Jump to content
Vesperala Forum

Singurătatea


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cand ti se intampla niste chestii urate,n-ai cum sa nu te schimbi cat de putin sau sa ramai cu urme,sechele,daca e pe durata mai lunga ajungi sa te obisnuiesti cu ea si sa faca parte din tine.

Si cand apare si starea de singuratate,nu cred c-o mai poti controla cumva,nici nu mai punem problema de a "exagera" cu ea,din moment ce "te ia "pur si simplu dintr-o data,fiindca face parte din tine.Pe timpul zilei te porti normal si dintr-o data blackout si apar starile si tot ce tine de ea.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce vrei sa zici, dar eu functionez asa: decat sa fiu cu cineva pe care nu il iubesc, mai bine singura.

Prefer singuratatea, decat o relatie de compromis.

 

Daca observi, nu am zis ca prefer pe cineva care sa ma iubeasca, daca nu iubesc eu, mi-e egal ca celalalt ma iubeste.

Cazurile de poveste cu `iubire reciproca`, eh...de ele nu vorbesc.

Am renuntat de mult sa mai cred in asa ceva la mine.

Nu zic de altii, zic la mine. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da,dar nu ma refeream strict la singuratatea din relatie sau dupa o relatie,ca iubeste cineva si ca celalalt nu iubeste,sau alte situatii de genu',desi si asta e un factor.In postu' meu am pus problema la general,luand in considerare diferiti factori,d-asta probabil n-a fost inteles. :lol:

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

Emoticonul e dragut, ce-ai cu el? :resent:

 

Fara legatura cu cele scrise pana acum, vreau sa zic ca din pct meu de vedere, singuratatea e data si de teama.

Teama de a nu gresi, de a nu o lua de la inceput, teama de esec.

Si nici nu vreau sa jignesc pe cineva, dar cred ca este mai mult o alegere, decat o alternativa la ceva.

Ne alegem sa fim singuri, pt ca ne e teama de un eventual esec si credem ca daca stam asa singuri precum cucii, realizam ceva.

Total gresit, trece timpul, se scurge viata, ajungem la capatul ei batrani si deznadajduiti, cand e prea tarziu sa mai facem ceva.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 months later...

Imi place singuratatea, pentru ca e singura companie placuta, in prezenta careia ma pot simti liber. Henry David Thoreau (cred)

 

Asta e adevarat si, in plus, cred ca singuratatea poate stimula creativitatea. Exemplu poate fi aproape orice pictor, scriitor sau... ceva de genul.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

"Atunci când ne este sete Čtim cel mai bine cât valoreazÄ o picÄturÄ de apÄ.

Atunci când ne este foame Čtim cel mai bine cât valoreazÄ o bucÄČicÄ de pâine.

Atunci când ne este dor Čtim cel mai bine cât valoreazÄ un om...

DacÄ setea Či foamea o mai poČi pÄcÄli, ce te faci cu dorul?"

V.R.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...