Jump to content
Vesperala Forum

Probleme de logica si inteligenta


Orpheus

Recommended Posts

La un bijutier intra intr-o zi un cetatean si-i spune:

-Am sapte bucati de lant de aur. Doua au cate sase zale, alte doua au cate cinci, iar alte trei au cate sapte. As dori ca din aceste sapte bucati , care totalizeaza 43 zale , sa-mi faceti un lant lung, cu tot atatea zale si neincheiat la capete.

-Nimic mai simplu. Vom inadi bucatile. Veti plati cate 10 lei pentru fiecare za taiata si lipita la loc.

Lucrurile fiind lamurite, omul vine peste cateva zile sa-si ia lantul . Fara sa mai intrebe nimic, el plateste bijutierului 60 lei.

-Ati gresit socoteala- ii spune bijutierul.

-Ba n-am gresit deloc. V-am adus sapte bucati de lant din care mi-ati facut un lant lung, neincheiat la capete, format din 43 zale. Din sase taieturi ati terminat lucrarea.

-Si totusi va inselati, raspunde bijutierul.

Cine avea dreptate?

Clientul avea dreptate , fiind nevoie doar de 6 tăieturi pentru a întregi lanţul :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai daca iei lantul de 5 zale ai 4 taieturi .Si ramai cu cele 5 bucati de cate o za.

păi tai toate cele 5 zale, ca să le poţi folosi la a prinde lanţurile rămase între ele

scopul nu e să ai 5 zale desprinse una de alta, ci 5 zale tăiate, numai bune de legat altceva cu ele

Link to comment
Share on other sites

Eu niciodata nu prind inceputul problemelor. :cry:

:airkiss: :ha:

Acum il prinzi, sigur.

 

Cinci perechi de tineri logoditi , prieteni, au hotarat sa petreaca revelionul impreuna, asezandu-se la masa in felul urmator:de-o parte a mesei s-au asezat, in ordine, Costica, Sanda, Dan, Anisoara si Gica. De cealalta parte stau Irina, Petre, Maria, Ioana si Alexandru.

Interesant este ca niciun baiat nu sta de aceeasi parte cu logodnica si nici fata in fata cu ea. Costica se afla la aceeasi distanta de logodnica sa ca si Dan de a lui. Incepe dansul si veselia este in toi. La un moment dat, tot schimbandu-se perechile, Gica danseaza cu logodnica lui Alexandru, Costica cu a lui Dan, Alexandru cu logodnica lui Costica, Dan cu cea a lui Gica. Numai Petre danseaza in acel moment cu propria lui logodnica.

Dupa amanuntele date, puteti spune numele partenerilor care danseaza impreuna?

Link to comment
Share on other sites

Am tot dansat si eu cu ele si raspunsul ar fi:

Gica danseaza cu Sanda

Costica danseaza cu Irina

Alexandru danseaza cu Maria

Dan danseaza cu Ioana

Petre cu propria logodnica Anisoara

Este corect raspunsul? :confused:

 

eu dansez singur... :smile:

felicitari Malitzia ca ai raspuns corect si ai fost prima :giveheart:

Edited by oemor
Link to comment
Share on other sites

Intr-o zi in timp ce discutau doi politisti unul cu grad mare si un subaltern, primesc vestea ca a fost savarsita o crima care trebuie investigata.

Politistul cu grad mare ii spune subalternului sa investigheze el crima si sa ii aduca rezultatul investigatiei.

Subalternul ii spune ca se duce sa investigheze crima dar nu se duce si scrie de la el (inventeaza) ce a vazut la fata locului (adica la locul crimei) :

“Am intrat in camera erau toate lucrurile ravasite, mortul era asezat pe un scaun, cu mainile pe birou, capul asezat pe maini, sub maini era o carte deschisa la pagina 73 – 74, langa, tot pe birou se afla o lampa cu becul spart.”

Subalternul duce rezultatul investigatiei scornite de el, iar politistul cu grad mare cand o citeste isi da seama ca este inventata de subaltern.

 

Cum si-a dat seama ca este inventata

Link to comment
Share on other sites

Astept cu nerabdare sa ne taie vespe postarile off topic

:) am ajuns la concluzia că îmi mai trebuie minim 2 moderatori: pentru aria Fun şi pentru Vorbe în vânt...

Primul e trecut pe lista cu priorităţi :smile:

ca să fiu ontopic: cum am ajuns la concluzia numărului minim? :rade:

 

pagina 73 – 74

:) nu se putea deschide aşa

Link to comment
Share on other sites

La un concurs de admitere intr-o scoala de politie, tinut in urma cu cativa ani , cei 248 candidati au fost supusi la urmatoarea proba:

Fiecare a primit patru fotografii reprezentand persoane diferite. Apoi, candidatilor li s-a mai dat inca patru fotografii, tot ale acelorasi persoane, insa de data asta deghizate. Li s-a cerut ca, intr-un anumit timp , sa imperecheze cele doua randuri de fotografii. Rezultatul: 132 de candidati , au imperecheat corect toate fotografiile, 10 n-au avut niciun raspuns corect, 43 au reusit sa gaseasca corect perechea unei singure fotografii, iar restul au imperecheat corect doar doua.

In afara acestui test , candidatilor le-a fost pusa si urmatoarea intrebare:

Nu li s-a parut curios ca niciunul dintre participanti n-a indicat corect trei perechi? Care este explicatia?

Link to comment
Share on other sites

La un concurs de admitere intr-o scoala de politie, tinut in urma cu cativa ani , cei 248 candidati au fost supusi la urmatoarea proba:

Fiecare a primit patru fotografii reprezentand persoane diferite. Apoi, candidatilor li s-a mai dat inca patru fotografii, tot ale acelorasi persoane, insa de data asta deghizate. Li s-a cerut ca, intr-un anumit timp , sa imperecheze cele doua randuri de fotografii. Rezultatul: 132 de candidati , au imperecheat corect toate fotografiile, 10 n-au avut niciun raspuns corect, 43 au reusit sa gaseasca corect perechea unei singure fotografii, iar restul au imperecheat corect doar doua.

In afara acestui test , candidatilor le-a fost pusa si urmatoarea intrebare:

Nu li s-a parut curios ca niciunul dintre participanti n-a indicat corect trei perechi? Care este explicatia?

 

Ar fi fost imposibil sa indice 3 perechi corecte pentru ca implicit ar fi fost corecta si a patra.

Avand doua grupuri de cate 4 fotografii (foto real-4 bucati,foto deghizat-4 bucati) nu poti sa faci 3 perechi corecte(foto real-foto deghizat) si a patra sa fie incorecta.

:rolleyes:

Edited by oemor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...