Jump to content
Vesperala Forum

Pasta voastră de dinţi


vesperala

Recommended Posts

Pasta pentru albirea dintilor

 

Pasta pentru albirea dinţilor este cea mai bună şi facilă modalitate pentru a vă asigura că aveţi un zâmbet strălucitor. Aceste produse reuşesc cu succes să îndepărteze petele de pe dinţi şi îmbunătăţesc aspectul general al danturii. Partea cea mai bună este că nu afectează culoarea naturală a dinţilor. Pasta poate deschide nuanţa danturii cu până la două tonuri, în funcţie de gradul de decolorare. Spre deosebire de gelurile folosite de stomatologi, pastele de dinţi pentru albire nu conţin înălbitori, ci doar substanţe chimice uşor abrazive, care îndepărtează petele, dar şi agenţi de lustruire şi fluoridă, care protejează dinţii împotriva cariilor.

 

Pe piaţă există si truse pentru albirea dinţilor, un produs relativ nou. În general, acestea conţin un gel pentru albire (gel peroxid) şi un fel de suport pentru dinţi, iar alte tipuri includ şi fâşii speciale pentru albirea dinţilor. Gelul conţine, printre altele, 1-10% peroxid de carbamidă pentru albirea dinţilor şi glicerină. Rezultatele utilizării acestor truse „pentru acasă“ sunt similare cu cele ale unei vizite la un cabinet de estetică dentară. Avantajul este că preţul nu este la fel de piperat. Dezavantajul ar fi că pentru rezultate excepţionale este nevoie de folosirea acestei truse de câteva ori consecutiv.

Fâşiile pentru albirea dinţilor sunt altă metodă pentru efectuarea acestei operaţiuni acasă, întrucât produsele sunt eficiente, uşor de folosit şi convenabile ca preţ. Acestea îndepărtează petele de la suprafaţă, dar protejează şi smalţul dinţilor împotriva pătării. Cele mai multe produse de acest fel sunt acoperite cu un gel pe bază de peroxid, care reuşeşte să albească dinţii cu una sau două nuanţe, cu condiţia să fie folosite regulat.

GDS

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Gingivitele au ca factor principal placa bacteriana. Factorii favorizanti sunt locali si generali. Factorii locali care influenteaza retentia placii bacteriene sunt: cariile netratate, obturatiile deobordante si neadaptate sau lustruite corect, lucrarile protetice neadaptate corect marginal (adica la nivelul gingiilor), pot fi prea largi si atunci nu se produce autocuratirea si nici cu oeriajul nu se poate ajunge pana acolo. De asemenea coloratiile dentare produse de cafea, suc, ciocolata, ceaiuri, etc. Inclusiv tartrul dentar care retentioneaza si mai multa placa bacteriana. De asemenea incongruentele dento-alveolare influenteaza ft mult masticatia si implicit retentia placii bacteriene, care duce la aparitia gingivitei.Toate acestea influenteaza curatirea si autocuratirea. La acestea se adauga si factorii generali: pubertate, menstruatie, graviditate, menopauza, alte boli generale, sau obiceiurile vicioase cum ar fi fumatul. Trebuie mentionat ca factorii generali sunt secundari in producerea gingivitei.

Aici mi-as permite sa dau un sfat tuturor celor care au copii, sa fie atenti la eruptia dintilor copiilor, si sa ii duca la ortodontist atunci cand se pierde un dinte temporar inainte de vreme, in acest fel se pot evita incongruentele dento-alveolare. De asemenea sa nu lasati copii sa suga degetelul, obrajii, sa isi muste buzele, sau sa stea cu limba intre dinti, sau alte obiceiuri pe care le observatii la copii vostri. Toate acestea duc in timp la anomalii dento-alveoare care se trateaza mai greu apoi.

In legatura cu tehnica de periaj: periajul este bine sa se faca macar de 2 ori pe zi, intre 3-5 minute, curatandu-se toate fetele dintilor, printr-o miscare vibratorie orizontala (atentie vibrati, nu frecati ft tare orizontal pentru a nu irita gingiile). http://www.intercer.net/stoma/periaj.html . Aici explica ft bine aceasta tehnica, si sunt si poze. De asemenea incercati sa consumati alimente de consistenta medie si tare (de asemenea la copii vostri cu dinti temporari, aveti grija ca ei sa consume alimente de consistenta tare. Aceste alimente asigura autocuratirea, si masayl gingiilor si prin asta se asigura o sanatate a gingiilor.

Sper ca v-am fost de ajutor cu cateva sfaturi :D

Link to comment
Share on other sites

Si ce pasta de dinti pentru albire recomandati?

 

 

Eu.. nu stiu le-am folosit aproape pe toate. Ele nu au un efect de albire ca atunci cand mergi la dentist. Ele curata petele de pe dinti. E bine sa folosesti o pasta cu particule abrazive. Alea de la Blend-a Med mi-au placut mie.. Mai sunt si de la Colgate (am voie sa zic numele, oare?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...