şi piardă dinţii.

Fumatul duce la apariţia cariilor dentare şi a plăcii, produce modificări ale compoziţiei şi consistenţei salivei, tulburări de gust şi miros.

 

Procedee ? Se impun cu necesitate constientizarea consecintelor dramatice si apelul la vointa .

Link to comment
Share on other sites

Recomand fumătorilor să îşi cumpere narghilea. E mult mai sănătoasă. În + combinaţiile pot fi variate (nu neapărat tutun, nu neapărat apă) :D

Personal, nu prea văd de ce te-ai lăsa de ceva ce îţi face plăcere. Sau ţi-a făcut cândva.

Totuşi "de undeva tre' să ţi se tragă" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...