Jump to content
Vesperala Forum

De unde sunteti?


amadino

Din care zona a tarii? sau a lumii?  

115 members have voted

  1. 1. Din care zona a tarii? sau a lumii?

    • Oltenia
      16
    • Muntenia
      29
    • Ardeal
      19
    • Banat
      8
    • Dobrogea
      11
    • Moldova
      26
    • Basarabia
      0
    • Bucovina
      2
    • Diaspora
      0
    • Nu sunt roman
      3


Recommended Posts

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:harbuz: îmi aduseşi aminte..:smile:

 

 

bun venit :hugs:

Bine v-am gasit!Imi cer scuze ca mi-am facut prezenta asa tarziu! :)

 

 

Ca sa ajung la Bucuresti fac 8 ore (aproape 800 km).

Ca sa ajung la kg cred ca fac mai mult de 10 ore.

Tasos,tu esti grec sau vlah(aroman) din nordul Greciei?Te exprimi bine romaneste!

Link to comment
Share on other sites

Inaintea primului an de studii, strainii au un an pregatitor in care invata limba romana.

 

Din experienta personala, iti spun ca la sectiile unde sunt putini straini, acestia invata BINE DE TOT romaneste.

La sectiile unde sunt in grup mai numeros, povestesc mai mult intre ei si nu se prea descurca cu limba nici dupa 5-6 ani de scoala.

Link to comment
Share on other sites

 

:hm: chiar ştie bine română, şi nu mă refer la vorbit neapărat, că reuşeşte să se exprime, ci la faptul că înţelege sensul postărilor noastre..:smile:

Link to comment
Share on other sites

Inaintea primului an de studii, strainii au un an pregatitor in care invata limba romana.

 

Din experienta personala, iti spun ca la sectiile unde sunt putini straini, acestia invata BINE DE TOT romaneste.

La sectiile unde sunt in grup mai numeros, povestesc mai mult intre ei si nu se prea descurca cu limba nici dupa 5-6 ani de scoala.

Ai mare dreptate. In 1992 la anul pregatitor ieram cu inca 14 grecii la grupa. Rezultate: Profesoara a invatat greaca :lol:

In 1995 ieram la medicina in Constanta, primul grec la sectia de romana.

 

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...

Mie mi se pare ca nu o sa evoluezi niciodata asa . E adevarat ca parintii sunt temelia existentei noastre pe pamant dar trebuie sa inveti sa dezvolti afectiune si intelegere si cu oamenii din exterior . Eu daca nu plecam de la mama si tata nu as fi vazut realitatea si trait in ea

Link to comment
Share on other sites

Hai sa privim situatia din alta parte:tu,sau oricine putea sa discute cu parintii,la un acord ceva.Ma rog..daca in postul ala te refereai la mine..inca mai e timp

 

Am raspuns opiniei tale fata de intelegere si siguranta . Nu contest nimanui decizia . Am formulat ce cred eu .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...