Jump to content
Vesperala Forum

Durere in gat.


Gliphy

Recommended Posts

Gliphy, eu am mari probleme cu gâtul. Când simt că încep să am probleme, trebuie să iau antibiotic, altfel sunt praf. Odată am lăsat să treacă câteva zile, era în ajun de an nou si ăia au vrut să mă opereze chiar în noaptea de revelion, aşa se umflase şi se agravase. Părerea mea să iei ceva...sau mai bine să mergi la medic.

Link to comment
Share on other sites

Am venit de afara si am observat ca nu pot inghiti nimic, nici un lichid fara sa ma zgarie gatul. Ma doare si simt ca e umflat. Mi-am facut un ceai.Ce sa fac?

 

Gargara cu apa sarata, calduta. Daca ai prin casa albastru de metil, atinge amigdalele . Ceaiurile sa fie calde, nu fierbinti. Un antialgic (ceva contra durerii) , ajuta. Evita aspirina. Daca e vorba de vreun streptococ, e nevoie de antibiotic, de obicei. Daca e virus, scapi mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Gliphy, eu am mari probleme cu gâtul. Când simt că încep să am probleme, trebuie să iau antibiotic, altfel sunt praf. Odată am lăsat să treacă câteva zile, era în ajun de an nou si ăia au vrut să mă opereze chiar în noaptea de revelion, aşa se umflase şi se agravase. Părerea mea să iei ceva...sau mai bine să mergi la medic.

Nu am voie sa merg la medic. Nu am luat nici un medicament,am luat bomboane mentolate si abia pot sa vorbesc.

 

Gargara cu apa sarata, calduta. Daca ai prin casa albastru de metil, atinge amigdalele . Ceaiurile sa fie calde, nu fierbinti. Un antialgic (ceva contra durerii) , ajuta. Evita aspirina. Daca e vorba de vreun streptococ, e nevoie de antibiotic, de obicei. Daca e virus, scapi mai usor.

Mi-e frica de gargara, am baut un ceai cald. Medicamente nu am...

Link to comment
Share on other sites

Atentie, primavara e anotimpul virozelor.E nevoie de multă vitamina C care să “trezească” sistemul imunitar la viaţă. Trebuie sa mancam multe citrice, mai ales lămâi şi portocale. O bombă vitaminică este şi kiwi.

 

Mierea cu propolis nu ar trebui să ne lipsească din casă. Luata de cel puţin trei ori pe zi, câte o lingură , calmeaza tusea şi durerile de gât.

Link to comment
Share on other sites

si pe mine ma doare gitul,

abia de pot inghitii ... imi simpt amigdalele umflate...

vreau sa ma ajute cineva... :hug:

..mergi la doctor, o sa iti dea o reteta. asa am fost si eu.

iti pot spune ce medicamente am primit , dar poate nu iti sunt de folos..

Link to comment
Share on other sites

m-as duce

daca imi dai si idee unde sa gasesc un doctor SIMBATA ? :ping:

daca tu chiar nu mai poti sa inghiti bine mergi la urgenta.... apropo, nu ti-am zis cand sa mergi, doar sa mergi, o sa iti fie mai bine. :bighug:

daca nu suporti medicamentele prescrise o sa iti faca injectii.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Sa nu mai deschid topice, postez si eu aici....

 

 

De 3 zile, am o durere profunda in gat, cu deficid respirator, la nivelul faringelui. Cu deglutitia stau prost, am vocea ragusita, o tuse seaca mereu prezenta.

 

Aceste dureri au survenit in urma balului dupa cateva tigari.

 

 

Ce pot face in cazul acesta ?

Link to comment
Share on other sites

Sa nu mai deschid topice, postez si eu aici....

 

 

De 3 zile, am o durere profunda in gat, cu deficid respirator, la nivelul faringelui. Cu deglutitia stau prost, am vocea ragusita, o tuse seaca mereu prezenta.

 

Aceste dureri au survenit in urma balului dupa cateva tigari.

 

 

Ce pot face in cazul acesta ?

 

Ky, stai la caldura, bea ceaiuri caldute, cu miere si lamaie. Sa nu bei ceaiuri fierbinti, irita si-ti agraveaza situatia. Pune-ti pe piept comprese calde cu tuica tare, de preferinta. In lipsa, spirt, otet. Faringosept, daca ai prin casa. Gargara cu apa calda cu sare . "Atinge" amigdalele si fundul gatului cu albastru de metil sau violet de gentiana, in lipsa, cu sare. Bai fierbinti la picioare, nu uita sa pui in apa respectiva si un pumn de sare. Poate apare dr. kg70 si-ti spune mai multe . Paracetamol, pentru febra si durere. Nu lua de capul tau antibiotic, pentru ca nu poti sa stii daca e vorba de streptococi sau de bacterii. Daca vezi ca nu cedeaza , doar medicul poate prescrie un antibiotic . Sau , macar , intreaba farmacistul.

Link to comment
Share on other sites

0

Sa nu mai deschid topice, postez si eu aici....

 

 

De 3 zile, am o durere profunda in gat, cu deficid respirator, la nivelul faringelui. Cu deglutitia stau prost, am vocea ragusita, o tuse seaca mereu prezenta.

 

Aceste dureri au survenit in urma balului dupa cateva tigari.

 

 

Ce pot face in cazul acesta ?

Daca nu mergi la doctor sa te examineze si sa iti prescrie medicatie poti face

inhalatii de apa fierbinte cu frunze de eucalipt (frunze de eucalipt cred ca poti

gasi la farmacie)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Revin cu durere in gat (si in suflet ca e cam pustiu pe aici).

Cica un tratament minune este propolisul. Eu am in casa. Direct de la un apicultor care mi l-a dat in stare pura. Arata ca niste granule. Cica e bine sa-l mesteci ca face ce nu fac 1000 de pastile si antibiotice. Acum pe net unii spun sa-l mesteci si sa inghiti, altii sa mesteci cateva minute bune si apoi sa scuipi acea guma care rezulta in urma mestectului. Dar cum sa-l mestec cateva minute cand el se topeste imediat?! Stiti ceva pe aceasta tema?

Link to comment
Share on other sites

Revin cu durere in gat (si in suflet ca e cam pustiu pe aici).

Cica un tratament minune este propolisul. Eu am in casa. Direct de la un apicultor care mi l-a dat in stare pura. Arata ca niste granule. Cica e bine sa-l mesteci ca face ce nu fac 1000 de pastile si antibiotice. Acum pe net unii spun sa-l mesteci si sa inghiti, altii sa mesteci cateva minute bune si apoi sa scuipi acea guma care rezulta in urma mestectului. Dar cum sa-l mestec cateva minute cand el se topeste imediat?! Stiti ceva pe aceasta tema?

 

Eonica, banuiesc ca tu ai propolis procesat , nu brut. Propolisul brut este mai tare, cleios, mesteci la el ca la guma. Dar este f. eficient pentru dureri in gat. De obicei, apicultorii il proceseaza prin macerare in apa sau alcool, apoi il utilizeaza sub forma de capsule, pentru ca , in stare bruta, are gust neplacut .

Vezi si faringosept, este un excelent dezinfectant al gatului. Daca vezi ca urmeaza tusea, nu mai sta pe ganduri si ia mai din timp sirop din muguri de brad.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...