Jump to content
Vesperala Forum

Probleme de logica si inteligenta


Orpheus

Recommended Posts

Un mic exercitiu de gandire...raspunsul il aflati singuri ...pe loc...

 

http://www.psihoteste.ro/teste/joc116.html

 

Am vaga senzatie ca o sa te strang de gat cat de curand. :lol:

 

O sa citesc dimineata.

 

Iarta-mi stilul bombastic. O sa par cel putin un imbecil prefacut. Vezi posturi recente. Glumesc.

 

De fapt nu glumesc. :d1:

 

Totul ok?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am vaga senzatie ca o sa te strang de gat cat de curand. :lol:

 

O sa citesc dimineata.

 

Iarta-mi stilul bombastic. O sa par cel putin un imbecil prefacut. Vezi posturi recente. Glumesc.

 

De fapt nu glumesc. :d1:

 

Totul ok?

 

ok?? :tongue:

Mai mult de atat...totul super :tongue: :boogie:

 

:d1:

Link to comment
Share on other sites

...Uimirea si bucuria au fost nespuse, din partea amandurora. Nu se mai vazusera din copilarie si nici nu-si mai scrisesera. Sa tot fi trecut de-atunci vreo 20 ani. Cu toate acestea, s-au recunoscut imediat. Timpul nu le schimbase prea mult fizionomia, dar Lisandru avea parca o figura mai matura. Dupa ce-si stransera mainile cu caldura s-au asezat in Cismigiu, pe-o banca, pentru a-si povesti ce facusera in anii care au trecut.

- Eu m-am casatorit, spuse Lisandru. Dar tu?

-Si eu. Am si o fetita.

-Felicitari. Cum o cheama?

-Ca pe mama ei.

- I-ai pus un nume frumos. Numele Elena a fost si va ramane oricand pe placul tuturor.

Intr-un tarziu se despartira.

Dupa cele relatate, va puteti da seama cum a stiut Lisandru ca pe fetita o cheama Elena?

Link to comment
Share on other sites

De fapt Narcisa a vrut sa ne intrebe cum de a pronuntat Lisandru numele Elena!

Logica ar fi ca Lisandru se intalnise tocmai cu Elena(mama fetitei) si de aceea a stiut acest nume ,cunoscand-o pe ea

 

Oemor,mi se pare mie sau reinterpretezi intrebarea Narcisei care suna asa "va puteti da seama cum a stiut Lisandru ca pe fetita o cheama Elena?" Lisandru a urmat acea deductie logica de care am vorbit.

Edited by raul
Link to comment
Share on other sites

Narcisa,nu ne-ai dat de calcul.

Pe fetita o cheama ca pe mama ei.Pe mama ei o o cheama Elena.Deci si pe fetita o cheama Elena.

cei doi nu se văzuseră de 20 de ani

 

de unde ştia el cum o cheamă pe mamă? ţie ţi se pare evident? :)

 

 

dacă te întâlneşti cu un prieten din copilărie după 20 de ani, tu ştii cum o cheamă pe nevastă-sa?

da, explicaţia este că persoana cu care s-a întâlnit este de fapt o femeie, nu un bărbat...:) femeie pe care el o cunoştea de 20 de ani, care era mama fetiţei

Link to comment
Share on other sites

Nu se mai vazusera din copilarie si nici nu-si mai scrisesera.Este destul de clar raul ca se cunosteau si stiau si ce nume are fiecare.

Daca nu esti de acord cu aceasta explicatie logica de unde a aparut numele ELENA in context.

De ce nu Maria sau Mirabela.

Pentru ca pe acea prietena a lui Lisandru o chema Elena si este foarte logic ca si fetita ei sa poarte acelasi nume...asa cum insasi mama ei a zis

 

Ti se pare ca reinterpretez intrebarea Narcisei.

La asta m-am referit.

Eu nu am chef sa dau explicatii decat intr-un mod civilizat raul!

Am incheiat aceasta discutie.

Eu zic sa depasim momentul.

Ok

Edited by oemor
Link to comment
Share on other sites

vespe si tu interpretezi.Nu o cunostea musai de 20 de ani.De 20 de ani nu o mai vazuse.Si daca e femeie e musai sa o cheme Elena?

bine, o cunoştea de cel puţin 20 de ani.

 

dacă interlocutorul nu era femeie, lisandru nu putea să ştie cum se numeşte fetiţa.

iar el ştie cum se numeşte fetiţa. înseamnă că interlocutorul e o femeie care are o fetiţă cu acelaşi nume cu ea.

el spune: Elena. cred că el ştie mai bine cum o cheamă pe femeie.

Link to comment
Share on other sites

aha .. eu am incercat sa ma pun in locul lui lisandru ,asta am facut :) asa am dedus eu ca o cheama Elena pe fetita

 

oemor,vesperala spune ca o cunostea de cel putin 20 de ani si ca dupa atata timp nu avea cum sa ii mai stie numele femeii

tu spui altceva ,ca stiau cum se numesc

Edited by raul
Link to comment
Share on other sites

aha .. eu am incercat sa ma pun in locul lui lisandru ,asta am facut :) asa am dedus eu ca o cheama Elena pe fetita

de unde ştia lisandru cum o cheamă pe mama fetiţei dacă nu pe ea o întâlnise?

 

iar vorbim discuţii.

 

ca dupa atata timp nu avea cum sa ii mai stie numele femeii

unde am spus eu asta ?

Link to comment
Share on other sites

aha .. eu am incercat sa ma pun in locul lui lisandru ,asta am facut :) asa am dedus eu ca o cheama Elena pe fetita

 

oemor,vesperala spune ca o cunostea de cel putin 20 de ani si ca dupa atata timp nu avea cum sa ii mai stie numele femeii

tu spui altceva ,ca stiau cum se numesc

 

eu m-am plictisit sa -mi justific rationamentul!

cel putin fata de aceasta problema de logica!

raspunsul este ELENA

Link to comment
Share on other sites

ai spus "dacă te întâlneşti cu un prieten din copilărie după 20 de ani, tu ştii cum o cheamă pe nevastă-sa?"

şi ce legătură are faptul că a întâlnit un prieten cu NEVASTA prietenului?????????????

 

tocmai asta e ideea, că nu e un bărbat , altminteri e evident că nu ştii numele nevestei

 

dar dacă nu e bărbat , nu ai nevoie de nimic, pentru că ştii cum se numeşte.

Link to comment
Share on other sites

răspunsul la CE?

La intrebarea pusa de Narcisa!

Hai ca -mi vine sa rad de acuma!

Poate vine Narcisa si ne rezolva dilema!

Elena este persoana in jurul careia se contureaza raspunsul la intrebare.

Pentru ca pe acea persoana o cheama Elena!

Am obosittttttttt.

Edited by oemor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...