Jump to content
Vesperala Forum

Cărţi poliţiste preferate


vesperala

Recommended Posts

Eram cândva mare amatoare de cărţi poliţiste

 

Cărţile cu căpitanul Apostolescu, ale lui Horia Tecuceanu erau printre preferatele mele :)

 

Vouă v-a rămas în minte vreun roman poliţist?

Link to comment
Share on other sites

Orasul revolverelor mute de P. Howard . De fapt pe tip il chema Rejto Reno si era evreu ungur . P. Howard era pseudonimul sub care scria . Am mai citit inca doua carti scrise de el , care mi-au placut aproape la fel de mult : Ciclonul blond si Carantina la Grand-Hotel . Dar cartile astea nu le-am savurat pentru intriga politista , ci pentru umorul extraordinar si aparte cu care au fost scrise . Pacat ca Jeno a murit pe la vreo treizeci si ceva de ani si n-a apucat sa scrie prea mult . Daca puneti mana pe vreo carte de-a lui , n-o iertati si cititi-o . Dar pe asta l-am descoperit mai tarziu , prin facultate .

Cand eram prin liceu imi placeau mult cartile lui Raymond Chandler ( alea cu detectivul Marlowe ) , mai era una care se numea Acolo unde e stapana primavara - nu mai stiu autorul , sau una din preferatele mele - Arcasul verde de Edgar Wallace . Si normal , am cam ras tot ce mi-a picar in mana de-al Agathei Christie . In mod sigur , am citit si o gramada de tampenii , politiste sa fi fost ...

Din autori roamani , Rodica Ojog-Brasoveanu si Horia Tecuceanu cu Apostolescu al lui . Pe alea cu securisti patrioti , de treaba si mari agenti , genul lui Haralamb Zinca le ocoleam .

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...