Jump to content
Vesperala Forum

Naşul/Naşa la botez


vesperala

Recommended Posts

Luna viitoare sunt naşa de botez a unei micuţe.

Religia: ortodoxă.

 

 

Unele sfaturi mi-ar prinde bine de la cei păţiţi, care au fost naşi sau şi-au botezat micuţii.

Am găsit eu destule pe net. :qmark: Aud că te dor braţele: slujba e lungă şi bebe stă în braţe.

Şi când auzi asta de la bărbaţi, deja cazi pe gânduri...

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi aduc aminte....

Trebuie nasii sa fie curati inaintea botezului...???

Tu trebuie sa tii in brate micuta si s-o imbraci dupa scaldare.

Lumanarea de botez trebuia sa fie frumoasa si cu flori rosii(este fata!).

Seara acasa se scalda de nasa micuta si se imbraca cu haine noi.

Apoi cei care vor puni banii in hainele micutei.

Si de aici incolo puteti petrece...

Link to comment
Share on other sites

In 4 iulie am botezat si noi. Prima oara. Fata. O minunatie :giveheart:

In privinta trusoului l-a facut nasa, camasuta traditionala romaneasca. Era vara si i-am cumparat doar un body fara maneci pe dedesubt, alb, ciorapei din aceia subtiri si niste botosei. I-am facut eu cornita pe cap, i-am facut eu cearsaful sau crisma in care scoti copilul dupa ce-l scalda. Ai nevoie si de o banda lata tot de genul cearsafului pentru atunci cand o miruie. Lumanarea a fost alba si am impodobit-o eu cu flori de gradina si, deisgur, tricolurul.

Sa iei mai multi pampersi curati la biserica, servetele umede, bavetica.

Vei avea nevoie, ca e frig, o paturica sa o intinzi pe masa cand schimbi copilul si o hainuta/paltonas cu care imbraci copilul dupa scaldatoare.

Iti trebuie certificatul de nastere, nasii platesc slujba. Unii dau bomboane in biserica pentru copii. Unii iau cercei de aur cadou pentru finuta. Se mai practica si rochita de a doua zi pentru finuta.

Mie nu mi-a parut deloc lunga slujba si desi finuta era mare a fost usoara totusi, nu am avut probleme cu tinut in brate. Am facut exercitii de dezbracat si imbracat inainte acasa la finuta cu cateva zile inainte de botez sa ma obisnuiesc iarasi cu un bebe mic. Daca are doar o luna jumate trebuie sa fii atenta sa-i tii mana sub gat, ca e fragil.

Link to comment
Share on other sites

Zoe are 6 luni. Trusoul si toate cele necesare botezului le cumpara bunicii ei in Grecia, ca sa fie conforme cu obiceiurile de acolo. Eu doar le platesc atunci cand ma duc pentru botez.

Mai greu e cänd copilul plânge, că nu ştiu cum să-l liniştesc... Imi amintesc de fratele ei, Manoli, care acum doi ani a plâns, după ce l-au băgat în apă, o jumătate de oră...

 

PS: Big, stii pe undeva pe net textul slujbei de la botez? Stiu ca nasa are niste replici de spus, dar ca sa invat ce trebuie am nevoie si de textul românesc... Crezul îl ştiu, dar mai sunt şi alte lucruri.

Link to comment
Share on other sites

În religia greacă-ortodoxă e doar un naş, nu o pereche de naşi. Eu voi fi naşă, nu soţul...

Un preot mi-a zis ca de fapt şi la noi naş e cel care ţine efectiv copilul în timpul slujbei.

 

 

 

Suzeta! e o idee tare utilă :)

 

ps: Mama copilului o să fie pe lângă mine, de ajutor, sau mă lupt singură cu bestiuţa urlătoare? :huh:

Link to comment
Share on other sites

http://www.educatie-catehetica.ro/activita...TULUI-BOTEZ.pdf

Aici vezi ce spune parintele si ce trebuie sa raspunzi tu!( paginile 5-8 )

:bighug: Multumesc!!!! :kiss_the_star:

 

Bine ca e bebe mare, sa nu mai ai grija capului.

Deci la 6 luni îşi ţine căpşorul singură? :cheer:

Link to comment
Share on other sites

Iata cum decurge o slujba de botez:

 

 

Lume, lume. Voi aveţi certificat cum că aţi fost botezati?

Ca să botez, îmi trebuie şi mie certificat de botez...

 

PS: Din fericire certificatul de cununie religioasă (pe care scrie că sunt ortodoxă, albastru pe alb) va fi suficient. Dar pentru orice eventualitate legată de viitor, Narcisa trage-l te rog pe Mithras de mânecă: atunci când se mai duce la ţară să-l pună pe popa să caute pe sub praful de la arhive şi să-mi dea şi mie certificatul meu. :-/ Contra unei sticle de tuică...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...